Procesory

AMD potwierdza - procesory Zen 3 pojawią się w 2020 roku

przeczytasz w 1 min.

Czekacie na procesory Ryzen 4000 z rdzeniami Zen 3? Szefowa AMD uchyliła rąbka tajemnicy o nowych jednostkach.

Procesory AMD Ryzen 3000 z rdzeniami Zen 2 okazały się strzałem w dziesiątkę – potwierdzają to nie tylko dobre opinie recenzentów, ale też ogromne zainteresowanie samych klientów. No dobrze, kiedy możemy spodziewać się ich następców?

Wbrew podejrzeniom, konferencja AMD na CESie nie ujawniła żadnych szczegółów na temat procesorów Zen 3. Zobaczyliśmy mobilne jednostki Ryzen 4000 z generacji APU Renoir, które bazują na mikroarchitekturze Zen 2.

AMD potwierdza plany wydania procesorów Zen 3

Ian Cutress z AnandTech zapytał po konferencji o komentarz w sprawie wydania procesorów Zen 3. Szefowa AMD zdradziła, że nowa mikroarchitektura ma się dobrze i producent jest z niej bardzo zadowolony.

Lisa Su zapowiedziała, że AMD przyjmie agresywną strategię na rynku procesorów, a jednostki Zen 3 zobaczymy jeszcze w 2020 roku (nie ujawniła jednak dokładniejszego terminu planowanej premiery).

AMD Ryzen 4000

Architektura Zen 3 powinna przynieść poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Producent sugeruje mocniejsze przyspieszenie niż branżowe standardy (przecieki wskazują na poprawę współczynnika IPC o 10%, aczkolwiek nie są to potwierdzone informacje).

AMD nie ma interesu, by chwalić się procesorami Zen 3

Procesory z generacji Zen 2 sprzedają się jak świeże bułeczki. Mało tego! Klienci nadal są zainteresowani tanimi układami Zen i Zen+. Z drugiej strony konkurencja złapała lekką zadyszkę i nowa generacja Inteli raczej nie powinna zagrozić modelom Ryzen 3000.

W takiej sytuacji producent nie ma interesu, by szybko wydawać nowe jednostki. Poczeka aż sprzeda starsze modele i dopiero wtedy zacznie reklamować kolejną generację Ryzenów. Patrząc na przyjętą strategię, nie spodziewalibyśmy się tego wcześniej niż w trzecim kwartale roku.

Źródło: AnandTech, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  15
  Kto za tym nadąży... AMD wydaje coraz lepsze procesory co roku :v
  • avatar
   Marek1981
   9
   "W takiej sytuacji producent nie ma interesu, by szybko wydawać nowe jednostki. Poczeka aż sprzeda starsze modele i dopiero wtedy zacznie reklamować kolejną generację Ryzenów. Patrząc na przyjętą strategię, nie spodziewalibyśmy się tego wcześniej niż w trzecim kwartale roku." bełkot.
   AMD zdaje się wiedzieć co ma robić i nie patrzy na rynek jak Intel. Prze do przodu i wyda jednostki jak tylko dopracuje architekturę. Widzą że polityka obrana zadziałała na molocha (Intel) i tamten się chwieje. Chcą (sami to przyznali) mieć większą marżę więc muszą tak zrobić by ludzie chcieli płacić za ich procesory więcej a za tym idzie muszą a) obniżyć koszty produkcji lub utrzymać na tym samym poziomie (nowsza technologia) B) zapewnić odpowiedni wzrost wydajności bijąc na tym polu konkurencję.
   • avatar
    Dragonik
    5
    Tylko żeby nie skończyło się tak jak u intela że siądą na laurach bo konkurencji nie ma.
    • avatar
     Gatts-25
     4
     AMD robi to co potrafi najlepiej w tej chwili.Cieszmy się , że Intel nie jest dla nich żadnym wyznacznikiem jakości bo takich produktów od nich byśmy nie dostali.Ludzie sobie myślą , że pełny Ray Tracing w grach dostaniemy dopiero za 20 lat a nie zdają sobie sprawy jaką mocą obliczeniową będzie dysponował rynek już za 5 lat.Miniaturyzacja , mieszanie pierwiastków , projekty MCM-Foveros-COWS-GAAFET oraz coraz wyższa moc obliczeniowa samego AI przyczynią się do powstania przeraźliwie potężnych maszyn.Teraz nam się wydaje , że to nie możliwe ale wszystkie przesłanki mówią co innego.Samemu nawet można przeanalizować sobie z obecnych danych , że każda nowa generacja w nowszej-lepszej litografii , bardziej gęstej w upakowaniu tranzystorów na mm2 + te dodatkowe układanie w stosy lub łączenie małych bardziej energooszczędnych ze sobą przyniosą rewolucję.Można powiedzieć , że w ciągu tych pięciu lat dokonane zostaną trzy istotne kroki w podniesieniu poprzeczki wydajności na Watt.Każdy krok to jak osiągnięcie produkcji układów od początku istnienia tranzystora do 14nm Intelowskich włącznie.Czyli co 20 miesięcy będziemy osiągać taki wzrost wydajności na Watt jaki dokonał się w ciągu 40 lat biorąc pod uwagę tylko samo AMD.
     O Intelu jeszcze można pisać jako obecnym liderze bo w końcu zarabia sporo kasy.Jednak słupki zarobków nie pokazują czegoś ważniejszego.Intela w tej chwili stać tylko na to by pokazać swoje projekty i bardzo dobrze byłoby gdyby stały się one opłacalne dla niego w produkcji.
     Jednak by Intel jeszcze mógł zaistnieć tutaj to teraz w głównej mierze zależy od TSMC bo to oni mają wpływ na obecny sukces AMD.
     • avatar
      mjwhite
      -8
      Czyli wchodzimy w buty intela :-)
      • avatar
       Torrentowy Pirat
       -12
       Tylko gdzie ta moc ma iść? Bo chyba nie w gry, skoro konsole dyktują warunki i rządzą rynkiem gier.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Zen2 jest robiony w litografii N7 , zaś Zen3 będzie robiony w N7+ , czyli przejście z DUV na EUV. Po prostu litografia N7 była dostępna wcześniej. całego procesu produkcji nie realizuje się w kilka dni czy w miesiąc, to trwa dosyć długo. Ja się spodziewam że pierwsze Zen3 na N7+ zaczną się pojawiać dopiero pod koniec roku.
        Pytanie, czy Zen3 będzie wymagał nowych chipsetów i podstawek?