Karty graficzne

AMD przesuwa premierę podwójnej karty Fiji - w oczekiwaniu na branżę VR

przeczytasz w 1 min.

Karta z dwoma rdzeniami Fiji sprawdzi się przy obsłudze systemów VR, ale producent czeka na premierę głównych systemów.

AMD Fiji - procesory graficzne
Co dwa rdzenie Fiji to nie jeden...

AMD w czerwcu zapowiedziało kilka kart graficznych na bazie rdzenia Fiji – w tym także 2-procesorowy model, który miał pojawić się jeszcze w tym roku. Niestety, karty nie znajdziemy pod choinką, bo jej premiera została przesunięta.

O podwójną kartę zapytał jeden z redaktorów serwisu Hardware, który poczuł się lekko zaniepokojony brakiem informacji o zapowiadanej konstrukcji. Opóźnienie wynika z dostosowania się do branży VR, a więc głównego zastosowania nowej karty. Wszystkie kluczowe premiery systemów HMD - Head Mounted Display (np. HTC Vive) zostały przesunięte na drugi kwartał przyszłego roku i wtedy też powinniśmy się spodziewać premiery zapowiadanego akceleratora.

Co ciekawe, przedstawiciel producenta podczas rozmowy posłużył się określeniem Fiji Gemini. Najprawdopodobniej jest to jednak wewnętrzna nazwa kodowa akceleratora, a finalne oznaczenie będzie całkowicie inne – np. Radeon R9 Fury X2.

AMD Radeon R9 Fury X2 - karta graficzna PCB
Płytka drukowana karty z dwoma rdzeniami Fiji

Przełożenie premiery nie oznacza jednak, że „czerwoni” spoczywają na laurach, bo pierwsze próbki karty zostały już wysłane do partnerów, a ich reakcje podobno są bardzo pozytywne. Dokładna specyfikacja karty jeszcze nie jest znana. Pewne są dwa rdzenie Fiji (jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji – PRO czy XT) oraz 8 GB pamięci HBM. Do schłodzenia konstrukcji najprawdopodobniej zostanie wykorzystany system chłodzenia cieczą.

Źródło: Hardware, AnandTech (foto)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sambaverde
  0
  AMD uznało, że nie potrzeba nam tyle mocy, bo obecnie dostępne karty graficzne mają taki nadmiar, że nawet wymagające tytuły jak "Assassin's Creed" na Ultra mogą działać z prędkością 30 fps bez zacinania i nieoczekiwanych dropów :)
  • avatar
   ygdersil
   -2
   Nie żebym hejtował ale....

   Może po prostu jeszcze jest za ciepło ,zima nie przyszła i dlatego przesuwają premierę?? if you know what i mean : )
   • avatar
    ghost_dog
    -2
    W piątej linijce jest błąd. "...brakiem informacji odnośnie zapowiadanej konstrukcji" powinno być "...odnośnie do zapowiadanej konstrukcji". A najlepiej i najlogiczniej po prostu "...brakiem informacji o zapowiadanej konstrukcji"
    źródło:
    http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odnosnie-do-czegos;11855.html
    • avatar
     Konto usunięte
     -8
     W oczekiwaniu na dostawy HBM raczej bo to całe VR to tylko bajer co zdechnie jak 3D
     • avatar
      mjwhite
      -8
      no chyba nikt normalny nie spodziewał się że amd dotrzyma terminu... :/