Karty graficzne

AMD przesuwa premierę podwójnej karty Fiji - w oczekiwaniu na branżę VR

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Karta z dwoma rdzeniami Fiji sprawdzi się przy obsłudze systemów VR, ale producent czeka na premierę głównych systemów.

AMD Fiji - procesory graficzne
Co dwa rdzenie Fiji to nie jeden...

AMD w czerwcu zapowiedziało kilka kart graficznych na bazie rdzenia Fiji – w tym także 2-procesorowy model, który miał pojawić się jeszcze w tym roku. Niestety, karty nie znajdziemy pod choinką, bo jej premiera została przesunięta.

O podwójną kartę zapytał jeden z redaktorów serwisu Hardware, który poczuł się lekko zaniepokojony brakiem informacji o zapowiadanej konstrukcji. Opóźnienie wynika z dostosowania się do branży VR, a więc głównego zastosowania nowej karty. Wszystkie kluczowe premiery systemów HMD - Head Mounted Display (np. HTC Vive) zostały przesunięte na drugi kwartał przyszłego roku i wtedy też powinniśmy się spodziewać premiery zapowiadanego akceleratora.

Co ciekawe, przedstawiciel producenta podczas rozmowy posłużył się określeniem Fiji Gemini. Najprawdopodobniej jest to jednak wewnętrzna nazwa kodowa akceleratora, a finalne oznaczenie będzie całkowicie inne – np. Radeon R9 Fury X2.

AMD Radeon R9 Fury X2 - karta graficzna PCB
Płytka drukowana karty z dwoma rdzeniami Fiji

Przełożenie premiery nie oznacza jednak, że „czerwoni” spoczywają na laurach, bo pierwsze próbki karty zostały już wysłane do partnerów, a ich reakcje podobno są bardzo pozytywne. Dokładna specyfikacja karty jeszcze nie jest znana. Pewne są dwa rdzenie Fiji (jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji – PRO czy XT) oraz 8 GB pamięci HBM. Do schłodzenia konstrukcji najprawdopodobniej zostanie wykorzystany system chłodzenia cieczą.

Źródło: Hardware, AnandTech (foto)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sambaverde
  AMD uznało, że nie potrzeba nam tyle mocy, bo obecnie dostępne karty graficzne mają taki nadmiar, że nawet wymagające tytuły jak "Assassin's Creed" na Ultra mogą działać z prędkością 30 fps bez zacinania i nieoczekiwanych dropów :)
 • avatar
  ygdersil
  Nie żebym hejtował ale....

  Może po prostu jeszcze jest za ciepło ,zima nie przyszła i dlatego przesuwają premierę?? if you know what i mean : )
  -2
 • avatar
  ghost_dog
  W piątej linijce jest błąd. "...brakiem informacji odnośnie zapowiadanej konstrukcji" powinno być "...odnośnie do zapowiadanej konstrukcji". A najlepiej i najlogiczniej po prostu "...brakiem informacji o zapowiadanej konstrukcji"
  źródło:
  http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/odnosnie-do-czegos;11855.html
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  W oczekiwaniu na dostawy HBM raczej bo to całe VR to tylko bajer co zdechnie jak 3D
  -8
 • avatar
  mjwhite
  no chyba nikt normalny nie spodziewał się że amd dotrzyma terminu... :/
  -8