Procesory

AMD znowu zawstydziło Intela - procesory Ryzen 5000 mają jedną istotną przewagę

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
80 komentarzy Dyskutuj z nami

Sklepowa premiera procesorów AMD Ryzen 5000 już za niecały miesiąc, więc część osób zastanawia się nad modernizacją obecnego komputera. Producent zdradził szczegóły na temat obsługi nowych procesorów na płytach głównych.

Procesory AMD Ryzen 5000 podnoszą poprzeczkę w kwestii wydajności, a przy tym zachowują kompatybilność z platformą AM4. Jak wygląda kwestia kompatybilności nowych procesorów i płyt głównych?

Które płyty główne obsługują procesory AMD Ryzen 5000?

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, nowe procesory będą działać na płytach głównych AM4 z chipsetami 500 (X570, B550 i A520) oraz 400 (X470 i B450). W przypadku tych drugich wsparcie jest opcjonalne i w dużej mierze zależy od producenta płyty (nie będzie można też skorzystać z pełnej funkcjonalności sprzętu – m.in. obsługi PCI-Express 4.0). Seria 300 oficjalnie nie jest wspierana.

AMD Ryzen 5000 - aktualizacja BIOS

Do uruchomienia procesorów Ryzen 5000 (Zen 3) konieczny jest BIOS z mikrokodem w wersji AGESA 1.0.8.0 - takie oprogramowanie jest już dostępne dla płyt głównych z serii 500. AMD sugeruje jednak, że użytkownicy powinni zaktualizować BIOS co najmniej do wersji AGESA 1.1.0.0, która zapewnia lepszą obsługę generacji Zen 3 (takie wersje powinny być dostępne na premierę procesorów - 5 listopada 2020).

Posiadacze starszych płyt głównych z serii 400 będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Co prawda producenci już opracowują nowe oprogramowanie, ale pierwsze (testowe) wersje mają zostać udostępnione dopiero w styczniu 2021 roku.

MSI B450 Tomahawk MAX

AMD – podejście do klienta zasługuje na pochwałę

Informacja odnośnie kompatybilności powinna ucieszyć nie tylko składających nowy zestaw, ale też osoby planujące modernizację komputera – w praktyce procesory Ryzen 5000 będzie można zamontować na 2,5-letnich (!) płytach głównych. Takie podejście oczywiście zasługuje na pochwałę, bo konkurencja raczej przyzwyczaiła nas do regularnej wymiany sprzętu.

Warto jednak mieć na uwadze, że modele z kolejnej generacji - Zen 4 najprawdopodobniej będą korzystać z nowej platformy AM5, W takim przypadku wymiany płyty głównej (a oprócz tego pewnie też pamięci RAM) będzie niebędna.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o procesorach AMD:

Komentarze

80
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ghasz
  5600x w cenie 320Euro co daje jakieś 1430zł a i5 10600k jest za 1200zł
  Intel zaczyna mieć przewagę cenową co jest mega zabawne :D
  16
 • avatar
  lucullus
  Oj tam oj tam, 11sty intel na chipach 10ego będzie działać ;)

  Bo nic nowego (oprócz +) nie wprowadza :D
 • avatar
  sznib
  A jakie to funkcje mają płyty z chipsetem 400 których nie ma na serii 300 i które uniemożliwiłyby obsługę nowych Ryzenów?
 • avatar
  ElFi_
  Ryzen 5000 to najbardziej podnosi poprzeczkę w kwestii cen raczej. Jeszcze nasi dodadzą na premierę ze 3 stówki do ceny bo przecież przesyłki z USA sporo kosztują:)
 • avatar
  Gatts-25
  Jeżeli AMD zacznie wygrywać nawet w grach bo każdy o tym wie , że wszystkie optymalizacje są tworzone głównie pod CPU Intel i GPU Nvidia to w przyszłości przewaga się powiększy.Czyja przewaga? To AMD będzie miało co raz większą przewagę jak i tak optymalizacje będą w końcu opierać się na najlepszym wykorzystaniu CPU tej firmy.Z GPU jest ta sama sytuacja ale bardzo dużym ograniczeniem dla gier nowej generacji może być nawet sam Windows w obecnej postaci.
 • avatar
  Shiriu89
  Ciekawe czy będzie możliwe uruchomienie na X370 pomimo teoretycznego braku wsparcia. Chętnie bymwymienil 1600x na 5900x...
 • avatar
  san_chez
  Wymieniam całą platformę w najbliższym czasie. Warto czekać na nowe Ryzeny, czy pójść w Intela? Myślę nad i7 10700k. Czy to będzie dobry wybór zakładając, że komputer zmieniam rzadko, średnio co 6 lat?
 • avatar
  Arnett
  5800X nadchodzę !!! W końcu 6600k pójdzie w diabły.
 • avatar
  Pixel
  @sznib gwarancję
 • avatar
  szymcio30
  Głośno sie mówi o cenach ZEN3, ale jeśli jakimś cudem prześcignęli wydajnością intela to niestety tanio nie będzie
 • avatar
  Irrlicht
  Fajnie, że płyty dają radę z więcej niż jedną generacją – u Intela było to w ostatnich latach blokowane by design. Szkoda, że trochę z AM4 wychodzi takie LGA775 – coś pasuje, coś nie, coś, jeśli się poszczęści.

  Możliwe że zmiana na AM5 jest technologicznie konieczna, ciekawe czy przy okazji przesuną dziurki do mocowania chłodzenia o kilka mm, jak to zrobili przy przejściu AM3->AM4.
 • avatar
  felix8024
  To mi się podoba, o to chodzi!
  O co?
 • avatar
  arturho7
  Dobrze jak dla kogo... Ja właśnie rozglądam się za nowym kompem bo mojemu stuknęło już 7 lat i widzę że jeśli pójdę w Ryzen 5000 i AM4 to jest to dla mnie ślepa uliczka bo w tą płytę następnych generacji procka już nie włożę
  -5
 • avatar
  kitamo
  I czym zawstydzily? gdzie ta przewaga procesorów?
  -7
 • avatar
  Dariosex
  Klopoty Intela sie juz koncza i w przyszlym roku Intel zmiarzdzy AMD we wszystkich zastosowaniach w tym grach!
  -8
 • avatar
  Gatts-25
  Myślę , że nawet nieoficjalne wsparcie dostaną układy x370 dla Zen 3 ponieważ osoby zainteresowane tematem z odpowiednią wiedzą pomogą tego dokonać.
 • avatar
  Ziomboy451
  Mam x470 aorusa UG ciekawe jak będzie że wsparciem
 • avatar
  wolak
  Popradzie literówkę na końcu artykułu "pamięci RAM) będzie niebędna" chyba "niezbędna" autokorekta nie działa ?? czy się nie chciało nawet zerknąć?