Procesory

Procesory AMD są tańsze, bo robią je z klocków

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja procesorów AMD okazała się strzałem w dziesiątkę, a oferta producenta mocno namieszała na rynku komputerów i serwerów. Duża w tym zasługa specjalnej budowy układów, która pozwoliła opracować wydajne i relatywnie tanie jednostki.

Rewolucja w budowie procesorów

Nowe procesory to nie tylko nowa mikroarchitektura Zen 2 i niższy proces technologiczny. Producent zdecydował się wprowadzić również nową budowę układów, która została oparta o tzw. chiplety (osobne jądra krzemowe). Zamiast jednego dużego układu, mamy do czynienia z czymś w rodzaju połączonych "klocków". Więcej na ten temat pisaliśmy w premierowej recenzji modeli Ryzen 7 3700X i Ryzen 9 3900X.

AMD Ryzen 3000 - budowa procesora

W przypadku konsumenckich modeli Ryzen 3000 zastosowano jeden lub dwa chiplety z rdzeniami (CCD - Core Chiplet Die) oraz osobny chiplet z interfejsami I/O (cIOD - I/O Die).

AMD Epyc 7002 Rome - budowa procesora

W topowych układach Ryzen Threadripper 3000 oraz serwerowych modelach Epyc 7002 konstrukcja jest jeszcze bardziej rozbudowana – zastosowano tutaj nawet osiem jąder z rdzeniami i jedno duże jądro dla interfejsów.

Choć mamy do czynienia z kilkoma jądrami, poszczególne rdzenie komunikują się ze sobą za pośrednictwem bloku cIOD – kluczową rolę odgrywa tutaj magistrala Infinity Fabric (w nowych jednostkach oferuje ona jeszcze wyższą przepustowość, co w pewien sposób optymalizuje osiągi procesorów).

Ile można zyskać budując procesor z chipletów?

Podczas konferencji 2020 ISSCC w San Francisco, producent ujawnił sporo ciekawych informacji na temat architektury Zen 2. Nas zainteresowały slajdy, które porównują koszt produkcji procesorów opartych o chiplety do hipotetycznych odpowiedników wykorzystujących monolityczne jądro.

AMD Epyc - porównanie kosztu produkcji procesorów

Idealnie obrazuje to przykład serwerowych procesorów Epyc 7002 (atak samo powinno to wyglądać w modelach Ryzen Threadripper 3000, bo z technicznego punktu widzenia są one bardzo podobne) – podzielenie procesora na chiplety pozwoliło obniżyć koszt produkcji mniej więcej o połowę. Mało tego! Takie podejście pozwoliło też ominąć ograniczenia technologiczne, bo obecna technika nie pozwoliłyby na budowę 64-rdzeniowego procesora opartego o monolityczne jądro.

AMD Epyc - porównanie kosztu produkcji procesorów

Podobnie to wygląda w desktopowych układach z generacji Ryzen 3000. Co prawda przy 8-rdzeniowych układach (jedno jądro CCD) zysk ze stosowania chipletów nie jest aż tak znaczący, ale przy 16-rdzeniowych (dwa jądra CCD) różnica jest już ponad 2-krotna. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż jądro cIOD jest stosowane też jako chipset X570.

Widać więc, że wprowadzenie konstrukcji opartej o chiplety okazało się strzałem w dziesiątkę. AMD może taniej produkować procesory, a tym samym przygotować bardziej konkurencyjną ofertę. Takie podejście wydaje się przyszłością dla całej branży CPU.

Źródło: PC Watch

Zobacz inne newsy o procesorach:

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Piratowy Torrent
  15
  Właściwie to sekret leży w tym że nie dawają sobię chorej marży :) jak Intel czy Apple :p dlatego cena jest tak atrakcyjna.
  • avatar
   Ciekawski_
   9
   Różnica/oszczędność jest tak duża, że jednocześnie mogą oferować cenę niższą od konkurencji i zwiększać marżę. Do puki Intel nie wprowadzi podobnej/konkurencyjnej technologii, to AMD będzie liderem. Zawsze mogą dołożyć chiplet (kilka) i/lub obniżyć cenę za rdzeń/chiplet.
   • avatar
    GrzybowyFetor
    8
    Ciekawe kiedy ryzen 5 3600 będzie po 600zł a 7 3700x po 800zł. Patrząc na obecne ceny 7 2700 lub takiego 5 1600 af to możliwy jest taki scenariusz. Zadawala sam fakt że amd kasuje dobrą marżę na kolejne badania a po np. roku lub dwóch może nieźle obniżyć ceny dzięki czemu mamy teraz 8 rdzeni 16 wątków za 600zł. Do kompów za 3-4k nadają się idealnie.
    • avatar
     Qazzy
     2
     Z klocków??? A myślałem że z krzemu ;)
     • avatar
      greghostor
      2
      każdy normalny widzi, że AMD to jest top, po co wspominać o trupie
      • avatar
       rohlik
       1
       Miejmy nadzieje, że detronizacja Intela przez AMD nie zamieni jedynie tego kto narzuca nam wysokie ceny... Foverosa na desktopach jeszcze nie widać i nie wiadomo czy w ogóle bedzie. Nie mniej podobno Intel jakiś czas temu sam eksperymentował z czymś na kształt chipletów, a do tego już wcześniej wprowadzili kilka modeli z eDram, którego mogliby teraz pakować wszędzie, więc szanse na zdrową konkurencje nadal są.
       • avatar
        alien666
        1
        A czy zwrócił ktokolwiek z szanownych piszących uwagę na wielkość obu firm? AMD do Intela to jak Dawid do Goliata.
        • avatar
         Kapitan Nocz
         1
         To może na początek w kwestii merytorycznej podanej wiadomości:
         "bo obecna technika nie pozwoliłyby na budowę 64-rdzeniowego procesora opartego o monolityczne jądro"
         Niestety ale to nie bardzo jest prawda, bo już istnieją procesory o większej liczbie rdzeni, np taki Intel Xeon Phi - 72 rdzenie i 288 wątków.

         http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-xeon-phi-procesory-dla-superkomputerow-cena-specyfikacja.html

         Po drugie już kiedyś o tym pisałem, że redaktor wprowadza w błąd obiecując tanie procesory dzięki nowym technologiom. Owszem mniejsze modele są konkurencyjne cenowo ale modele od 16 rdzeni i wyżej podniosły porzeczkę cenową do nieakceptowalnych wcześniej poziomów. Można by się spierać, że wydajność jest rekordowa ale prawda jest taka, ze ceny z generacji na generację odpowiednich segmentów lecą w kosmos a ludzie temu przyklaskują, choć coraz mniej stać na topowy procesor już nawet z segmentu konsumenckiego. Niestety na tej fali entuzjazmu i zachwytu nad AMD, fani tej marki zapominają, że to nie organizacja charytatywna i najpewniej będzie chciała maksymalnie finansowo wykorzystać obecną pozycję Tak, że jeśli Intel niczym nie odpowie przy następnej generacji to przypuszczam, że skończy się czasz promocji i zacznie się czas żniw. Cziplety to przede wszystkim narzędzie maksymalizacji zysków dla firmy i tyle w temacie taniości czipletów jeśli chodzi o taniość.
         • avatar
          Gatts-25
          0
          Przecież do wiadome, że projekt AMD jeżeli chodzi o procesor to najlepsze co może być teraz na rynku.Takie modułowe łączenie nie miało prawa bytu kiedyś ponieważ były zbyt wolne połączenia IP i komunikacja by wszystko zepsuła.Druga sprawa to ilość rdzeni i wątków jeszcze 15 lat temu czy nawet 8 była tak niska i nie było sensu w to się pakować.Intel kiedyś spróbował ze swoim Pentium ale co z tego wyszło każdy wie.Szkoda , że ta firma nie zaskoczyła prędzej bo teraz mamy nową epokę URT czyli Ultra Renesansu Technologii więc przekonamy się przez najbliższe lata czy właśnie ta firma przebrnie przez to cało.
          Zwolnienia w Intelu są pewne a AMD w końcu zajmuje miejsce , na które zasługuje od lat.
          Ciekawe o ile marża pójdzie do góry u AMD po premierze Zen 3 ponieważ jak teraz mają już na poziomie 45%.Jak przekroczą 50% to będą dla mnie kolejną firmą , która zdziera kasę z konsumenta za innymi Amerykańskimi firmami.Intel to ma szczęście teraz , że AMD nie chce stosować marż na poziomie 25% bo te ceny byłyby jeszcze niższe.A może prawo w USA nie pozwala na to by stosować dumpingowe ceny gdy konkurent ma wyższe koszty produkcji.
          Dlatego Intelowi najlepiej produkować wszystko z najwyższą marżą.
          Jedną z firm w USA mającą 20% marży na sprzedaży pamięci jest Micron ale to też świadczy jakie są koszty produkcji w tym kraju gdy Samsung mając często lepsze/szybsze kostki pamięci potrafi wyciągać 35% marży.
          • avatar
           Chiny_X
           -1
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Aż miło patrzeć jak InfinityFabric robi intelowi z doopy jesień średniowiecza. Przy okazji, firmie AMD w pracach rozwojowych nad InfinityFabric pomagał IBM.
            Ten sam IBM który wcześniej przez lata stosował w swoich platformach magistralę HyperTransport do AMD, będącą bezpośrednim protoplastą InfinityFabric. Z resztą, jeśli ktoś zadawał sobie kiedyś pytanie jakim cudem AMD przetrwało ponad 10 lat gigantycznych oszustw i korupcji ze strony intela zakrojonych na 5 kontynentów i wszystkich największych producentów OEM oraz największe sieci handlowe, to niech spojrzy w stronę IBM ;)
            BTW, Lisa Su przed przyjściem do AMD, również zajmowała wysokie stanowisko w... IBM.
            • avatar
             kitamo
             -1
             Troche tak dziwnie że chwalą się wysoką marżą na produkcie.
             Bezpieczniej przed konsumentem jest chwalić się niskim narzutem.
             • avatar
              Konto usunięte
              -6
              Czy tylko mi wychodzi z tego, że wbrew pozorom AMD "kroi" nas bardziej niż Intel?
              • avatar
               qbiack
               0
               Hmm, panie autorze, "atak" to chyba nie to samo co " a tak". Wiem, że kontekst artykułu jest o laniu tyłka Intela, ale dbajmy o poprawną polszczyznę, bo sporo dzieci to czyta!
               • avatar
                vikingpl
                0
                A jak się ma do ceny brak układu graficznego?