Procesory

Wyciekła specyfikacja procesorów Ryzen Threadripper Pro 3000WX - AMD szykuje mocne uderzenie

przeczytasz w 2 min.

Procesory Ryzen Threadripper 3000 zdominowały rynek najwydajniejszych komputerów. Nie jest to jednak ostatnie słowo producenta, bo planuje on wydać jeszcze jednostki Ryzen Threadripper Pro 3000 WX - ten sprzęt może mocno namieszać na rynku topowych stacji roboczych.

AMD przygotowuje nowe procesory Ryzen Threadripper

Producent póki co nie potwierdził planów wydania nowych procesorów, ale serwis VideoCardz dotarł do wiarygodnych przecieków o nowych jednostkach. Czego możemy się spodziewać? Modele Ryzen Threadripper Pro 3000WX nie wprowadzą rewolucji w architekturze - nadal będziemy mieli do czynienia z rdzeniami Zen 2 i 7-nanometrową litografią. 

AMD Threadripper Pro 3000 WX - pozycjonowanie

Producent planuje jednak poprawić funkcjonalność jednostek – układy mają wspierać do 2 TB 8-kanałowej pamięci UDIMM / RDIMM / LRDIMM / 3DS RDIMM z korekcją błędów ECC, a także oferować 128 linii PCI-Express 4.0. Dla porównania, zwykłe modele Ryzen Threadripper 3000 obsługują do 256 GB 4-kanałowej pamięci DDR4 UDIMM i oferują „tylko” 64 linie PCI-Express 4.0.

Oznacza to, że modele Ryzen Threadripper Pro 3000WX pod względem funkcjonalności zbliżą się do serwerowych jednostek Epyc 7002 (Rome). Zmiany powinny przełożyć się na lepsze osiągi w specjalistycznych zastosowaniach, gdzie liczy się przepustowość pamięci RAM. Więcej linii pozwoli budować też bardziej złożone stacje robocze. Dodatkowo możemy liczyć na dodatkowe rozszerzenia poprawiające bezpieczeństwo.

Ryzen Threadripper Pro 3000WX – specyfikacja procesorów

AMD Ryzen Threadripper Pro 3995WX

Serwis VideoCardz ujawnił także nieoficjalną specyfikację procesorów – w planach podobno są cztery modele: 12-rdzeniowy Ryzen Threadripper Pro 3945WX, 16-rdzeniowy Ryzen Threadripper Pro 3955WX, 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper Pro 3975WX i 64-rdzeniowy Ryzen Threadripper Pro 3995WX.

AMD Threadripper Pro 3000 WX - pozycjonowanie

Źródło wskazuje, że pełny potencjał jednostek będzie można wykorzystać na nowych płytach głównych z chipsetem TRX80. Czy będzie można je uruchomić na obecnych modelach TRX40? Tego jeszcze nie wiadomo.

AMD Threadripper Pro 3000 WX - pozycjonowanie

Premiera procesorów AMD Ryzen Threadripper Pro 3000WX podobno została zaplanowana na 14 lipca. Wtedy też powinniśmy poznać ceny nowych jednostek.

Źródło: VideoCardz, ChipHell (foto)

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kombajn
  15
  Cytując Siarę z Killera "Mają rozmach s*".
  W Intelu to chyba wzrośnie zapotrzebowanie na usługi terapeutów. AMD jak nic, krok za krokiem, wpędza ich pracowników w depresję.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Seria WX to "ciężkie maszyny rolnicze". Już poprzedni 12nm Threadripper 2990WX z 32C/64T rozłożył HEDT intela na łopatki, a pomimo tego AMD nie czekając na nikogo wypuścili 7nm 64C/128T, teraz z obsługą 2TB DRAM i 128PCI-E 4.0. Czyli łączna przepustowość magistrali I/0 jest 4x wyższa od tego co oferuje HEDT intela (128 linii PCI-E 4.0 vs 64 linie PCI-E 3.0).
   • avatar
    anemusek
    1
    Nareszcie dostępność pełnej romy na rynku konsumenckim, a ne tylko w kontraktach btb
    • avatar
     racedriver
     -12
     kolejne bezsensowne proce do nabijania punktów w cinebenchu, lol
     • avatar
      nevermind
      0
      Teraz tylko czekać na ogłoszenie cen.
      • avatar
       king2127
       0
       wszystkie maj takie same TDP?
       • avatar
        Kapitan Nocz
        0
        więc to jest ta tajemnicza platforma TRX80... Cieszy mnie, że w końcu AMD pomyślał o wprowadzeniu jednostek o mjejszym jacarzu niż te 24 ze zwykłej lini TR. Podejrzewam, że to są po prostu procesory z oferty serwerowej EPIC i podstawka i procesory będą zgodne z tym co oferują serwerowe jednostki, mam nadzieję tylko ze ceny będą niższe niż procesorów EPIC. Tak czy siak Szach Mat Intel
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ile razy już to widziałem u różnych producentów. jest to element nakręcania hype. jednak cieszy, że nowe TH będą jeszcze lepsze. tutaj dla intela nie ma miejsca.