Procesory

AMD na pełnej petardzie - producent właśnie zapowiedział nowe procesory i karty graficzne

przeczytasz w 2 min.

Firma AMD coraz lepiej sobie radzi na rynku procesorów i kart graficznych. Wiemy jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i pracuje nad nowymi generacjami układów - podczas konferencji dla inwestorów, poznaliśmy plany „czerwonych” na najbliższe lata.

AMD zapowiada procesory z generacji Zen 3 i Zen 4

Jeżeli chodzi o dostępną ofertę, w portfolio producenta znajdziemy procesory Ryzen 3000Ryzen Mobile 4000, które bazują na mikroarchitekturze Zen 2 i są produkowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Układy oferują jeszcze lepszą wydajność, a przy tym cechują się konkurencyjną ceną - takie połączenie pozwoliło zdominować segment konsumencki.

AMD Zen, Zen 2, Zen 3 i Zen 4 - plany

To jednak dopiero początek ofensywy. Z wcześniejszych informacji wiemy, że w tym roku mają zadebiutować modele oparte o rdzenie Zen 3 w udoskonalonej technologii (7nm+). Producent na tym nie poprzestaje i już pracuje nad modelami z generacji Zen 4, które zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. Niestety, szczegóły techniczne nowych jednostek póki co są owiane mgłą tajemnicy.

AMD X3D budowa

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się też o nowych rozwiązaniach technologicznych. Kolejne generacje procesorów mają wprowadzić rewolucyjną budowę X3D, która będzie połączeniem budowy 2.5D i 3D (warstwowej). Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć zagęszczenie tranzystorów i uzyskać dużo lepsze osiągi. Na konkretne informacje będziemy musieli jednak poczekać.

AMD Infinity Fabric

AMD Infinity Fabric

W platformach serwerowych pojawi się też 3. generacja architektury Infinity Fabric, która usprawni komunikację między procesorami i układami graficznymi (takie rozwiązanie zostanie wdrożone w superkomputerze El Capitan).

AMD opracowuje osobne karty graficzne do grania i do obliczeń

Podczas konferencji ujawniono również nowe informacje o kartach graficznych. Okazuje się, że czeka mas tutaj mała rewolucja. Ale zacznijmy od początku...

AMD RDNA, RDNA 2 i RDNA 3

AMD RDNA, RDNA 2 i RDNA 3

AMD RDNA i CDNA

Wiemy, że producent planuje rozwijać architektury z rodziny RDNA – pierwsza generacja została zaimplementowana w kartach Radeon RX 5000, a druga pojawi się w kolejnych konstrukcjach z generacji Navi (m.in. w topowym chipie Big Navi), a także w konsolach Xbox Series XPlayStation 5. Zanosi się na poważne zmiany, bo RDNA 2 przyniesie podobny wzrost efektywności energetycznej, jak przy przejściu z GCN na RDNA. Dodatkowym atutem ma być sprzętowe wsparcie dla ray tracingu.

AMD RDNA, RDNA 2 i RDNA 3

AMD RDNA, RDNA 2 i RDNA 3

Na tym jednak plany „czerwonych” się nie kończą, bo już trwają prace nad kolejną, trzecią generacją architektury (RDNA 3). Kiedy nastąpi premiera takich kart? Zapewne gdzieś w okolicach 2021 lub 2022 roku.

AMD RDNA i CDNA

Równocześnie trwają prace nad nową architekturą CDNA, która znajdzie zastosowanie w profesjonalnych akceleratorach – zostanie ona zoptymalizowana przede wszystkim pod kątem wysokowydajnych obliczeń i uczenia maszynowego.

AMD RDNA i CDNA

Pierwsza generacja CDNA będzie gotowa w 2020 lub w 2021 roku (najprawdopodobniej to właśnie ona będzie napędzać nowe karty Radeon Instinct w superkomputerze El Capitan). Oczywiście to dopiero początek i w planach są karty bazujące na udoskonalonej architekturze - CDNA 2 dla eksaskalarnych superkomputerów (oferujących moc obliczeniową przekraczającą eksaflops).

AMD na dzisiejszej konferencji pokazało, że ma ambitne plany na rozwój procesorów i kart graficznych. Producent kładzie szczególnie duży nacisk na profesjonalny segment, gdzie ma duże szansę na zdominowanie rynku. Jak będzie w praktyce? Przekonamy się w najbliższych latach.

Źródło: AMD

Zobacz inne newsy o procesorach i kartach graficznych:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  19
  Co to jest pełna petarda?
  • avatar
   Siderion
   17
   W artykule zatytułowanym "producent właśnie zapowiedział nowe procesory i karty graficzne" bardzo chętnie zobaczyłbym: specyfikację wprowadzanych modeli, ich cenę i konkretne daty premier.
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Departament Energii USA zamówił "El'Capitan", maszyna pierwotnie miała stanąć na układach intel+nvidia (~1,4 exaflops), jednak ostatnie decyzje zaowocowały zmianą i maszynę w całości będzie napędzać AMD procesorami EPYC (ZEN4) oraz układami RadeonInstinct (CNDA2) co przyniesie wzrost wydajności do poziomu 2,0 exaflops, najwyższą na świecie sprawność energetyczną oraz lepsze bezpieczeństwo.
    • avatar
     Radical
     10
     Czyli jednak sprzętowy ray tracing na konsolach to nie bujda.
     • avatar
      Gatts-25
      5
      Sporo osób popuściło po tej konferencji ale nie z radości ale z powodów oczywistych.Jak takie coś AMD może robić ubóstwianym przez nich firmom jak Intel czy Nvidia.Może w końcu wezmą się do pracy i zrozumieją , że tam gdzie liczy się czysta moc obliczeniowa i tak w końcu AMD będzie górą ponieważ ma ją od dawna.Czas nie dopracowanego oprogramowania albo raczej oprogramowania godnego swoich czasów 2005-2012 mija bo wtedy można było robić ochy i achy.Niestety obecna moc obliczeniowa układów jest tak duża , że potrzeba całkowicie nowych rozwiązań więc dla takich firm jak Nvidia czy Intel oprogramowanie w grach już nie będzie sprzymierzeńcem.Chodzi mi o tytuły nowe generacyjnie.Bo to co jeszcze teraz powstaje to nawet w 10% nie jest w stanie wyciągnąć mocy z CPU od AMD a nawet GPU od AMD jest efektywnie wykorzystywane na poziomie 50%.
      Rynek nawzajem się napędza i dzieci jeszcze nie w tym roku ale już przyszłym będą chciały mieć u siebie na komunię 32 wątkowy procesor bo lepiej będzie się sprawował w nowych produkcjach generacyjnie.Stare i tak nie potrzebują więcej niż 8 wątków z CPU.Od lat czeka się na zmiany tutaj bo w oczy kole to jak marnotrawiona jest moc obliczeniowa przez programistów gier opartych na sposobie wyciągania mocy z procesorów 4-8 wątkowych.
      Rola się zmienia i AMD będzie za chwilę swoim Zen 3 konkurować z Zen 2 bo tam gdzie będzie liczyć się czysta moc obliczeniowa nawet Ice Lake na serwerach nie da rady.Dla Intela zbawieniem jest AVX512 bo mogłoby nieźle pomóc także w przyszłej generacji gier.
      AMD przedstawiło grafiki a potem jest czas na wprowadzanie.Ten kwartał będzie pod znakiem APU Zen 2+ bo i tak Intel nie ma szans z powodów oczywistych z wydajnością na Watt tych układów.W czerwcu liczę na pokaz Zen 3 dla serwerów i desktop a na premierę pod koniec sierpnia lub w czwartym kwartale tego roku a potem na APU Zen3 z papierową premierą jeszcze w tym roku.
      W takim zestawieniu na Intela nie ma tu miejsca.
      • avatar
       Ciekawski_
       5
       Mają czas do końca 2021 roku na zdobywanie rynku. Wtedy najwcześniej Intel zacznie produkować nowe wysokowydajne CPU. Do tego czasu AMD będzie rywalizować samo ze sobą.
       • avatar
        szymcio30
        3
        Jeśli wszystko pójdzie z planem to Zen 4 będzie oferował wsparcie dla DDR5 i PCIe 5.0. Dziwię się, że autor o tym nie wspomniał
        • avatar
         bodziokrak
         2
         Zaraz, zaraz, plotka o Big Navi ujrzała światło dzinne już jakiś czas temu, ale kilka dni temu została zdementowana że to fejk, a teraz wraca? Czyżby fejk fejku?
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Pamiętam jak po raz pierwszy wszedłem na ten portal ponad 8 lat temu (był o CPU i GPU i miał benchmarki) i szukałem informacji jaki GPU kupić. W sekcji komentarzy darto łacha z AMD i ich g****ych slajdów które g**no mają się potem do rzeczywistości. Ciekawe jak tym razem ;-) Może wreszcie zaskoczą. Jak Polsce udało się wygrać w kopaną z Niemcami to czemu by nie AMD.
          • avatar
           Kas1978
           0
           Ja to tylko tutaj zostawie :) https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/intel_cpus_hit_with_unfixable_hardware_vulnerability/1?fbclid=IwAR1YQTQyiuYNkWgebVCtstSKxYxyY2uMD5_tnwPH39AqWSrc8e225IqiQ_g
           • avatar
            Obiektor
            -1
            intello dalo w lapke amd zeby zen3 nie dawali do lapkow od razu, zeby lapki na amd byly jeden gen w tyl bo intel dopiero mialby problemmo ;)
            • avatar
             Kapitan Nocz
             -9
             Coś ktoś? Jakieś konkrety? Jakieś same szumne zapowiedzi skwitowe, ze oczywiści firma już pracuje nad następną generacją... ziewwww rano doczytam sobie gdzie indziej o co kaman.
             • avatar
              greghostor
              0
              Ładne obrazki