Procesory

AMD zapowiada nowe procesory dla serwerów - pierwsi klienci otrzymają je przed premierą

przeczytasz w 1 min.

Modele AMD Epyc "Milan" będą korzystać z architektury Zen 3, która zagwarantuje konkretny wzrost wydajności. Pierwsze dostawy mają ruszyć jeszcze w tym kwartale.

Procesory AMD Epyc pierwszejdrugiej generacji przełamały status quo na rynku serwerów. Producent idzie więc za ciosem i zapowiada premierę trzeciej generacji Epyców.

Co nowego w procesorach AMD Epyc „Milan”?

Nowe procesory mają należeć do serii Epyc 7003 (oficjalnie występują pod nazwą kodową Milan). Wiemy, że układy będą bazować na architekturze Zen 3 i zostaną wykonane w 7-nanometrowej litografii.

AMD Epyc 7003 Milan - budowa procesora
Nieoficjalny slajd przedstawiający zmiany w budowie procesorów AMD Epyc "Milan" - nadal będziemy mieli do czynienia z konstrukcją na bazie maksymalnie 9 chipletów

Podobnie jak w przypadku desktopowych procesorów Ryzen 5000, nowa architektura wprowadza usprawnienia budowy rdzenia oraz bloku CCD. Możemy więc oczekiwać konkretnego przyspieszenia.

Dokładna specyfikacja procesorów jeszcze nie została ujawniona, ale najprawdopodobniej będą one dostępne w takich samych konfiguracjach (maksymalnie 64 rdzenie/128 wątków).

AMD zapowiada procesory Epyc Milan. Kolejne modele w trakcie projektowania

Producent twierdzi, że wszystko jest na dobrej drodze do rozpoczęcia wolumenowych dostaw 3. generacji procesorów jeszcze w tym kwartale – pierwsze partie trafią do wybranych klientów z sektora chmur i superkomputerów.

Oficjalna premiera procesorów Epyc Milan spodziewana jest w pierwszym kwartale 2021 roku (wtedy też powinniśmy poznać specyfikację, wyniki wydajności i ceny jednostek).

AMD Epyc - plany wydawnicze procesorów

Oczywiście to nie koniec planów AMD. Wiemy, że producent już pracuje nad modelami Epyc Genoa, które mają bazować na architekturze Zen 4 i zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. Premiery powinniśmy się spodziewać dopiero w 2022 roku.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o procesorach AMD:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  16
  Już teraz Intel se swoim max 28C/56T nie ma czego szukać jeśli chodzi o wydajność i efektywność energetyczna na rynku serwerów. ZEN3 to już bedzie totalna deklasacja.
  Jedyne co ratuje Intela to możliwości produkcyjne, umowy wieloletnie i oprogramowanie. Bez tych czynników Intel już od dawna nie miał by czego szukać na rynku serwerów, bo AMD ma procesory o wiele lepsze niemal pod każdym względem.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Jeśli skok wydajności będzie taki, jak widziałem pomiędzy 755P a 7502P, to się Silvery będą musiały schować ;-)
   • avatar
    Kapitan Nocz
    1
    wiadomo chociaż, czy te nowe procki wpasują się w stare gniazdo? Informacja, że AMD pracuje już nad nowymi procesorami zawsze milie widziana, Dobra robota :)
    • avatar
     KENJI512
     -5
     Płatne BETA testy procesorów xD
     • avatar
      LGA2011
      -13
      Ale co z tego jak wsparcie AMD dla projektów oprogramowania serwerowego jak znacznie mniejsze niż w przypadku Intela.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To mamy kolejną generację CPU. Zblokowanie L3 to świetny pomysł, dobrze że to się udało.
       Co tutaj ratuje intela? Moc produkcyjna? Nie. AMD może wyprodukować więcej, ale na produkt trzeba mieć odbiór. Niestety biznes jest tu bardzo oporny. Efekt jest taki, że serwer z prockiem Intela jest dostępny od ręki. Za to na porównywalny serwer z prockiem AMD, trzeba czekać jak na serwer customowy, tj. ponad miesiąc. I to jest sedno problemu.

       Za to serwery z AMD są bardzo chętnie kupowane przez dużych dostawców chmurowych, i to nie bez powododu:
       - bez względu na model, brak bezsensownych ograniczeń co do adresowania RAM
       - to samo dotyczy wszelkich I/O
       - do tej samej podstawki, dostępne modele od 8 do 128 rdzeni, czyli ogromna swoboda skalowania
       - tam gdzie trzeba kupić konfig intel 2xCPU, w przypadku AMD wyrabiamy na jednym
       - znacznie lepsza efektywność energetyczna. dzięki czemu możemy upchnąć w tej samej serwerowni przy tej samej mocy zasilania (oraz *chłodzenia*), możemy upchnąć więcej mocy przetwarzania.
       - i argument koronny. jak by nie patrzeć, procki AMD są znacznie szczelniejsze, oraz oferują szyfrowanie wirtualki, co chroni wirtualkę przed ingerencjami wirtualizatora. Intel tego nie ma, robią to inaczej ale mniej szczelnie.