Systemy operacyjne

Jak sprawdzić kondycję baterii w telefonie? Tak będzie najprościej

przeczytasz w 2 min.

Wygląda na to, że jedną z praktycznych nowości szykowanych przez Google dla systemu Android 14 jest opcja, która umożliwi szybkie i proste sprawdzanie kondycji baterii w telefonie.

Android 14 pokaże kondycję baterii w telefonie

Podgląd poziomu naładowania baterii jest prezentowany w każdym smartfonie. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku chęci uzyskania dokładniejszych statystyk, wykraczających jeszcze poza dane dotyczące tego, co w danym momencie najmocniej obciąża akumulator. W przypadku iPhone'ów wielu znana jest opcja pozwalająca dowiedzieć się więcej o kondycji baterii z poziomu ustawień systemowych. Google nie przewidziało czegoś takiego w systemie Android, ale najwyraźniej w końcu chce to zmienić.

Do ciekawych informacji ponownie dodarł Mishaal Rahman, niezależny dziennikarz i badacz specjalizujący się systemie Android. Jego zdaniem w systemie Android 14 pojawią się nowe interfejsy API, które umożliwiają wyświetlanie dokładnych informacji o baterii telefonu (m.in. data produkcji, data pierwszego użycia, liczba cykli ładowania i kondycja, czyli stan względem nowości). Podobne rozwiązania były nieśmiało testowane w niektórych wersjach rozwojowych Androida 13, ale teraz wszystko wydaje się być posunięte znacznie dalej.

To nie jedyna zmiana związana z bateriami w Android 14

Google w zasadzie co roku mówi o usprawnieniach związanych z baterią. Także przy zapowiedzi systemu Android 14 producent wspomniał o poprawkach optymalizacji, które mają wydłużać czas pracy na jednym ładowaniu. Do tej pory nie przedstawił jednak oficjalnie konkretnych funkcji. Robią to branżowi informatorzy tacy jak wspomniany Mishaal Rahman.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu pojawiły się doniesienia o nowych powiadomieniach. Mają one zawierać informację o krytycznym poziomie baterii. Dzięki temu użytkownik będzie mógł uniknąć całkowitego rozładowania, do którego nie powinno się dopuszczać by uniknąć przykrych konsekwencji.

Android 14. Kiedy premiera?

Opcja pozwalająca w łatwy sposób sprawdzić kondycję baterii w telefonie powinna zadebiutować wraz z premierą finalnej wersji systemu Android 14. Wydarzy się to na przełomie lata i jesieni, aktualnie, zgodnie z harmonogramem zaplanowanym przez Google, trwają testy wersji beta.

Android 14

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  3
  "Jak sprawdzić kondycję baterii w telefonie? Tak będzie najprościej"
  No jak. Mam Androida 8, nie ma takiej opcji w systemie. Mam Androida 12, i nie mam tej opcji w systemie. Zatem jak? Autor nie odpowiada na to pytanie. Tytuł to zwykły klick bajt, bo wielu oczekiwało, że autor napisze o jakimś oprogramowaniu dostępnym and wielu, a nie planowanej opcji w nowym systemie Google.

  Odpowiem za autora. Aplikacja "Accubattery" ma taką funkcję. Polecam użyć (aplikacji), nawet w wersji płatnej, bo opłata jest jednorazowa, a różnica znacząca.
  • avatar
   piomiq
   0
   Najbardziej przykre w tym jest to, że tę opcję dostaną tylko smartfony nowe (na dzień wydania Android 14), oraz flagowce. Aha. Prawdopodobnie też pojawi się w średniakach od Samsunga i OnePlus, którzy obiecali zapewniać wsparcie przez kilka lat po premierze. Reszta, czyli znacząca większość użytkowników będzie mogła obejść się smakiem.
   I przyrównywanie się to do iPhone'a i jego iOSa wychodzi tu na MINUS dla świata Androidów.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login