Telefony

Nie róbcie tego jeśli chcecie, by superszybkie ładowanie telefonu zadziałało prawidłowo

przeczytasz w 4 min.

Mitów związanych z ładowaniem i rozładowywaniem się akumulatorów w telefonach jest wiele. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o jednej prawdzie, gdyż pozwoli ona korzystać z funkcji superszybkiego ładowania telefonu tak jak to przewidział producent, a my sobie to wyobrażamy

Kupujecie telefon ze względu na szybkość ładowania jego akumulatora? Raczej nie jest to pierwsze życzenie na waszej liście oczekiwań co do najlepszego telefonu, szczególnie gdy chcecie go kupić. Bardziej już istotny jest przyzwoity czas pracy na akumulatorze. Niemniej szybkie ładowanie jest dziś nie tylko w modzie, ale po prostu ma sens.

Producenci zadbali, by akumulatory nie degradowały się ze względu na szybkie ładowanie, a liczba cykli z takim ładowaniem bez uszczerbku dla baterii była jeszcze większa niż kiedyś. vivo, OPPO, realme, te wszystkie firmy chwalą się nie tylko superszybkimi ładowarkami, ale też trwałością akumulatora, który w znaczącym stopniu zachowuje swoją pojemność nawet po około 1600 cyklach ładowania-rozładowania.

Dlaczego pełne rozładowanie akumulatora w telefonie nie jest wskazane?

Jednakże pełne rozładowanie baterii telefonu nie jest dobrym nawykiem. Dlaczego? Odpowiedź pewnie znacie, a przytaczane powody to:

 • akumulatory w dzisiejszych telefonach można doładowywać w dowolnym momencie,
 • szybciej zużywamy pełne cykle ładowania, na które gotowy jest akumulator telefonu, ogólnie rzecz biorąc akumulatory wolą krótsze doładowanie niż długie pełne ładowanie,
 • telefon bliski pełnego rozładowania może być nam akurat potrzebny na dłużej niż starczy w nim energii.

Producenci telefonów na dodatek starają się wdrożyć w oprogramowaniu dodatkowe funkcje, które ograniczają tempo ładowania podczas wykonywania tej czynności nocą, zwalniają ładowanie, gdy telefon jest naładowany w ponad 90%, a czasem nawet blokują ładowanie pełne, by chronić akumulator.

Nie wszystkie takie funkcje są aktywne domyślnie, warto zajrzeć do menu Bateria w telefonie i zobaczyć co tam mamy do dyspozycji. Czasem dopiero ich włączenie/wyłączenie pozwoli ładować akumulator tak szybko jak reklamuje to producent.

Ładowanie realme  Ładowanie oppo
Opcje ładowania w telefonach różnych marek

Możemy też ustawić sobie stopień naładowania akumulatora przy którym telefon będzie wyraźnie sygnalizował potrzebę doładowania (a dokładnie aktywowania trybu oszczędzania energii). Nie bez powodu domyślnie jest to często, aż 15 procent.

Telefon rozładowany i wyłączony czasem niełatwo jest uruchomić

Czasem wasz telefon może wyłączyć się, gdy na wskaźniku stopnia naładowania jest jeszcze kilka procent. Dlaczego? Może to być problem z prawidłowym wskazaniem stopnia naładowania przy tak niskim jego poziomie, ale też przyczyna będzie bardziej prozaiczna. Oprogramowanie dba, by telefon wyłączał się w momencie, gdy jeszcze trochę energii jest zgromadzone w akumulatorze.

Gdy wyłączy się nam telefon rozładowany do zera procent, a co gorsza stanie się to w momencie, gdy nie będziemy z nim pracować, możemy stanąć przed „drobnym” problemem, jakim jest ponowne uruchomienie telefonu

Ponowne uruchomienie wcale nie musi być natychmiastowe. Telefon może wydać się nam martwy i nie będzie reagował na przycisk włączania, a podłączenie ładowarki nie spowoduje wyświetlenia komunikatu o ładowaniu czy włączenia diody sygnalizującej taką operację.

Cierpliwość zawsze jest ważna. Nawet przy ładowaniu telefonu

Gdy telefon sprawia wrażenie martwego wystarczy zwykła cierpliwość. Należy pozostawić podłączony do ładowarki telefon na kilka, kilkanaście minut (czasem jeszcze dłużej). W tym czasie ładowarka będzie go ładować minimalnym prądem, aż akumulator „zaskoczy”. Gdy na ekranie pojawi się ikonka rozładowanej baterii to powinno być już dobrze.

Potem rozpocznie się regularne ładowanie z pełną wydajnością ładowarki obsługiwaną przez dany telefon, a nawet telefon sam się uruchomi. Może być też taka sytuacja, że telefonowi trzeba będzie pomóc włączając go samodzielnie, po takim krótkim epizodzie reanimacji.

Rozładowanie do zera procent i pozwolenie telefonowi na wyłączenie się, nie jest korzystne zarówno dla baterii jak i naszej cierpliwości. Jest jeszcze jeden powód, kluczowy w tym materiale.

Z superszybkiego ładowania nici, gdy telefon był rozładowany i dłuższy czas wyłączony

Coraz więcej telefonów wspiera superszybkie ładowanie, które trwa 30, 20, a nawet tylko 15 minut, tak jak to ma miejsce w przypadku realme GT NEO 3 150W.

Rekordowe czasy ładowania są możliwe, ale tylko wtedy, gdy nie rozpoczynamy ładowania telefonu rozładowanego do 0% i jednocześnie wyłączonego przez dłuższą chwilę

Na cóż nam jednak takie superszybkie ładowanie, gdy telefon jest rozładowany do zera i na dodatek wyłączony. Wtedy nici z takich 15, 20 czy 30 minut. Bo musimy poświecić chwilę na "obudzenie" akumulatora w telefonie. A ta chwila to może być kilka minut, ale może być także dużo więcej. Może też okazać się, że trzeba przy telefonie być, by w odpowiednim momencie go uruchomić i pozwolić mu później szybko się ładować. A nie o to nam przecież chodzi, gdy mamy telefon z superszybką ładowarką.

Telefon, który ma być wyłączony dłużej, lepiej żeby nie miał rozładowanego kompletnie akumulatora

realme GT NEO 3 150W naładujemy w 15 minut od zera do stu procent, ale tylko wtedy, gdy telefon na początku ładowania działał, albo był w stanie od razu się włączyć i aktywować ładowanie UltraDart 150W. Xiaomi 12 Pro również naładuje się w sugerowanym czasie około 18 minut, OPPO Reno 7 5G w około 31 minut, gdy spełniony zostanie warunek - nie trzeba ożywiać rozładowanego akumulatora.

Telefon, który leżał rozładowany miesiącami, a nawet latami, może sprawić nam niemiłą niespodziankę

Telefonu, który leżał rozładowany i wyłączony przez kilka godzin, dni, a co gorsza tygodni lub miesięcy, superszybko nie naładujemy. Na dodatek udzieli się nam stres związany z oczekiwaniem na pierwsze oznaki ładowania. Po kilku latach braku aktywności w pełni rozładowany akumulator może już w ogóle nie zadziałać.

Jeśli trzymacie na telefonie cenne dane i wiecie, że telefon nie będzie używany długo, to lepiej zróbcie sobie ich kopię zapasową. Bo kiedyś tam, może w ogóle nie da się tych danych odczytać

Dlatego też warto korzystać z jeszcze jednej porady. Gdy zostawiamy telefon na dłużej wyłączony zadbajmy o to, by był naładowany w około 70%. Wtedy nawet powolne rozładowywanie akumulatora w nieaktywnym telefonie nie przeszkodzi w jego szybkim uruchomieniu po dłuższym czasie. A jeśli telefon ma bardzo długo nie pracować lepiej go od czasu do czasu podładować. Ale chyba nie po to kupujemy telefony, by leżały w szufladzie.

Źródło: inf. własna

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  @Karol, bardzo fajny artykuł poradnik dla laików. Jeśli masz możłiwości, naucz pisać w dobrym stylu @Wojtka i @Pawła, bo .... a zresztą wiesz jak oni piszą.
  Warto jeszcze powiedzieć, że ostatnie 15 - 20% pojemności, to z technologicznego punktu widzenia przeładowanie. Dobicie tych ostatnich procentów wiąże się z dużymi stratami energii, i właśnie dlatego bateria wtedy grzeje się najbardziej. niestety przy rozładowaniu też. Wtedy też najczęściej dochodzi do uszkodzenia ogniwa. Właśnie dlatego na tych ostatnich procentach, ładowanie spowalnia. tym zarządza albo elektronika bezpośrednio zlutowana z ogniwem, ale coraz częściej ten element elektroniki ląduje w chipie kontroli mocy w smartfonie, a bateria jest tu łysym ogniwem bez żadnych zabezpieczeń.
  Z powodu tego końcowego przeładowania, i pustego wyścigu po "maksymalną pojemność baterii", nie warto czekać na 100%. naładuje się do 90% i można odłączać. niestety producenci coraz rzadziej dają ustawienie, które odcina ładowanie po osiągnięciu 80% czy 90% naładowania, a to też znakomicie zwiększa trwałość baterii.

  Obudzenie baterii polega na tym, że kompletnie rozładowane ogniwo musi złapać minimalne napięcie początkowe. bez tego kontroler mocy albo elektronika baterii nie wie, jaki jest stan ogniwa, czy ono faktycznie działa, czy ma po prostu wewnętrzne zwarcie i ładowanie nie ma sensu. to jest właśnie to "budzenie baterii".

  Co do reszty, wszystko się zgadza. zwłaszcza pełne rozładowanie. przy bardzo niskim poziomie naładowania lub nawet po rozładowaniu, należy jak najszybciej (w miarę możliwości), naładować telefon. bateria rozładowana przez długi czas, po prostu bardzo szybko ulega degradacji. a potem się dziwimy, że telefon się szybko rozładowuje. no tak. zdegradowana bateria traci szybko początkową pojemność, i jak często mamy rozładowany telefon, to bateria przepisowych 3ch lat nie wytrzyma. ale jak dbamy o naładowaną baterię/telefon, i często przypilnujemy aby go odłączać przy 85-95% naładowania, to bateria spokojnie wytrzyma i 5 lat, akurat wtedy kiedy z powodów technologicznych, telefon się moralnie zużyje.

  btw. zaklejoną niewymienną baterię uważam za jeden ze sposobów na sztuczne postarzanie produktu po to, abyś jak najszybciej kupił nowy, bo wymiana baterii w serwisie staje się ekonomicznym bezsensem. ROMu i tak nie wymienimy na świeżego androida, bo producent zazwyczaj po max. 3ch latach od wypuszczenia modelu na rynek, porzuca jego wsparcie. gwaranc
  • avatar
   wojtek_pl
   2
   Taa... im szybsze ładowanie tym bardziej akumulator nagrzewa się i tym bardziej traci na żywotności. Co w czasach nierozbieralnych telefonów i niewymienialnych akumulatorów jest jak najbardziej w interesie producenta. Ale klienta już niekoniecznie. Raz czy dwa razy spróbowałem tego szybkiego ładowania ale nigdy więcej. Wolę jednak mieć sprawny telefon przez lata.
   • avatar
    youkai20
    0
    A ile powinna wynosić optymalna temperatura baterii? Pytam bo mam problem z naładowaniem (i większy z throttlingiem i spadkiem wartości poziomu naładowania) w moim starym, "dojechanym" już Redmi Note 7. Temperatura wynosi (jeśli wierzyć wskaźnikom) podczas normalnego użytkowania (czyli np. Teraz, gdy piszę te słowa) 35 stopni Celsjusza, ale gdy wezmę telefon do ręki - po ładowaniu - 44-45 stopni (gdy na screenie widzę 27). Czyżby akumulator był uszkodzony?
    • avatar
     xmexme
     0
     Bateria szybciej starzeje się nie tylko od ładowania ale od podwyższonej temperatury. Noszenie telefonu w kieszeni przy nagrzanym ciele, pozostawianie telefonu na słońcu, trzymanie telefonu w samochodzie w zimie przypiętego do kratki nawiewu z włączonym ogrzewaniem plus podłączonym ładowaniem potrafi dużo szybciej zdegradować baterię niż samo ładowanie. Jeśli szybkie ładowanie podgrzewa twój telefon lepiej odłóż fabryczny zasilacz do szafy i poszukaj takiego który nie będzie go podgrzewał. Najszybszy sposób na postarzenie baterii baterii to lądowanie ciepłej baterii. Jeśli masz ciepły telefon najlepiej było by odczekać aż ostygnie przed podłączeniem ładowania. A nie używany telefon najzdrowiej dla baterii było by magazynować naładowany do połowy w temperaturze oko 8-15 stopni czyli najlepsza by była jakaś sucha piwnica :)