Systemy operacyjne

Android 9.0 będzie lepiej dbał o bezpieczeństwo użytkowników

przeczytasz w 1 min.

Google zabierze się za aplikacje działające w tle. Nowa wersja systemu Android ma wprowadzić rozwiązania, które ograniczą im uprawnienia.

Google Android to od dłuższego czasu najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Chociaż producenci smartfonów mają problemy z szybkim wydawaniem aktualizacji, Google systematycznie przygotowuje kolejne wersje i chyba nikogo nie dziwi, że tworzony jest już Android 9.0.

Wprawdzie udostępniony zostanie w drugiej połowie roku, ale zaczynają pojawiać się pierwsze informacje na temat funkcji, jakie może przynieść. I powinny nastrajać optymistycznie, ponieważ najwidoczniej Google chce poprawić kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Z postów zamieszczanych na XDA Developers można wywnioskować, iż producent zabierze się za aplikacje działające w tle. Idea jest taka, aby ograniczyć im uprawnienia i nie pozwalać na korzystanie z dostępu do aparatów czy mikrofonu (chociaż może zostać to zrealizowane na różne sposoby).

Android 9.0 bezpieczeństwo

To oczywiście dopiero pierwsze i mało konkretne wzmianki, ale z pewnością mogą się podobać. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że w zakresie bezpieczeństwa jest przy tym systemie nad czym pracować.

Źródło: XDA Developers

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chotnik2
  1
  >If a UID is an idle state we don't allow recording...
  >If a UID is an idle state we allow recording...

  Wybierz jedno i tylko jedno.
  Nagrywanie i maskowanie wszystkiego zerami to nie jest to samo co nie nagrywanie.
  • avatar
   Smuga
   0
   To jest kwestia czasu, aż Android upodobni się pod względem "wnętrza" do iOSa, bo w przeciwieństwie to niego coś takiego jak bezpieczeństwo praktycznie w nim nie istnieje (i niech nikt tu nie pitoli, że jest inaczej bo nie jest choćby ze względu na szereg uprawnień których aplikacje w iOSie nie mają. iOS upodabnia swój interfejs do Androida, a ten drugi swoje bebechy do tamtego.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niespecjalnie podoba mi się, że duże podmioty polityczno-gospodarcze chcą dbać o bezpieczeństwo szarego zjadacza chleba, w tym mnie.

    W przypadku elektroniki obija się tym to, że ja, właściciel sprzętu, mam nad nim coraz mniejszą kontrolę, gdyż duży podmiot wie co dla mnie lepsze, a nie pytał się o moje zdanie, mimo że chce za to moich pieniędzy. Różnica w kontroli użytkownika nad Win10 a np WinXP jest przeogromna na domyślnych ustawieniach. Jak się podłubie to jest lepiej ale i szału nie ma. Powinienem móc wybrać jak bardzo chcę/nie chcę móc być bezpiecznym.
    • avatar
     Croshiify
     0
     xD
     • avatar
      kiko80
      -3
      Google chce mieć wyłączność na szpiegowanie użytowników i na zasypywanie ich reklamami. Więc zapomnijcie o programach blokujących reklamy jak np Blokada bo działa w tle i o programam nagrywających rozmowy bo one działają w tle

      Dla mnie Android 8 wystarczy.
      • avatar
       Fenio
       0
       Android nigdy nie będzie bezpieczny. Zawiera zbyt wiele oprogramowania o zamkniętym kodzie a użytkownik nie jest domyślnie administratorem urządzenia. W takim środowisku implementacja backdoorów jest bardzo prosta i praktycznie niewykrywalna bo za szpiegowanie i transfer danych mogą być odpowiedzialne zaufane usługi używające szyfrowanego połączenia, np. Google Maps, aktualizacje systemowe, sklep google, preinstalowane dodatki od producenta sprzętu itp.