Gadżety

Awaria w Google - inteligentne domy były domami, do których nie dało się dostać

przeczytasz w 1 min.

Inteligentny dom to świetna koncepcja, ale niestety ma też swoje wady, o czym niedawno przekonali się użytkownicy gadżetów Nest.

Do Polski szał ten jeszcze nie dotarł, ale w Stanach Zjednoczonych inteligentne domy stały się już naprawdę popularne. Dzięki połączonym w sieć smartgadżetom domownicy mogą otwierać drzwi, regulować temperaturę, włączać oświetlenie czy sterować odtwarzaniem za pomocą swojego smartfona. Mogą, o ile wszystko działa.

Na początku czerwca firma Google zaliczyła niemałą awarię, w wyniku której poważnie ucierpieli użytkownicy akcesoriów inteligentnego domu spod znaku Nest (a więc marki należącej do amerykańskiego giganta). Łączenie się z chmurowymi serwerami (Google Cloud) albo zajmowało niesamowicie dużo czasu, albo też w ogóle nie było możliwe. 

Nest foto

O efektach można było sporo się naczytać na Twitterze, a wszystko to brzmiało jakby żywcem wyjęte ze scenariusza horroru sci-fi. Użytkownicy donosili, że nie byli w stanie korzystać ze swoich termostatów, kamer bezpieczeństwa czy nawet „inteligentnych zamków do drzwi”. Innymi słowy: w pewnych przypadkach nie mogli nawet dostać się do swoich domów, co brzmi absurdalnie, ale bez wątpienia zabawne nie jest.

Firma Google przeprosiła za problemy i wyjaśniła, że powodem było przeciążenie sieci we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Pomijając jednak szczegóły tego pojedynczego przypadku, doskonale pokazuje on, że koncepcja inteligentnego domu – choć ma wiele zalet – nie jest pozbawiona wad. Miejmy też nadzieję, że dla dostawców tego typu usług będzie to lekcja, że warto lepiej dbać o niezawodność infrastruktury.

Źródło: Fast Company, Digital Trends, Daily Beast. Foto: Nest

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  Każde z takich urządzeń, które nie ma wbudowanych procedur awaryjnych na wypadek braku połączenia, jest po prostu wadliwe. Mam nadzieję, że posypią się pozwy i ktoś w końcu da inżynierom zrobić to, co jest dla nich oczywiste.
  • avatar
   oszpiotrek
   3
   Scenarzyści black mirror już zabierają się za pisanie :D
   • avatar
    nilhus
    0
    Nono, a teraz wyobraźcie sobie zhakowanie sieci inteligentnych urządzeń :D
    Jasne że korzystanie z tego jest wygodne ale zrzucanie wszystkiego do poziomu elektroniki skończy się tym że w trakcie większego kryzysu o podłożu jakimkolwiek będzie zdecydowanie większy problem w życiu niż niemożność użycia kamer czy regulacji temperatury.