Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Katowice

Andrzej Michalski | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

Kaspersky Lab, opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Katowicach.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.
W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1200 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o długości 10 km.

Katowice wypadły najlepiej ze wszystkich przebadanych do tej pory miast”, mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. „Począwszy od ilości sieci pracujących z najwyższymi prędkościami, przez zastosowane zabezpieczenia, aż po typy sieci WiFi. Katowice powinny być przykładem dla pozostałych aglomeracji. Mam nadzieję, że w następnym zestawieniu dla tego miasta badanie wypadnie równie pozytywnie.”

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: viruslist.pl.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  Ciekawe co to za trasa. Nie chce mi się wierzyć aby było faktycznie aż tak pozabezpieczane te sieci. Czym Katowice różnią się od reszty PL?!
 • avatar
  Konto usunięte
  Na razie to chyba ze trzy miasta zwiedzili...a gdzie poznań,warsaw itp.itpd
 • avatar
  Konto usunięte
  Zabezpieczenie owszem są potrzebne, ale duża część osób bez "profesjonalistów" nie umie sobie poradzić z tym, ba większość nie umie skonfigurować routera. Osobiście mam niezabezpieczoną sieć, ale mieszkam na wsi (no w zasadzie w małym miasteczku) i do najbliższego sąsiada mam około 100m. Poza tym przyjeżdża do mnie masa ludzi i gdybym za każdym razem miał mówić hasło to bym zgłupiał. Po prostu nic nie udostępniam przez LANa, a dane w kompie mam zaszyfrowane to się raczej nie boję.