• benchmark.pl
 • Foto
 • Nawet selfie trzeba umieć robić tak, by było bezpiecznie - 6 zasad
Foto

Nawet selfie trzeba umieć robić tak, by było bezpiecznie - 6 zasad

przeczytasz w 3 min.

Niewinne selfie może stać się zagrożeniem dla prywatności. Edukację w tym zakresie należy zaczynać jak najwcześniej - ucząc dzieci dobrych nawyków.

Fotografia autoportretowa dopóki była uprawiana analogowo i uwieczniana jedynie na papierze zdawała się nie stanowić wielkiego zagrożenia dla naszej prywatności. O ile oczywiście nie zdecydowaliśmy się pokazać na zdjęciu kłopotliwej dla nas sytuacji, a zdjęcie choć papierowe nie trafiło przypadkiem do „obiegu” lub trafiło do pudła ze starociami, o którym również „zapomnieliśmy”.

Autoportret od zawsze był wystawianiem prywatności na forum publiczne

Jak widać nawet analogowa fotografia nie daje nam gwarancji pełnej anonimowości. Zdjęcia, które kiedyś wykonano nam podczas szkolnych wydarzeń mogły trafić do roczników lub być pokazane w innej drukowanej formie. I to jeszcze zanim nastały czasy cyfrowe. Mimo to ryzyko bolesnego naruszenia prywatności fotografowanego i jego bliskich nie było tak duże jak obecnie.

Dziś wzięcie smartfona do ręki i wykonanie selfie jest łatwizną nawet dla najmłodszych. Tak proste, że w przeciwieństwie do starszych, dzieciaki nie zastanawiają się nad konsekwencjami wykonania takiego zdjęcia i jego upublicznienia. A upublicznienie to najczęściej nieodzowny kolejny krok jaki wykonuje się po wykonaniu selfie. Bo któż by chciał je sobie robić tylko po to, by trafiło do cyfrowej szuflady czyli pamięci smartfona.

Selfie bezpiecznie

Niebezpieczeństwo w selfie tkwi nie tylko w tym co chcemy pokazać, ale również (a nawet przede wszystkim) w tym czego nie chcemy pokazać, a zostaje uwiecznione na zdjęciu. Niestety, choć detektywi, z których znana jest literatura kryminalna, są jedynie wytworem wyobraźni, to stosowane przez nich metody dochodzeniowe mogą sprawdzać się w codziennym życiu. I być wykorzystywane przez złoczyńców.

I tak na zdjęciach typu selfie mogą zostać uwiecznione poufne informacje jak „aktualne miejsce pobytu, cenne przedmioty w tle, a czasami także to co mamy na sobie czy nasz faktyczny stan zdrowia.” Zdjęciom może towarzyszyć informacja o lokalizacji, a to jak wiadomo kolejna cenna informacja nie tylko dla cyberprzestępców, ale też dla poważniejszych instytucji.

Poza tym sposób wykonywania selfie sam w sobie może być niebezpieczny. Nie tylko dla samopoczucia znajomych, ale też naszego zdrowia.

Bezpieczne selfie czyli 6 porad jak uniknąć „selfie-pułapki”

Jeśli czujecie, że trochę się zapomnieliście, to przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego wykonywania selfie jakie zebrano w poniższych 6 przykazaniach. Przygotował je Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET. Te same zasady należy wpajać dzieciom, by nie wpadły w „selfie-pułapkę”.

 1. Rodzice przede wszystkim muszą stać się dobrymi wzorami dla swoich dzieci. Dlatego sami powinni zwracać uwagę na to, co publikują w sieci. Młodsze dzieci często naśladują swoich rodziców, dzięki temu od wczesnych lat mogą się nauczyć bezpiecznego umieszczania zdjęć w Internecie. Jeśli zdarza ci się publikować półnagie zdjęcia w sieci, a na dodatek jesteś rodzicem malucha, zastanów się czy twoje dziecko nie pójdzie kiedyś w twoje ślady.
   
 2. Coraz większą popularnością cieszą się zdjęcia wykonywane w niebezpiecznej sytuacji, np. na skraju przepaści czy dachu budynku, co może mieć swoje śmiertelne konsekwencje. Według wyliczeń portalu Priceonomics najmłodsza ofiara selfie opisana przez media w latach 2014-2015 miała 14 lat, najstarsza - zaledwie 32 lata. Najczęstszymi przyczynami śmierci podczas wykonywania selfie są: upadek z wysokości, utonięcie I potrącenie przez pociąg. Dlatego ważne jest, aby rodzic wyjaśnił dziecku, że żadne zdjęcie nie jest warte takiego ryzyka. Dzieci zawsze powinny mieć świadomość otoczenia podczas robienia zdjęć – wystarczy rozejrzeć się wokół.
   
 3. Rodzice powinni uczyć dzieci, że cokolwiek raz opublikowane w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Niestety sieć nie oferuje możliwości usunięcia raz opublikowanego materiału, dlatego przed wrzuceniem zdjęcia na Facebooka czy Instagram, warto zastanowić się dwa razy.
   
 4. Jeśli dziecko dopiero zaczyna korzystać z mediów społecznościowych – naucz je tego! Pomóż skonfigurować ustawienia prywatności i pokaż, jak sprawdzić, czy zdjęcie które chce umieścić w social media, nie okaże się szkodliwe dla jego wizerunku, prywatności lub bezpieczeństwa jego samego lub jego bliskich.
   
 5. Według badania przeprowadzonego przez serwis Twoje dziecko w sieci, 66 procent rodziców kontroluje, w jaki sposób ich dziecko korzysta ze smartfona czy laptopa podłączonego do Internetu. Większość rodziców rozmawia na ten temat z dzieckiem (78 procent), a co piąty rodzic korzysta z aplikacji do kontroli rodzicielskiej. To najlepsze połączenie ochrony dziecka przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata. Rozmowa pomoże dziecku uniknąć kłopotów, a aplikacja pozwala na monitorowanie aktywności dziecka podczas korzystania z Internetu.
   
 6. Ostatnia zasada jest prosta do wdrożenia przez dzieci i brzmi: „Jeśli nie chcesz, aby twoja mama zobaczyła to zdjęcie, to oznacza, że nie powinieneś go publikować".

Źródło: ESET, inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  4
  Co do punktu 2 - to się nazywa selekcja naturalna i jest w interesie dalszego rozwoju homo sapiens.
  • avatar
   Q'bot
   2
   Ja najczęściej robię selfie, na których mnie nie widać ;)
   • avatar
    raffal81
    2
    SELFIE to nowa choroba 21 wieku.