Samochody elektryczne

Idealne BMW na polskie drogi. Ten nowy patent to strzał w dziesiątkę

przeczytasz w 1 min.

Polskie drogi, choć stale naprawiane i remontowane, to nadal w wielu miejscach są niebezpieczne dla zawieszenia w samochodach. BMW natomiast ma pomysł na zrobienie użytku z wyboistych dróg. Ten patent może trafić do nowych elektryków.

Zawieszenie w elektrycznych BMW będzie ładowało baterię na wybojach

BMW ma pomysł, jak wykorzystać dziury i wyboje na drogach w nowoczesnej motoryzacji. W czasach, kiedy elektryki ma już niemal każdy producent w swoim portfolio, ważne jest wydajne zarządzanie energią w akumulatorach i jej szybkie odzyskiwanie.

Jak się okazuje, Niemcy zauważyli szansę w… dziurawych drogach. Wniosek patentowy dotyczący konstrukcji zawieszenia, które ładuje baterię w elektrykach podczas poruszania się po wybojach został już złożony w niemieckim urzędzie.

Energia wytworzona podczas pokonywania wybojów naładuje baterię BMW

Konstrukcja wymyślona przez BMW nie była jeszcze nigdy wcześniej wykorzystywana w motoryzacji. Ze zgłoszonego patentu wynika, że zawieszenie ma zbierać energię wytworzoną podczas pokonywania nierówności na drodze, a następnie przekazywać do generatora konwertującego ją do energii ładującej akumulator.

W efekcie aby zwiększyć realny zasięg elektryka - nie będzie potrzebne powiększenie baterii, a możliwość odzyskiwania części utraconej energii na wybojach. Takie posunięcie jest doskonałym rozwiązaniem w czasie, kiedy technologia uniemożliwia wytworzenie wydajniejszych ogniw.

Funkcja może być dostępna w ramach subskrypcji

Mikropłatności i subskrypcyjny model kupowania dodatkowych funkcjonalności na dobre zaistniał w świecie motoryzacji. Mercedes w ostatnim czasie przedstawił funkcję, która pozwala zwiększyć przyspieszenie wybranych elektryków pod warunkiem opłacenia rocznego abonamentu.

Podobnego zagrania należy się spodziewać również po BMW. Wszak opcja szybszego odzyskiwania energii, która przyniesie większy zasięg na jednym ładowaniu może być atrakcyjną opcją do sprzedania w ramach subskrypcji klientowi.

Na razie brak jakichkolwiek informacji, w jakich modelach może pojawić się to innowacyjne zawieszenie.

Źródło: electrek

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  eMGi27
  6
  Niech wiatraczki zamontują jeszcze na aucie, to od pędu powietrza taka turbinka też będzie ładować akku ;)
  • avatar
   Kapitan Nocz
   5
   z jednej strony potencjalnie fajny pomysl, bo nie ma podancyh zadnych parametrów, czy ta dodatkowa masa i skomplikowanie układu przełoży sie w jakiś istotny sposób na nadwyżkę energii, a z drugiej strony regres umysłowy i pazerność w firm idacych w jakiś deb#$%y model subskrypcji.
   • avatar
    levusek1992
    1
    Może działać na podobnej zasadzie co urządzenia tworzące energię elektryczną z fal morskich
    • avatar
     lkozierowski
     1
     Dobre
     • avatar
      Endriu
      0
      Na upartego takim autem idzie przejechać cały nasz kraj xD
      • avatar
       030366
       0
       Kurde a już myślałem, że zrobili wersję bez kierunków i ze szklanymi drzwiami :)