Procesory

CEO Intela sprzedał swoje akcje przed aferą z bezpieczeństwem procesorów - przypadek?

przeczytasz w 1 min.

Kontrowersyjna decyzja Briana Krzanicha. CEO wykorzystał okazję przed ujawnieniem problemów czy chronił się przed nowymi przepisami podatkowymi?

Nie milkną echa problemów z bezpieczeństwem procesorów Intela. Sprawa może być znacznie bardziej skomplikowana, aniżeli mogłoby się wydawać na początku – niedawno wyszło na jaw, że CEO Intela, jeszcze przez wyjawieniem informacji, sprzedał sporo akcji koncernu.

Do sprawy dotarli dziennikarze serwisu The Motley Fool. Okazuje się, że dyrektor generalny Intela, Brian Krzanich jeszcze w listopadzie pozbył się wszystkich swoich nadmiarowych akcji za kwotę 24 milionów dolarów. Na koncie Krzanicha pozowało jedynie 250 000 akcji – jest to minimalny pakiet, do którego posiadania jest zobowiązany jako dyrektor przedsiębiorstwa.

Intel - cena akcji
W dniu ujawnienia problemów akcje Intela zaczęły spadać, ale na pewno nie można mówić o nadzwyczajnej sytuacji (źródło: NASDAQ)

W transakcji w zasadzie nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że sprzedaż akcji nastąpiła po tym, jak producent dowiedział się o problemach ze swoimi procesorami, ale jeszcze przed tym, jak informacja została wyjawiona publicznie. Mimo wszystko producent twierdzi, że sprzedaż nie miała żadnego związku z wykrytą luką w zabezpieczeniach procesorów. Przypadek? Informacja na pewno wzbudza spore kontrowersje i może być podłożem teorii spiskowych.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym wątku w sprawie. Okazuje się bowiem, że w nowym roku w Kalifornii zmieniły się przepisy prawa podatkowego, które mogły uderzyć w najbogatszych mieszkańców stanu (w tym również Krzanicha). Nie można zatem wykluczyć takiego scenariusza, że decyzja CEO Intela miała związek właśnie z podatkami i ratowaniem się przed utratą części majątku.

Źródło: The Motley Fool, Business Insider, Forbes, NASDAQ

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  10
  O tym, że odkupi te akcje w najkorzystniejszym momencie, to już nikt nie napisze, jak i o tym ile milionów na tym zarobił.

  A maluczkim sugeruje się PRZYPADEK, oraz straszy "teoriami spiskowymi".
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Koleś jest chory. Ledwie przed chwilą robili interes z AMD, zakupili rdzenie VegaM a nawet... szefa RTG (z całkowitym pominięciem protokołu i 3-letniej klauzury wyłączności co generalnie się w branży nie zdarza), a już chcieli postawić wielkiego śmierdzącego kloca na trawniku AMD.

   Łatka do Linux-a, płaszcz PTI chroniący przed luką Metldown (na który CPU AMD są odporne) jest tworem ludzi Intela i jest tak napisany że nie rozróżnia procesorów Intela i AMD i aplikuje płaszcz również w przypadku układów konkurencji, przy okazji obniżając ich wydajność.
   AMD mocno apelowało do Intela o zmianę w kodzie - z jakim skutkiem? żadnym.

   Stosowną aktualizację która wyłącza płaszcz dla procesorów AMD wydał sam twórca systemu Linux, Linus Torvalds przy okazji wyraził opinię o Intelu:
   https://lkml.org/lkml/2018/1/3/797

   Każda firma chce zarabiać, lecz niektórzy są tak chorobliwie chciwi że tracą kontakt z rzeczywistością i w jednej chwili się uśmiechają i robią z Tobą interesy a chwilę potem próbują wbić noż w plecy.
   Kompletnie nie ogarniam jak można być fanem takiej firmy i wspomagać finansowo tak bezczelnych ludzi.
   • avatar
    PayStation4PowerOF18fps
    0
    Zrobił to świadomie. Osoby na takim stanowisku wiedzą zawsze wcześniej zanim taka informacja ujrzy światło dzienne. Głupi nie jest, każdy by tak zrobił, kto ma rozum.