Telewizory

To odmieni sposób, w jaki oglądamy TV. Czym jest DVB-I?

przeczytasz w 2 min.

DVB-I to skrót, pod którym kryje się standard odbioru telewizji cyfrowej, porządkujący cały ten bałagan, który przez lata zdążył nam się zrobić. Zmienia zasady gry w temacie TV.

To będzie nowy standard telewizji: na DVB-I warto czekać

DVB-T to skrót znany wszystkim widzom telewizji naziemnej. DVB-C i DVB-S z kolei to standardy nadawania i odbioru odpowiednio kablówki i satelity. Teraz dołącza do nich DVB-I i ma raz na zawsze zmienić zasady gry. W Europie wystartowały już testy tego rozwiązania i od razu stało się jasne, że warto czekać na jego wprowadzenie w naszym kraju. Zacznijmy więc może w ogóle od odpowiedzi na pytanie… 

Co to jest DVB-I?

DVB-I to nowy standard telewizji cyfrowej, a idee, jakie mu przyświecają, są dwie. Pierwsza polega na dostosowaniu linearnej telewizji na żywo i na życzenie do zasad obowiązujących w czasach internetu. Druga zaś – ważniejsza – koncentruje się na stworzeniu jednego standardu, który połączy wszystkie inne

W skrócie: chodzi o to, byśmy jako użytkownicy mogli odnajdywać i oglądać treści telewizyjne i multimedialne, niezależnie od tego, w jaki sposób są transmitowane ani z jakiego urządzenia korzystamy w celu ich odbioru. Czyli: zarówno na telewizorze, jak i urządzeniu mobilnym otrzymujemy dostęp do kanałów telewizji naziemnej, satelitarnej i kablowej, a także telewizji internetowej z poziomu jednego interfejsu

DVB-I logo

Telewizor obsługujący standard DVB-I pozwoli nam więc stworzyć jedną listę, na której w dowolnej kolejności będą mogły znajdować się kanały telewizji naziemnej, te nadawane satelitarnie lub kablowo, jak i te, których transmisja realizowana jest przez Internet. Technologia ta jest kompatybilna z wszystkimi popularnymi platformami i rozwiązaniami z zakresu dostarczania sygnału AV. 

A zatem DVB-I:

 • współpracuje z wszystkimi popularnymi platformami nadawczymi, 
 • działa na wszystkich typach urządzeń odbiorczych, 
 • łączy ze sobą wideo na żywo i na życzenie, 
 • może być dostosowywane do wymagań danego rynku.

Testy DVB-I w Europie już trwają. Kiedy DVB-I w Polsce?

Pierwszymi krajami w Europie, które zdecydowały się na przetestowanie standardu DVB-I, są Niemcy i Włochy. Pierwsze płynące z nich wnioski są jak najbardziej pozytywne. Czy to pozwala żywić nadzieję na podobne emisje próbne w Polsce?

Cóż, w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia przedstawiciel Emitela przyznał, że firma przygląda się tej technologii, ale… Niestety – na razie nie ma żadnych sprecyzowanych planów w związku z ewentualnymi testami tej technologii w naszym kraju

Znów będzie trzeba wymienić telewizor

DVB-I zapowiada się świetnie, ale to zupełnie nowy standard, co oznacza, że obecne odbiorniki nie są z nim kompatybilne. Aby zyskać korzyści, o których mowa w tym newsie, konieczna będzie więc wymiana telewizora. Spokojnie jednak: minie jeszcze wiele lat zanim ten standard faktycznie pojawi się na polskim rynku, a wraz z nim – konieczność zakupu innego TV. Choć tak naprawdę ta ostatnia nie nastąpi w ogóle – DVB-I zwiększa bowiem komfort, ale nie jest konieczne do odbioru telewizji: ani naziemnej, ani satelitarnej, ani kablowej, ani tym bardziej internetowej. 

Źródło: DVB, Wirtualnemedia, 01smartlife

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nevermind
  14
  Nic nie odmieni, bo nie oglądamy tv :D
  • avatar
   baertus11
   3
   " obecne odbiorniki nie są z nim kompatybilne" no way! Za kilka lat? Raczej max 3 lata jak się producenci dowiedzą, że można znowu nagonkę na sprzedaż zrobić. I to ma być proekologiczne? Co 3 lata wymieniaj tv?
   • avatar
    jozek23
    1
    To wszystko można już mieć , np: VU Ultimo 4k i enigma2 . Możesz wszystko połączyć w jednej liście kanałów .
    • avatar
     sn00p
     0
     Będzie DVB-I - J - K - L..... Ja od wielu lat korzystam z IPTV i o niczym innym nie chcę nawet słyszeć :) TV do tego nigdy nie było potrzebne :)
     • avatar
      kalkulatorek
      0
      Bo trzeba gonić króliczka, a nie złapać. Mój tv chodzi w miesiącu 4 h. jako TV. Info z netu. TVP/TVN tego na trzeźwo się nie da oglądać.
      • avatar
       zack24
       0
       Czym jest DVB-I? Sposobem na wyciągnięcie kasy!
       • avatar
        mesjan
        0
        Mnie dziwi że jeszcze kogoś w wieku 40- interesuje oglądanie TV.
        • avatar
         zam57
         0
         Ile razy jeszcze cwaniaki zmuszać będą do zakupu nowego telewizora. Co 2 lata zmiana. Niech uchwałą ustawę nakazującą produkcję telewizorów posiadających całe możliwe pasmo i niech k...a potem se manipulują częstotliwościami. Kilka miesięcy temu kupiłem nowy tv z dvbt2 i znowu wymiana? ŻENADA I ZŁODZIEJSTWO. Prosty wniosek: chodzi o wyciągniecie kasy od społeczeństwa i nic więcej!!!
         • avatar
          pawluto
          -2
          Oni tymi ciągłymi zmiana doprowadzą do tego że nikt nie będzie oglądał tych ich stacji telewizyjnych...!
          Zresztą telewizje (TVN Polsat TVP ) serwują takie badziewne i głupie programy (Doda szuka męża...dla przykładu) że ludzie będą omijać z daleka oglądanie TV.
          • avatar
           dolph
           0
           tv? co to?