RTV

Telewizja naziemna w 2022 roku - to musisz wiedzieć

przeczytasz w 3 min.

Wszędzie słychać o DVB-T2/HEVC. Nie bez powodu – w 2022 roku zmienia się standard nadawania telewizji naziemnej. Podsumujmy to, czego należy się w związku z tym spodziewać i co trzeba zrobić, by nadal móc oglądać TV.

Co daje DVB-T2/HEVC? To zmiana, na którą warto czekać

Zacznijmy od tego, że zmiana standardu nadawania dotyczy wyłącznie osób oglądających cyfrową telewizję naziemną. Dla użytkowników „satelity” i „kablówki” nie zmienia się nic. No dobrze, na czym więc polega całe to przejście z DVB-T na DVB-T2/HEVC? Chodzi o postęp – ta nowa technologia oznacza znacznie większe możliwości dla nas, widzów. Dodajmy tylko, że „nowa” u nas, bo jako taka opracowana została już kilkanaście lat temu. 

DVB-T2/HEVC to szansa na wyższą jakość obrazu (i rozdzielczość aż do 4K) oraz lepszy dźwięk (nie wyłączając przestrzennego audio). Jest również potencjał, by zdecydowanie wydłużyła się lista dostępnych kanałów, jako że po prostu będzie na nie więcej „miejsca”. Wprowadzenie tych korzyści wymaga zmiany obowiązującego standardu, dlatego też możliwość odbierania telewizji naziemnej będzie dostępna tylko dla osób posiadających kompatybilny sprzęt. 

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Dobra wiadomość na początek jest taka, że prawie wszystkie telewizory od 2018 roku wzwyż są przystosowane do odbioru telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC, ale w przypadku starszych urządzeń ryzyko braku kompatybilności jest dość duże. Najprostszym sposobem na test jest uruchomienie w telewizorze automatycznego wyszukiwania kanałów i odnalezienie na liście nowo powstałego kanału testowego Sprawdzam TV. Jeśli zobaczysz obraz i usłyszysz dźwięk, to znaczy, że twój telewizor poradzi sobie ze zmianami. 

DVB-T2 test

Co robić, gdy telewizor nie ma DVB-T2 z kodekiem HEVC?

Jeśli wynik testu okaże się negatywny, to… spokojnie, nie musisz od razu kupować nowego telewizora. Wystarczy kupić dekoder z wbudowanym tunerem DVB-T2/HEVC. Koszt takiego urządzenia nie powinien przekroczyć 150 złotych, a przy odrobinie szczęścia uda ci się go kupić i za stówkę. 

Zerknij na przykład na taki tani dekoder DVB-T2/HEVC, jakim jest Wiwa H.265 LITE. Kosztuje około 100 złotych i ma w środku wszystko, czego trzeba, by odbierać cyfrową telewizję naziemną w nowym standardzie. Obsługuje rozdzielczość Full HD, a do tego ma port USB, dzięki któremu możesz odtwarzać filmy z pendrive’a czy dysku zewnętrznego lub nagrywać programy z TV. 

Wiwa H.265 LITE

Godną alternatywą dla niego może być nowocześniej wyglądający dekoder Manta DVBT015, a jeśli możesz dorzucić jeszcze kilka dyszek, to pomyśl o zakupie modelu Ferguson Ariva T75. Prezentuje się bardzo dobrze (podobnie jak obraz wyświetlany za jego pomocą), dysponuje nie jednym, lecz aż dwoma złączami USB, a korzysta się z niego prosto i wygodnie. Jego cena tymczasem wciąż nie przekracza wspomnianych 150 złotych. 

Podobno rząd daje 100 zł na dekoder… 

Tak – trwają prace nad taką jednorazową zapomogą. Plany zakładają, że dofinansowanie w wysokości 100 złotych będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu w Polsce – obsługą zajmie się Poczta Polska, co oznaczać powinno naturalnie, że konieczne będzie posiadanie zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego. Zresztą obowiązek zgłoszenia tego typu urządzenia spoczywa na każdym nabywcy.

Na razie jednak nieznane są szczegóły na temat zasad przyznawania tych pieniędzy ani nawet przybliżona data uruchomienia programu. 

Niby wszystko działa, a jednak słaby sygnał? Winna może być antena

Jeśli przy okazji chcesz też wymienić swoją antenę – przy czym nie jest to konieczne – to pomyśl o modelu aktywnym ze wzmacniaczem. To dobre rozwiązanie przede wszystkim wtedy, gdy twój dom znajduje się w dużej odległości od nadajnika. Za przykład niech posłuży TechniSat TechniCombo UHDT 0001/6051, której cena plasuje się mniej więcej pośrodku widełek 100-150 złotych, czyli kosztu, z jakim trzeba się liczyć przy tego typu wymianie. 

TechniSat antena

Ile masz czasu? Oto kiedy DVB-T2/HEVC wchodzi do Polski

Transmisja telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC będzie uruchamiana w Polsce stopniowo. Zaplanowano cztery etapy: pod koniec marca „nowa generacja” dotrze na zachód kraju, będzie się falowo przesuwać, aż pod koniec czerwca wypełni całą Polskę, po wschód. Konkretnie rozkład jazdy przedstawia się następująco: 

  • 28 marca 2022 roku – województwa lubuskie i dolnośląskie
  • 25 kwietnia 2022 roku – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
  • 23 maja 2022 roku – województwa opolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie

Są to dokładne daty, w których nastąpi rozpoczęcie nadawania w DVB-T2/HEVC. Definitywne wyłączenie sygnału DVB-T natomiast nastąpi 1 lipca

Artykuł powstał we współpracy z RTV Euro AGD. 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    AUTO6
    17
    Coraz więcej kanałów w TV, a coraz mniej tam do oglądania
    • avatar
      kamishi
      16
      Dla wielu z nas to dobra okazja na dobre pożegnać się z telewizją linearną. Na co komu partyjna telewizja oraz reklamy na polsacie.
      • avatar
        carbo888
        8
        Miałem rodzicom poprawić antenę jak zrobi się cieplej, jak już wejdę na dach to zdemontuje antenę, żaden telewizor nie odbiera dvbt2.
        • avatar
          piomiq
          7
          Nie oglądam telewizji od 15 lat. Polecam.
          Zmusza nas ona do podporządkowania się tzw. ramówce, a nie swobodne wybieranie co i kiedy chcemy oglądać. Telewizja to przeżytek.
          • avatar
            zack24
            5
            Jak ja się cieszę, że nie mam telewizora :)
            • avatar
              pawluto
              4
              I tak znowu Polacy (My) zostaliśmy zrobieni w konia...
              Bo przecież ile to lat temu przechodziliśmy na nowy cyfrowy system nadawania ???
              Wtedy były koszty zakupu nowego TV albo dekodera - teraz znowu to samo ...Jawne robie w konia...
              • avatar
                Kropeczka
                4
                Jak wchodziła naziemna. Ówczesny prezes TVP wyszedł z pomysłem żeby naziemną TV nadawać z satelity. Idealny obraz i 100% pokrycie kraju, minimalne koszty. Zero naziemnych masztów, nadajników, itd. Pomysł naprawdę idealny. W ciągu tygodnia wyleciał z posady prezesa TVP. Milionów, o ile nie miliardów dorobili się za to dwaj panowie, jeden wszedł w kable, drugi w maszty. Obaj od lat w polityce i sejmie. Jeden nawet jest szefem jednej z sejmowych partii.

                A jakość naziemnej ???

                Mam jeden tv podłączony pod naziemną. Mimo b. dobrej zewnętrznej anteny NIGDY, ale to NIGDY nie udało mi się uzyskać więcej niż odbiór 30% programów. Resztę mrozi antena ustawiona prawidłowo.
                • avatar
                  kapsalon234
                  2
                  Ja nic nie muszę wiedzieć, mogę jak już. Z anteny zrobiłem sobie kopię.
                  • avatar
                    skalak23
                    2
                    "Najprostszym sposobem na test jest uruchomienie w telewizorze automatycznego wyszukiwania kanałów i odnalezienie na liście nowo powstałego kanału testowego Sprawdzam TV. Jeśli zobaczysz obraz i usłyszysz dźwięk, to znaczy, że twój telewizor poradzi sobie ze zmianami. "

                    Ostrzegam iż nie w każdym przypadku będzie się to sprawdzało u mnie mam np. Samsung UE32J5500 z 2015 r który odbiera dźwięk i obraz na kanale Sprawdzam TV. Telewizor podpięty pod tą samą antenę co 2 nowszy TV nie odbiera testowego multipleksu MUX-5 (Test DVB-T2 TVP) z kanałami

                    TVP Kobieta HD
                    TVP Dokument HD
                    TVP Kultura HD
                    TVP Rozrywka HD
                    TVP Stream

                    Jeśli TV odbiera nam te kanały to TV będzie na pewno działał po przejściu na DVBT2 tutaj częstotliwości na jakich jest nadawany ten multipleks
                    https://radiopolska.pl/wykaz/mux/190
                    a tutaj można podać model TV jaki mamy i sprawdzić
                    https://telewizjanaziemna.pl/
                    • avatar
                      fonzie
                      2
                      Ja ze zmiany standardu się cieszę bo dzięki temu będę miał w tym roku okazję prawie darmo przyozdobić sobie 2 ściany dużymi ekranami z rozdzielczością minimum 1080p.
                      Czekam tylko który z moich znajomych pierwszy poleci do jakiegoś marketu po nowy tv a stary podrzuci do mnie za flaszkę co by sobie 20 metrowego mikro apartamentu nie zagracać...
                      • avatar
                        kitamo
                        1
                        Ja nic nie muszę wiedziec. mogę jak już.
                        • avatar
                          DeviLevi
                          1
                          Nie oglądam tv od 4 lat z wyjątkiem imprez sportowych
                          • avatar
                            xxx.514
                            1
                            Weeee nowy standard i wyższa jakość dyrdymałów serwowanych przez TVPis, a więc i nowe dno! Może nawet do ropy się dokopią?
                            • avatar
                              yareku
                              1
                              Prośba o polecenie dekoderów, ktore wyświetlą kanał 4k. Kanał będzie mieć inną ramówkę i też powinien działać skalowany w dół. Z tego co wiem prawie wszystkie dekodery albo nie wyświetlają tego kanału, obrazu albo zawieszają się.
                              • avatar
                                JohnKryptoRambo
                                -12
                                Daj sobie szanse i zacznij zarabiac porzadny hajs! Zarejetruj sie w aplikacji crypto com i koniecznie skorzystaj z mojego kodu referencyjnego a otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie CRO do wykorzystania! Nie przegap takiej okazji i zacznij zarabiac na handlu kryptowalutami! Kryptowaluty sprawiaja ze codziennie nowi zwykli ludzie tacy jak ty staja sie milionerami! Nie graj w totka a handluj kryptowalutami a i ty zostaniesz milionerem!!!
                                Moj kod od ktorego zmienisz swoje zycie raz na zawsze na lepsze!!!
                                jjey2xxs9c
                                • avatar
                                  Adrianwo
                                  0
                                  Skończcie z treściami sponsorowanymi!!! I jeszcze jedno - JAROSŁAWOWI KACZYŃSKIEMU NALEŻY SIĘ ŚMIERĆ!!!
                                  • avatar
                                    Aquagen
                                    0
                                    A jak nagram na pendrive'a materiał w kodeku HEVC i odpalę go w TV, to będzie oznaczać, że sygnał z wejścia antenowego też odbierze?
                                    Pytam poważnie, bo u mojej babci jest kablówka i sygnał jest jakoś rozdzielany na dwa TV i nie wiem czy tam doszukam się kanału testowego (wejście jest u niej po złączu antenowym bez dekodera u niej).
                                    • avatar
                                      WIPI1979
                                      0
                                      Nie mam TV i nie będę miał TV. Przeżytek 20 wieku. Internet i portale informacyjne są lepsze i dają szerszą perspektywę z każdej opcji politycznej, co daje możliwość postrzegania różnych spojrzeń na tą samą sprawę. Do tego informacje do założenia firmy, do prowadzenia firmy do prowadzenia księgowości, pomoce prawnicze, nowinki technologiczne do produkcji, ... A TV nie daje tego co Internet. Więc niech zanika TV.