Procesory

CPU-Z: fikcyjne wyniki przy podkręcaniu AMD Llano

przeczytasz w 1 min.

Mimo, iż od premiery najnowszych procesorów AMD należących do platformy "Lynx", a mianowicie układów nazywanych kodowo Llano minęło już trochę czasu, to dopiero teraz pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące ich podkręcania.

Wspomniane już kontrowersje dotyczą procesora A8-3850 którego podkręcanie poprzez mnożnik (multiplier) nie wpływa w żaden sposób na zwiększenie wydajności jego układu CPU. Do tej pory w sieci pojawiło się już wiele różnych przykładów wysokiego przetaktowania procesora A8-3850, jednakże wiele z nich była osiągnięta poprzez manipulacje mnożnikiem - co z kolei według informacji do jakich dotarliśmy nie można nazwać podkręceniem. Zwiększane w ten sposób taktowanie procesora nie zwiększa jego wydajności.

wygląd opakowania procesora amd llano

W rzeczywistości po podniesieniu mnożnika częstotliwość pracy procesora nie ulegała zwiększeniu. Zapytacie w takim razie, dlaczego programy diagnostyczne pokazują wyższe wartości zegara procesora? Owszem takie aplikacje jak CPU-Z rzeczywiście pokazują częstotliwość z jaką powinien pracować CPU - ale wskazania te są nieprawidłowe. Program CPU-Z prezentuje błędne wyniki. W zasadzie tylko nieliczne programy takie jak AIDA64 pokazują właściwą częstotliwość pracy układu. Jak mogło by się wydawać przyczyna nie tkwi w "niepodnoszącym" się mnożniku lecz... w BIOSach płyt głównych, które zapisują ustaloną wartość mimo, że nie uda się jej zastosować.

W zaistniałej sytuacji aby zwiększyć wydajność wspomnianego już procesora poprzez przetaktowanie, należy dokonywać sukcesywnego zwiększania szyny, a nie mnożnika - gdyż ten jest zablokowany powyżej wartości domyślnej.

Cały problem powinien zostać rozwiązany wraz z pojawieniem się nowych wersji BIOS, które wyeliminują "fikcyjne podkręcanie", a także gdy dostępne będą wersje procesorów AMD z odblokowanym mnożnikiem.
 

Wiecej o firmie AMD i jej produktach:

Źródło: TechPowerUP, OCWorkbench

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stud3nt
  0
  Tytuł niepotrzebnie sugeruje winę AMD, a przecież to nie oni spaprali BIOSy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Cos tu jest nie tak. Przeciez taki problem mozna zuwazyc byskawicznie, wykonujac testy przed i po OC i je porownujac.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nic dziwnego, że wyniki są fałszywe jak nie wszystkie programy obsługują te procesory.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czyżby Dirta 3 dawali w zestawie ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      przecież to problem tylko niektórych model płyt. Wcześniej też takie problemy istniały, ze mnożniki były odblokowywane w górę, a mimo to nie działały.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Problem jest bo przez mnożnik łatwiej się kręci niż przez szynę, dlatego sprawa dla płyt które mają taki problemu musi być szybko rozwiązana.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ciekawe kiedy wyjdą te BE