Drony

Czy antysmogowy dron rozbił się przez… smog?

przeczytasz w 1 min.

W tej sprawie są dwie wersje wydarzeń, ale może precyzyjnej odpowiedzi trzeba szukać gdzieś pośrodku?

W Krakowie odbywały testy drona, którego zadanie to odnajdywanie źródeł zanieczyszczeń powietrza, na które mieszkańcy stolicy Małopolski zdecydowanie mogą narzekać. Kosztujący 120 tysięcy złotych bezzałogowiec nie dokończył jednak swojego zadania, bo uderzył w jeden z kominów. Powodem miał być smog.

Choć brzmi to komicznie, redakcja RMF FM poinformowała, że antysmogowy dron przegrał właśnie ze smogiem. Reporter radia donosi, że „wydobywające się z kominów tlenki metali zaburzyły przyrządy pomiarowe drona”. Wiadomość została skopiowana przez wiele polskich serwisów, ale czy rzeczywiście tak było?

Odpowiedzialna za testy firma Novelty RPAS wydała oświadczenie, które stoi w sprzeczności z wcześniejszymi doniesieniami. Czytamy w nim, że „samolot bezzałogowy podczas wykonywania lotu w wyniku błędu operatora zahaczył prawym skrzydłem o galerię komina wykonanego z siatki metalowej”.

Jak więc było naprawdę? Prawda najpewniej leży pośrodku. Do zderzenia antysmogowego drona z kominem faktycznie mogło dojść przez smog – tyle tylko, że ten utrudnił po prostu widoczność operatorowi. Tak czy inaczej sprawa zakrawa o absurd, ale grunt, że nic się nikomu nie stało, a dron – jak zapewnia Novelty RPAS – jest ponownie gotowy do lotu.

Źródło: RMF FM, Novlety RPAS

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  6
  Jak więc było naprawdę? Oświadczenie firmy Novelty RPAS jest dostępne w internecie

  ( http://noveltyrpas.com/oswiadczenie-loty-testowe-rpas-krakowie-celu-sprawdzenie-potencjalu-rzecz-poprawy-jakosci-powietrza/ )

  dla leniwych "W związku z informacją o rzekomym rozbiciu bezzałogowego statku powietrznego opublikowaną przez RMF24 w dniu 13.02.2017 przedstawiamy poniższe oświadczenie.

  W dniu 13.12.2016 w koordynacji firmy Novelty RPAS z Urzędem Miasta Kraków, Strażą Miejską oraz ArcelorMittal Poland odbyły się zaplanowane loty nad Nowohuckim Obszarem Gospodarczym.

  Celem misji było wykonanie w świetle widzialnym inwentaryzacji potencjalnych źródeł emitujących zanieczyszczenia z obszaru Nowohuckiego Obszaru Gospodarczego. Dokonana inwentaryzacja ma wspierać procesy decyzyjne dotyczące planowania procesów kontroli poszczególnych zakładów przemysłowych zlokalizowanych na tym terenie.

  Samolot bezzałogowy podczas wykonywania lotu w wyniku błędu operatora zahaczył prawym skrzydłem o galerię komina wykonanego z siatki metalowej. Uszkodzenia samolotu okazały się nieznaczne. Po wymianie 1 z 6 części skrzydła oraz przeprowadzeniu testów integralności kadłuba samolot był znowu zdatny do lotu. Podkreślamy jednocześnie, że żadna infrastruktura naziemna nie została uszkodzona w nawet najmniejszym stopniu.

  Miasto Kraków nie poniosło żadnych kosztów z tytułu wykonanego lotu bezzałogowego.

  Planowana jest dalsza kontynuacja testów z użyciem metod fotogrametrycznych i pomiarowych przy pomocy czujników stężenia pyłów zawieszonych oraz związków chemicznych w innych lokalizacjach Nowohuckiego Obszaru Gospodarczego.

  Szczegółowy harmonogram lotów jest opracowywany i zależy głównie od warunków meteorologicznych.

  Współpraca firmy Novelty RPAS z Miastem Kraków jest efektem dużego zaangażowania zespołu w problematykę jakości powietrza.
  • avatar
   bury-pies
   2
   Śmigła były złe i powietrze też było złe.
   • avatar
    Marucins
    1
    Sądze że nie rozbił się przez zmog :) https://s20.postimg.org/nj3ojlxbh/znak_zapytania.png
    • avatar
     Konto usunięte
     -5
     Bardzo dobrze. Biednym ludziom zamiast centralne podłączyć to do komina zaglądają czym pala kiedy na bezużyteczny polski węgiel ich nie stać.