Laptopy

Disney Research Touché: czujnik zamieni każdą powierzchnię w interfejs dotykowy

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Technologia dotykowa odkryta na nowo

Wyobraźcie sobie dowolne przedmioty, które rozpoznają sposób w jaki je dotykamy. Nie tylko dotyk palcem czy szczypanie, ale praktycznie dowolną interakcję. Pomyślcie o cieczy, która reaguje jak ekran w smartfonie. Taką realną technologię, a nie nową bajkę, przedstawił nam oddział Disney Research z Pittsburga.

Aby zapewnić dotykowe własności dowolnej powierzchni, nawet naszej skórze czy wodzie, wykorzystano technologię nazwaną Touché (nic dziwnego skoro pracowano nad nią w mieście o francuskich korzeniach).

Wykorzystuje ona technikę Swept Frequency Capacitive Sensing (SFCS). Analizuje ona sygnały elektryczne powstające w wyniku dotyku nie tylko dla jednej częstotliwości, ale dla szerokiego ich spektrum. Dzięki temu możliwe jest stworzenie profilów dotykowych, które można przyporządkować różnym rodzajom dotyku (wyjaśnienie na filmie).

Sensor Touche
Sensor Touche wykorzystuje układ ARM

Czujnik Touché wykrywa nie tylko powierzchnię, co pozwala stwierdzić czy jest to jeden, kilka palców czy cała dłoń, ale nawet sposób w jaki dotykamy. Odróżni dotyk łokciem od dotyku ramieniem. Gwarantuje to znacznie szerszy repertuar gestów dotykowych niż to co znamy z najbardziej nawet zaawansowanych ekranów dotykowych.

Najciekawsza w tym wszystkim jest prostota rozwiązania. Potrzebna jest tylko jedna elektroda podłączona do przedmiotu, któremu chcemy nadać własności dotykowe, i malutki sensor Touché.

Touche sterowanie odtwarzaczem MP3
Przewijanie plików w odtwarzaczu MP3 poprzez zwykły gest dłonią. Rewelacja. Zawsze jednak pozostaje pytanie, jak technologia radzi sobie z niezamierzonymi gestami.

Prezentacja oraz ciekawe przykłady potencjalnych zastosowań pokazane zostały na poniższym wideo. Koncepcyjne dotykowe ekrany wyświetlane na dłoniach, w porównaniu z Touché, wydają się kompletnie niepraktyczne.

Ciekawe jak potoczą się losy Touché? Czy doczekamy się jej w smartfonach i urządzeniach codziennego użytku?
 

Więcej o technologiach dotykowych i czujnikach aktywności użytkownika:

Źródło: Disney Research

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  phillosoff
  Jak zawsze okazuje się że najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  genialne połączając to z np soczewkami które umożliwiają widzenie rzeczy z bliska jednocześnie patrząc w dal można by wszystkie urządzenia zastąpić zestawem ekran przy oku + czujniki i palcami byś wybierał odpowiednie elementy jakie Cie interesują w rozszerzonej rzeczywistości :) z chęcią będę obserwować co jak to się rozwinie :)
  2
 • avatar
  Maciej Lewczuk
  Ciekawe czy można sobie zaprogramować "gest rozpoczęcia obsługi urządzenia", tak by dopiero po nim wykonane inne ruchy były rozpoznawane przez system. Podobnie z zakończeniem. Ale pomysł ciekawy i może zastąpić niewygodne kamery, znaczniki i rękawice z czujnikami. Czekam na komercyjną wersję - oby okazało się to hitem a nie kitem ;D
  1
 • avatar
  michalschulz1
  Ej, to jest super :D
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  To idzie w bardzo dobrym kierunku. Jeżeli połączymy tą technikę z wykrywaczem kłamstw, urządzenie będzie mogło odmówić działania kiedy wykryje negatywne emocje, np. telefon odmówi połączenia z policją kiedy poczuje że jesteśmy wzburzeni kradzieżą naszego samochodu ;-)
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  jak z filmów sajens fikszyn ;D
  niekiepskie
  1
 • avatar
  tanakov
  No to teraz czekamy na odpowiedź internetu... przykład drapanie się po jajkach włącza prysznic... jeden palec... dwa palce w kibelku.. sami wiecie...
 • avatar
  jackas95
  szkoda tylko, że to nie zastąpi ekranów dotykowych, bo zero w tym jakiejkolwiek precyzji. Widać, że jest tylko zdolne określić jak dużą powierzchnią ciała dotykamy przedmiot