Nauka

Egzoszkielet ReWalk działa tak jak się nazywa

przeczytasz w 1 min.

Jest szansa dla osób cierpiących na paraplegię (porażenie dwukończynowe).

ReWalk
foto: Eliza Strickland

Jest szansa dla osób cierpiących na paraplegię (porażenie dwukończynowe). Izraelscy inżynierowie zaprojektowali coś, co nazywa się ReWalk Personal 6.0 – jest to egzoszkielet, który może pomóc im ponownie stanąć na nogi i chodzić. 

Sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna, Robert Woo, otrzymał ostatnio egzoszkielet ReWalk i o kulach był w stanie dołączyć do przechodniów na ulicach Manhattanu. Zabiegani Nowojorczycy nawet nie zwolnili. I właśnie taki był cel Izraelczyków.

„Zawsze chodziło nam o to, by człowiek z egzoszkieletem odnalazł się w społeczeństwie, nie chcieliśmy tworzyć tylko i wyłącznie narzędzia rehabilitacyjnego” – powiedział dyrektor generalny ReWalk Robotics, Larry Jasinski w rozmowie z IEEE Spectrum.

ReWalk egzoszkielet

Będący architektem Woo testował już wcześniejsze wersje ReWalk Personal i proponował różne modyfikacje, aby zmaksymalizować użyteczność i komfort użytkowania egzoszkieletu. – „Oni naprawdę słuchają użytkowników” – powiedział.

Obecnie z egzoszkieletów ReWalk korzysta kilkadziesiąt osób na całym świecie, ale prace nad finalnym projektem wciąż trwają. Poniższy filmik, z Woo w roli głównej, pokazuje jednak, że inżynierowie są na bardzo dobrej drodze do celu:

Woo chwali ReWalk Personal 6.0 nie tylko za funkcjonalność i wygodę, ale też za fakt, że gotowość do wstania na nogi osiągana jest w mniej niż 10 minut. Banalnie prosta jest też ponoć sama obsługa, która nadzorowana jest przez kontroler zakładany na rękę.

Niestety jak to zwykle bywa w przypadku tego typu projektów, pacjenci muszą liczyć się ze sporym wydatkiem – cena jednego egzoszkieletu ReWalk Personal 6.0 wynosi aż 77 tysięcy dolarów. W Stanach Zjednoczonych jest spora szansa na refundację, ale w Polsce…?

Źródło: SlashGear, IEEE Spectrum

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  I Was to bawi? Nowość zawsze kosztuje. Ważne, że rozwiązanie istnieje a z nim nadzieja.
  • avatar
   Q'bot
   2
   Za parę lat będzie wersja za tysiaka prosto z Chin ;)

   Ale z tym - "Zabiegani Nowojorczycy nawet nie zwolnili. I właśnie taki był cel Izraelczyków" - to trochę przesadziliście Panie Redaktorze...

   • avatar
    dominiko990
    1
    ahhahahhaha już widze to w Polsce przy naszych zarobkach i braku refundacji życzę serdecznie powodzeni zbierania pieniędzy.
    • avatar
     Kiciulek
     1
     Dlaczego piszecie o amerykańskim egzoszkielecie, skoro mamy już wdrożony polski projekt, który działa i nawet nie jest napomknięte o tym tutaj?
     • avatar
      prime27pl
      0
      Nieżle , kiedys widziałem wojskową wersje i wyglądała super .Szkoda że u nas to raczej marzenie .
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Przy mojej chorobie bardziej pasowałby pełna "zbroja". Dominiko990 ma rację, że w naszym kraju tylko cudem ktoś mógłby to dostać. Wiem, bo przerabiałem temat.