Technologie i Firma

Eko-robot na stacji kolejowej w Chinach

przeczytasz w 1 min.

Chiński eko-robot monitoruje jakość powietrza, a przy okazji wykrywa pożary i rozpoznaje twarze przestępców.

Na kolejowej stacji centralnej w chińskim mieście Zhengzhou swoją służbę rozpoczął eko-robot. Pracuje 24 godziny na dobę i porusza się w pełni samodzielnie po terenie obiektu. Jakie jest jego zadanie?

Robot ma monitorować stopień zanieczyszczenia powietrza, a także mierzyć temperaturę i poziom wilgotności na terenie stacji kolejowej. To inteligentne urządzenie potrafi również wykryć dym i niezwłocznie poinformować straż pożarną, zapewniając tym samym bezpieczeństwo podróżującym.

To jednak nie wszystko. Robot został również wyposażony w kamerki, które w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem służą do wykrywania przestępców znajdujących się na stacji. Wreszcie, jest też funkcja komunikacji głosowej – urządzenie potrafi odpowiadać na najważniejsze pytania zadawane przez klientów kolei.

Eko-robot to kolejna inteligentna maszyna, dla której znalazło się zadanie w Chinach. Choćby we wrześniu 2016 roku na lotnisku w Shenzhen pojawił się robot patrolowy, który potrafi rozpoznawać twarze pasażerów. Roboty są też w Państwie Środka informatorami, konsultantami czy kasjerami, a nawet asystentami medycznymi.

Źródło: Earth Chronicles

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  guru43
  2
  Robot z Watch Dogs 2?
  • avatar
   Author
   1
   Czyli inwigilacja na całego ktoś powinien zakazać kamer w przestrzeni publicznej każdy ma prawo do prywatności