Oprogramowanie

Facebook Home: Mark Zuckerberg zaprezentował nową aplikację społecznościową

przeczytasz w 2 min.

Nakładka graficzna na Androida dla osób, dla których Facebook jest ważną częścią życia. Znajdzie się najpierw na smartfonach HTC One i One X.

Facebook Home aplikacja

Znany w całym światku branży IT Mark Zuckerberg zorganizował dziś specjalną konferencją prasową, na której zaprezentowane zostało interesujące rozwiązanie o nazwie Facebook Home. To coś więcej niż tylko nakładka graficzna na Androida – po prostu propozycja dla osób, dla których portal społecznościowy jest ważną częścią życia.

Facebook Home jest aplikacją, która wkrótce będzie dostępna dla wybranych smartfonów z systemem operacyjnym Android w sklepie Google Play. Będzie to bardzo rozbudowany interfejs graficzny, który w dodatku przejmie kontrolę nad znaczną częścią funkcji systemu. Najważniejszym elementem jest, jak nietrudno się domyślić, integracja z portalem Facebook.

Jako że najważniejsze na Facebooku jest to, co robią nasi znajomi – wrzucane przez nich zdjęcia i publikowane statusy, aplikacja Home na tym właśnie się skupi. Zamiast konieczności uruchamiania dedykowanej aplikacji i przechodzenia przez kolejne zakładki, wszystkie uaktualnienia wyświetlać będą się na ekranie głównym – stąd też prosta nazwa „Home”. Poza oglądaniem, bez żadnych problemów i w szybki sposób możemy też polubić, skomentować czy udostępnić treści naszych znajomych.


 

Mark Zuckerberg podczas prezentacji przyznał, że dużą wagę przywiązano do samych zdjęć. Będą one wyświetlane nie tylko na wspomnianym już ekranie głównym, ale także na ekranie blokady, w tle listy aplikacji oraz w centrum powiadomień. Metody działania użytkownika mają natomiast cechować się intuicyjnością – do komentowania służy ikonka w lewym dolnym rogi, a aby polubić zdjęcie, wystarczy je dwukrotnie kliknąć.

Gdy pozostawimy smartfona, na jego ekranie nadal będą wyświetlać się najnowsze informacje z tablic (i nie tylko) naszych znajomych. W momencie, gdy któraś z nich nas zainteresuje lub będziemy chcieli przejrzeć starsze aktualizacje – wystarczy przytrzymać palec na wyświetlanym zdjęciu i po kilku chwilach możemy działać.


 

Będąc na ekranie opisywanym wcześniej, a nazwanym przez zespół Zuckerberga „Cover Feed”, wystarczy przesunąć palcem, aby otrzymać dostęp do standardowych funkcji, takich jak połączenia, kamera czy pozostałe aplikacje. Na ekranie domowym i blokady mamy więc najnowsze wieści od znajomych, po przełączeniu - dostęp do innych funkcji zmodyfikowanych przez Facebook Home. Jedną z najciekawszych jest aplikacja galerii, która jest zintegrowana nie tylko z głównym portalem, ale także z Instagramem, komunikatorem oraz z Facebook Camera.

Bardzo interesującym pomysłem jest „Chat Heads”. W momencie otrzymania wiadomości przy krawędzi ekranu wyświetlona zostanie miniaturka ze zdjęciem. Zalety? Nie musimy wyłączać aktualnie oglądanych materiałów, by sprawdzić, odczytać i odpisać na wiadomość. Co więcej, rozwiązanie to nie będzie obejmowało tylko czatu, ale także standardowe wiadomości, np. SMSy.

Światowa premiera aplikacji Facebook Home w sklepie Google Play datowana jest na 12 kwietnia bieżącego roku. Smartfony, na które początkowo będzie ona dostępna to HTC OneOne X oraz Samsung Galaxy S III, S IV i Note II. Na razie dotyczy to jednak wyłącznie Stanów Zjednoczonych, informacje na temat dostępności w innych krajach (w tym w Polsce) powinniśmy poznać wkrótce.

Źródło: Facebook, TechCrunch, Wired, Guardian, Mashable, Engadget

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  malyedgar
  24
  Już instaluję, nie wiem skad pobrać ale już pobieram, aby być trendy, top i dżezi ... tragedia, Kobieta oglądająca FB przed spaniem, w trakcie gotowania itp. ... tragedia, sami pchamy się w sidła konsumpcji bez umiaru ...
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   ░░░░░░░░███████████████░░░░░░░░
   ░░░░░█████████████████████░░░░░
   ░░░░████████████████████████░░░
   ░░░██████████████████████████░░
   ░░█████████████████████████████
   ░░███████████▀░░░░░░░░░████████
   ░░███████████░░░░░░░░░░░░░░░███
   ░████████████░░░░░░░░░░░░░░░░██
   ░█░░███████░░░░░░░░░░░▄▄░░░░░██
   █░░░░█████░░░░░░▄███████░░██░░█
   █░░█░░░███░░░░░██▀▀░░░░░░░░██░█
   █░░░█░░░░░░░░░░░░▄██▄░░░░░░░███
   █░░▄█░░░░░░░░░░░░░░░░░░█▀▀█▄░██
   █░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█░░░░██░
   ░███░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█░░░░█░░
   ░░█░█░░░░░░░█░░░░░██▀▄░▄██░░░█░
   ░░█░█░░░░░░█░░░░░░░░░░░░░░░░░█░
   ░░░██░░░░░░█░░░░▄▄▄▄▄▄░░░░░░█░░
   ░░░██░░░░░░░█░░█▄▄▄▄░▀▀██░░█░░░
   ░░░██░░░░░░░█░░▀████████░░█░░░░
   ░░█░░█░░░░░░░█░░▀▄▄▄▄██░░█░░░░░
   ░░█░░░█░░░░░░░█░░░░░░░░░█░░░░░░
   ░█░░░░░█░░░░░░░░░░░░░░░░█░░░░░░
   ░░░░░░░░█░░░░░░█░░░░░░░░█░░░░░░
   ░░░░░░░░░░░░░░░░████████░
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    A potem się ludzie dziwią, że nie mają życia prywatnego i boją się o bezpieczeństwo w sieci, skoro się sami go świadomie ( bądź nie...) pozbawiają. Smutne, że od kilku lat obrzydło człowiekowi słowo "lubię", bo otoczenie spłyciło jego wartość do granic możliwości.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     W polsce nie przyjmie się tak jak na zachodzie bo w większości to coś dla dzieciaków, młodych a nie dorosłych ludzi, którzy pracują, mają rodzinę (bądź nie) i w zasadzie mają w pompie FB 24h online.

     A, że taki telefonik potrzebuje stałego dostępu do danych i to myślę że pakiet 500 mb przy tych wszystkich zdjęciach na miesiąc będzie dobry, a w polsce pakiety danych w telefonie drogie są jeszcze. Chyba, że operatorzy wprowadzą jakieś specjalne pakiety że z FB łączysz się bez limitów danych xD
     • avatar
      toniek-94
      2
      Facebook to zło ! Nie miałem nigdy tam konta i miec nie bedę. Widzę ilu ludzi wchodzi tam codziennie po kilka godzin i jak marnują swój jakże cenny czas.
      • avatar
       adamowski10
       0
       Pomysłowe, dla tych co będą chcieli z tego korzystać to fajne rozwiązanie.
       A tak btw. to 360p? Jaja sobie robią? :D
       • avatar
        orbital
        0
        Taki smartfon długo nie pociągnie na baterii z wiecznie odczytującą pakiety aplikacją. Myślę, że tutaj software przegra przez hardware.