Internet

Wskaż Facebookowi swoje „nagie fotki” - dla własnego bezpieczeństwa

przeczytasz w 1 min.

Jeśli macie na Facebooku intymne fotki, (być może) będziecie mogli je zabezpieczyć poprzez… wskazanie, które to konkretnie zdjęcia.

Pamiętacie Fappening? To nie bez powodu przydarzyło się gwiazdom, ale w sieci nie brakuje historii zwykłych szarych użytkowników, których zdjęcia, na których „to i owo” widać, zdobyły (zbyt) szeroką publiczność. Powody mogą być różne, najczęściej: wyciek w wyniku cyberataku lub zemsta użytkownika, który swego czasu taką fotografię otrzymał. 

Facebook chce z tym walczyć (przede wszystkim ze zjawiskiem „revenge porn”). Australijski oddział serwisu zaproponował nawet konkretne rozwiązanie problemu. Chce zachęcać użytkowników do tego, by ci oznaczali swoje intymne zdjęcia za pomocą specjalnego identyfikatora. Dzięki temu niemożliwe ma być ponowne umieszczenie takiego zdjęcia w serwisach z uniwersum Zuckerberga: na Facebooku, Messengerze czy Instagramie.

Aktualnie ofiara może jedynie zgłosić Facebookowi fakt, że jej zdjęcia „wymknęły się spod kontroli”, a ten je wtedy usuwa. To trwa jednak długo i nie jest do końca skuteczne. Zdaje się jednak, że najskuteczniejszą metodą chronienia swoich intymnych zdjęć jest… niewstawianie ich na Facebooka (jeśli w ogóle ma się potrzebę, by je robić). Ale to by było zbyt proste, prawda? 

Obrońcy prywatności tymczasem krzyczą, że ta (nie da się ukryć) kontrowersyjna propozycja Facebooka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mówimy w końcu o możliwości utworzenia jednej dużej bazy z intymnymi zdjęciami użytkowników portalu. Rzecz w tym, że… nie – nie mówimy. Facebook nie będzie bowiem przechowywał samych zdjęć, lecz tylko ich parametry (faktem jest za to, że pokazujemy serwisowi, gdzie ma szukać). 

Czy to jednak was uspokaja? Skorzystalibyście z takiej opcji?

Źródło: TechSpot, alphr. Foto: JESHOOTS/Pixabay (CC0) / C_Scott/Pixabay (CC0)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  axelbest
  15
  W największym uproszczeniu ataki na bazy fb będą wyglądały teraz tak
  SELECT * FROM pictures WHERE pictures.marked_as_nude = 1
  • avatar
   Dragonik
   11
   Niektórzy w to uwierzą i wskażą takie zdjęcia.
   • avatar
    Kenjiro
    10
    Rotfl... po prostu...
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     I żyd sobie będzie do moich nagich fotek creedował asasyna? Beze mnie
     • avatar
      kitamo
      3
      send nudes
      • avatar
       Snack3rS7PL
       1
       Jakiś kosmiczny absurd.......
       • avatar
        Andriczek123
        1
        Szczerze, przeczytałem i faktycznie Zuckerberg mnie przekonał żebym wrzucił te fotki i je oznaczył - to działanie wydaje się uczciwe, czuję się bezpieczniejszy. wtf?
        • avatar
         kitamo
         0
         ok widze ze wiekszosc nie rozumie - tu nie chodzi o konkretnie nagie zdjecia tylko o zdjecia takie ktore uwazamy za prywatne i nie chcemy by ktos mogl je linkowac czy wklejac w messengerze nawet jesli pozyska je z innego zrodla.
         Poniekąd ma to sens jesli cokolwiek gdziekolwiek w necie sie wrzuca.