Gry

Fallout Online: koniec sporu Bethesdy i Interplay

przeczytasz w 2 min.

Zobaczymy wreszcie grę?

Sprawa Fallouta Online wypływała już kilkukrotnie w trakcie kilkuletniego, ostrego sporu pomiędzy Bethesdą Softworks i Interplay. Czy zbliża się koniec sądowej batalii i wreszcie będziemy mogli zagrać w Fallouta Online?

Przypomnijmy, że konflikt i tocząca się od kilku lat przepychanka w sądach dotyczy praw do uniwersum Fallouta, którego masowa wersja powstaje od 2009 roku w Interplay. Amerykański producent i wydawca gier - Interplay Entertainment, a właściwie jego oddział – Black Isle Studios – był odpowiedzialny za pierwsze dwie części gry w postapokaliptycznym świecie, i oczywiście za niebywały sukces tego tytułu.

Niestety firma od lat podupada, a od 2004 roku jest właściwie stale na granicy bankructwa, o czym pisaliśmy m.in. w wiadomości Fallout Online nie wypali - Interplay zbankrutuje?

Fallout Online
Koniec sporu. I co tu teraz robić?

Bethesda nie jest bez racji w zakończonym postępowaniu, bowiem w 2007 roku zakupiła od podupadającego Interplay prawa do marki Fallout, za co firma zapłaciła 6 mln dolarów. To Bethesdzie Softworks zawdzięczamy wydaną w 2008 roku grę Fallout 3 oraz kolejne dodatki. Kiedy okazało się, że Interplay pracuje nad grą bazującą na poatomowym świecie Fallouta, Bethesda uznała że naruszono jej prawa i wytoczyła proces twórcom pierwszego Fallouta.

Fallout Online hit
Można wreszcie wracać do ukochanego domu

Interplay odpowiedział kontrpozwem, w którym domagał się... zysków z Fallouta 3. Kolejne odsłony sądowej batalii mogłyby posłużyć za scenariusz dobrego thrillera, i kto wie, może ktoś zarobi na ekranizacji kilkuletniej epopei sądowej grube miliony. Ostatecznie, od kilkunastu godzin, znaczące serwisy growe podają informacje o zakończeniu sprawy.

Podobno niezawisły sąd wydał już nawet werdykt. Jaki? Na razie nie podano go do publicznej wiadomości. Szczegóły poznamy prawdopodobnie dopiero pod koniec miesiąca. Wiadomo tylko, że doszło do jakieś ugody. Być może zapowiedzi z połowy 2010 roku, w których spodziewaliśmy się Fallouta Online w 2012 roku, jeszcze się sprawdzą...


Więcej o grach:

Źródło: pcgamer, gamepsy, duckandcover

produkt roku 2011/12

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Choć nie powiem, że z chęcią bym zagrał w tą gierke ;) Tak samo jak przyznam że Interplay odpowiadał za dwie pierwsze, z pewnością lepsze części Fallouta.
  • avatar
   baael
   1
   bogaty interaktywny świat? to zastrzel kluczową postać :D
   nieliniowość fabuły? nieliniowa fabuła była w 1 i 2, w FO3 nie istnieje coś takiego

   FO3 jest bardzo dobrą grą, ale nie dziedziczy kluczowych cech poprzedniczek i chyba dlatego tak dużo ludzi jej nie lubi.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tak na chłopski rozum, to Interplay nie ma tu żadnych praw a domagają sie zysków z Fallout 3. Nie powinni sie brać w ogóle za tego Fallout Online, a jeśli sie to skończy tak jak myśle to Interplay będzie w nie ciekawej sytuacji, no ale chytry 2 razy traci ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Często jest tak, że obiecujące produkcje nigdy nie zostają wydane przez spory właścicieli praw do nich. Lepiej inwestować w procesy sądowe niż w same gry.
     • avatar
      baael
      0
      Obie firmy zrobiły z Fallouta grę lekkich obyczajów. FO3 ma z Falloutem wspólne tylko zarys fabuły i nazwę. A Fallout Online jest od dawna i dobrze się ma :) szukać FOnline:2238
      • avatar
       phillosoff
       0
       Z tego co pamiętam, to Interplay zachował prawa do gry online w świecie Fallout, tylko się spóźnił z jej wydaniem z powodu kłopotów finansowych. Miał na to ustalony deadline po którym prawa przechodziły w całości na firmę Bethesda. Pewnie o to cały spór.

       Generalnie dwie pierwsze gry to dla mnie Fallout. Reszta to gry lepiej lub gorzej osadzone w uniwersum i tyle.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Co za żałosna firma z tej Bethesdy, pozywają prawie bankruta, bo się im nie podoba że robi grę, na którą sami się zgodzili i nawet po zakupieniu licencji zażądali 12% zysków z tego MMO - za nic prócz prawa do świata.

        Czy Bethesda robi MMO? Czy planuje MMO? Nie. Ja jestem graczem, lubię fallouta i chcę widzieć gry w świecie fallouta, nie bezsensowne procesowanie się w sądzie przez duże dzieci łase na kasę za nic, bo na to tutaj wychodzi.
        • avatar
         Lord_NeReVaR
         0
         Pewnie coś w stylu: zrzekniemy się części zysków ze sprzedaży Fallout 3 w zamian za możliwość wydania Fallout Online...
         • avatar
          xfire25
          0
          jakoś nie wyobrażam sobie aby ta gra miała wyglądać podobnie jak singielki: 3 i new Vegas a w dodatku jeszcze mikropłatności albo abonament - po prostu ta gra będzie najgorsza z całej serii.