• benchmark.pl
 • Komputery
 • Zamień mikrokomputer Raspberry Pi w centrum multimedialne z XBMC dzięki Farnell element14
Komputery

Zamień mikrokomputer Raspberry Pi w centrum multimedialne z XBMC dzięki Farnell element14

przeczytasz w 2 min.

Firma Farnell element14 wprowadziła do oferty zestaw akcesoriów dla Raspberry Pi, które w połączeniu z XBMC zrobią z niego centrum multimedialne.

farnell element14 raspberry pi xbmc centrum multimedialne

Niewielki komputer Raspberry Pi wywołał nie lada sensację i mimo upływu miesięcy od jego premiery to wciąż pojawiają się kolejne rozwiązania ułatwiające prace jego użytkownikom. Dzięki pakietowi XBMC dostępnemu w Farnell element 14 właściciele Raspberry Pi mogą teraz szybko i łatwo zmienić swój mikrokomputer w niedrogie centrum multimedialne do użytku domowego lub biurowego.

Pakiet XBMC to proste, gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu rozwiązanie umożliwiające przekształcenie Raspberry Pi w wydajne centrum multimedialne do użytku domowego lub biurowego. Zestaw startowy zawierający wszystkie niezbędne urządzenia oraz oprogramowanie wymagane do ich używania to idealne rozwiązanie dla nowych, oraz dotychczasowych użytkowników Raspberry Pi, pozwalające w pełni wykorzystać ich zalety.

W pakiecie XBMC znajduje się karta SD z systemem operacyjnym Raspbmc, będącym dystrybucją systemu Linux, a zarazem oprogramowaniem open source utworzonym przez Sama Nazarko umożliwiającym używanie XBMC na komputerach Raspberry Pi. Zestaw zawiera przystępnie napisany podręcznik użytkownika i samouczek wideo dostępny w sieci — dzięki nim uruchomienie pakietu staje się szybkie i proste.

Aby umożliwić sterowanie komputerem Raspberry Pi w trybie XBMC, do pakietu dołączono klawiaturę ultra mini oraz zintegrowany pad myszy łączący się bezprzewodowo z komputerem Raspberry Pi, natomiast kabel HDMI i Ethernet umożliwiają podłączenie urządzenia do telewizora lub monitora oraz Internetu.
Społeczność element14 to bogate źródło informacji umożliwiające inżynierom i klientom wyszukiwanie rozwiązań dla XBMC w postaci filmów i samouczków na stronie internetowej.

raspberry pi centrum multimedialne xbmc

Domowe centra multimedialne stają się coraz bardziej popularne i cieszymy się, że możemy zaoferować wersję wykorzystującą Raspberry Pi. Umacnia to nasz status światowego dystrybutora mikrokomputerów i rozwiązań peryferyjnych. Zestaw XBMC jest łatwy w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników Raspberry Pi i umożliwia szybkie przekształcenie tego mikrokomputera w wydajne i niedrogie centrum multimedialne do użytku domowego. W zakładce Społeczność na naszej stronie internetowej można znaleźć wiele przykładów innych ciekawych zastosowań. Dzięki dodatkowym akcesoriom, które będą dostępne do końca tego roku, możliwości stosowania Raspberry Pi staną się jeszcze większe”. - stwierdziła Claire Doyle, dyrektor generalny Raspberry Pi w Farnell element14.

Oferowany pakiet został wyceniony na nieco ponad 200 złotych i można go zamówić w sklepie internetowym Farnnell element14.

Źródło: Farnell element14, inf. prasowa, gekify

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nieznośny
  3
  Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł i sam bym coś takiego kupił, gdybym miał Rasberry. Myślałem nad zakupem tego pod prosty serwer LAMP, ale jednak trochę za słabą moc to ma.
  • avatar
   Konto usunięte
   -3
   Takie centra multimedialne zawsze kojarzyły się mi z masowym piractwem i nie uwierzę w tłumaczenia, że ktoś ma same oryginały.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Są już niezłe konstrukcje na RK3066 i 1GB ram-u, ale warto poczekać chwilę na RK3188+2GB ram-u.
    Szkoda, że nie robią tanich smart TV na RK w normalnej obudowie pod TV.

    PS. Aż zerknąłem na Allegro, są już RK3188 2GB, szybko to idzie. Niestety wszystko na Andku i stick, wolał bym XBMC i pudełko.
    Jak ktoś potrzebuje Andka, to sobie podłączy do TV tablet albo smartphone-a.
    • avatar
     orlean
     0
     Co do XBMC na raspi, od ponad pół roku używam i bardzo sobie chwale. Sama malinka w obudowie przykręcona za TV http://imgur.com/DI9dO2m

     Porównywanie do sticków na androidzie trochei mija się z celem , bo tutaj mamy linuxa przyciętego pod media center, wiec nawet jeżeli raspi jest słabsze sprzętowo , działa szybciej niż andek. Nie wspominając o tym ze raspbmc jest cały czas rozwijane, a wszyscy wiedza jak wygląda wsparcie dla nowych wersji andka dla starych urządzeń.

     Sam zestaw, trochę dziwny. Klawiatura to fajny gadget ale osobiście wole używać pilota TV do sterowania raspi przez CEC. XBMC jest dostosowane do obsługi z pada/pilota do TV, taki pilot z full qwerty może sie wydawać fajny ale po ustawieniu systemu/kont na portalach (YT/Soundcloud etc) całkowicie znika potrzeba używania klawiatury. Wygodniej na początku podłączyć zwykła po USB, skonfigurować wszystko i potem używać pilota. Na andka/iOs są aplikacje do kontroli xbmc. Androidowska testowałem i działa bez problemów.Podobne piloty z klawiatura na allegro sa w okolicy 100zł , wiec kolejne 100 za kable i kartę, średnio opłacalne.

     Kabel do ethernetu krótki, i lepiej zamiast niego mogli dołączyć jakiś adapter wi-fi. Dla większości ludzi to lepsze rozwiązanie.

     XBMC na raspi godne polecenia, ale sam zestaw mi się nie podoba.