Telewizory

Foxconn i Sharp postawią na telewizory 8K

przeczytasz w 1 min.

W fabrykach Foxconn w Chinach i w Stanach Zjednoczonych produkowane będą na masową skalę wyświetlacze 8K do telewizorów marki Sharp.

Telewizory z wyświetlaczami 4K nikogo już nie dziwią – stają się właściwie standardem, zastępującym Full HD w naszych salonach. Kolejnym etapem ma być rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. Liderem w wyścigu chce najwyraźniej zostać Foxconn.

Skąd takie stwierdzenie? Ano stąd, że Foxconn w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 10 miliardów dolarów w amerykańską fabrykę (w południowo-wschodniej części Wisconsin), w której produkowane będą właśnie wyświetlacze LCD o rozdzielczości 8K.

Firma Foxconn zapowiedziała w kwietniu, że nieco mniej, bo 9 milionów dolarów, zainwestuje w fabrykę wyświetlaczy LCD o rozdzielczości 8K w Chinach (w Kantonie). Wierzy ona bowiem, że już w 2020 roku zapotrzebowanie na takie wyświetlacze będzie ogromne.

Wyświetlacze 8K produkowane będą z myślą o telewizorach marki Sharp, której pakiet większościowy należy właśnie do firmy Foxconn. Jedni i drudzy wspólnie planują również inwestycje w produkcję paneli OLED (zarówno do smartfonów i tabletów, jak i telewizorów).

Rozdzielczość 8K, która znaleźć ma zastosowanie w ekranach o większych niż przeciętna przekątnych, to 4 razy więcej pikseli niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w Full HD, a to oznacza dla widza większą szczegółowość obrazu. 

Źródło: MarketWatch, FlatpanelsHD

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brusss
  6
  http://d2xhqqdaxyaju6.cloudfront.net/file/teaser-s/305016/1517c14c638/s-500-500.jpg
  65" tv 8k dopiero przy mniej niż 1,2 m będzie robił różnicę w stosunku do 4k, więc to raczej nie do salonów będą wyświetlacze. No chyba, że marketingowcy jednak wypracują sobie, żeby ludzie połykali to jak młode pelikany.
  • avatar
   Marek2704
   6
   Tak, tak. Oczywiście 8K to przyszłość, problem w tym, że nawet na 4k brakuje contentu. Stacje telewizyjne jakoś się nie kwapią z modernizacją, filmów na dyskach wciąż mało, a streaming kuleje, i długo będzie jeszcze kulał, z powodu słabych łączy. Jedynie tylko Japończycy planują nadawanie w 8K swojej letniej olimpiady w... 2020. Porozmawiajmy więc o "ósemkach" za kilka lat :)
   • avatar
    bodziokrak
    4
    Po co do czego i komu ma to służyć. Mam tv zeszłoroczny 4k 65" i bardzo dobry materiał 4k oglądany z odległośći 3 i więcej metrów jest nie do odróżnienia w stosunku do FULLhd, z bliskiej odległości i może ale lepiej podejść z lupą. Gdzie tu sens logika, a różnica między 4k 8k będzie jeszcze mniejsza.
    W polszy są może 2 komercyjne stacje nie full hd a jeszcze hd no i jedyna słuszna jest jedna może dwie. Jest problem eterem przesłać taką ilość danych a tu jeszcze 8k. Nawet fizyczne nośniki nie będą w stanie tego pociągnąć, film 4k zajmuje 100gb +- zależy od czasu trwania. Wszystko to tylko marketing, lcd 4k są już dość mocno rozpowszechnione, wielu producentów masa chińczyków, walka o swój udział w rynku doprowadziła do tego że producent coraz mniej zarabia na takim tv. Trzeba dopiąć jakąś nową literkę do reklamy, 3d nie wyszło, hdr też raczej średnio, 4k mają wszyscy, no ale my mamy 8k. Ludzie tego nie potrzebują ale marketing jednak nam wmówi że jesteśmy w błędzie.
    • avatar
     Gatts-25
     1
     Przecież już w przyszłym roku będą na pewno miały premierę telewizory w rozdzielczości 8k od różnych producentów.Wygląda na to ,że UHD i Super UHD będzie ze sobą koegzystowało właśnie ze względu na HDR i najgorsze jest to ,że różne standardy wejść/wyjść do/z telewizora nie nadążają za tym i trzeba będzie używać dwóch kabli na przykład.
     Ta rozdzielczość 8k to nie jest jakieś cudo bo patrząc na takiego SAMSUNGA co chce wydać nowe okulary VR samoczynne gdzie dla każdego oka będzie rozdzielczość 10k na dwóch calach to teraz ciekawi Mnie jaką mocą będą musiały dysponować karty graficzne żeby to uciągnąć.
     • avatar
      Kynareth
      1
      8K jest do VR niezbędne.
      • avatar
       hex3n
       0
       Pffff ja czekam na 64K Bo więcej K to..... hmmm..... drożej??? Poza tym jeśli się zdecydujesz na takie K to po zakupie zawsze głośno stwierdzisz: Po co mi było to P********* K*******!
       • avatar
        kokosnh
        -1
        Nie widzę 8K w telewizorach, co najwyżej jako monitory 8K miało by sens.
        • avatar
         darioz
         -6
         Dopiero 8K będzie pierwszą rozdzielczością którą będzie można nazwać wysoką. 4K to wciąż za mało i nawet na 40 calowych telewizorach z bliska wciąż widać piksele. A powinno być jak na smartfonach że dopiero pod lupą piksele są widoczne.
         Dlatego 8K to krok w dobrym kierunku. Pamiętajmy że taśma filmowa 35 mm jest wciąż znacznie lepsza niż zapis cyfrowy i rozdzielczość jej porównywalna z 16K!!!
         • avatar
          wiktorn86
          0
          Takie szybkie moralne starzenie się technologii ma swoje wady. Po co inwestować w coś co nazajutrz jest do wyrzucenia? Po co mi wymieniać telewizor 1080p skoro poczekam i kupię sobie 1080K?