Karty graficzne

GeForce RTX 4090 wróci do Chin. Nvidia sprytnie ominie restrykcje USA

przeczytasz w 2 min.

Nvidia przygotowuje specjalną wersję karty graficznej GeForce RTX 4090. Nowy model ma oferować nieco słabszą wydajność, co pozwoli ominąć ograniczenia eksportu kart graficznych do Chin.

Sytuacja na rynku kart graficznych robi się nieciekawa. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył ograniczenia na eksport wydajnych układów graficznych do Chin – chipy mogły znaleźć zastosowanie w systemach wspomagających sztuczną inteligencje, które mogłyby zostać wykorzystane do celów militarnych. Wśród modeli objętych ograniczeniami znalazł się także model GeForce RTX 4090. Jak się okazuje, producent znalazł rozwiązanie tego problemu. 

Specjalna wersja GeForce RTX 4090 

Serwis WCCFTech dotarł do informacji, jakoby Nvidia planowała wydać specjalną wersję karty na chiński rynek - byłby to model GeForce RTX 4090 D (D od słowa Dragon - nawiązującego do astrologicznego roku smoka, który zacznie się w lutym 2024 roku). 

MEGAsizeGPU wskazuje, że GeForce RTX 4090 D bazowałby na układzie graficznym Nvidia AD102-250. Można spekulowac, że nowy model oferowałby nieco gorsze osiągi względem zwykłego modelu GeForce RTX 4090 (na bazie układu AD102-300). Szczegóły dotyczące specyfikacji jeszcze nie są znane.

Sprytny plan Nvidii 

Zakaz sprzedaży kart graficznych GeForce RTX 4090 może poważnie odbić się na zarobkach producenta. Już teraz mówi się, że część chińskich klientów przerzuciła się na konkurencyjne modele Radeon RX 7900 XTX. 

Nvidia znalazła sprytne rozwiązanie problemu. Wprowadzenie nowego modelu pozwoli producentowi legalnie sprzedawać sprzęt do Chin (nie łamiąc przy tym ograniczeń nałożonych przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych). 

Serwis WCCFTech ustalił, że karty GeForce RTX 4090 D pojawiłyby się wyłącznie na chińskim rynku i byłyby skierowane typowo pod segment konsumencki. Nowe modele pojawiłyby się w autorskich wersjach. Na pudełkach znalazłby się wyraźny dopisek D. Premiery takich kart należy spodziewać się na początku 2024 roku.

Źródło: WCCFTech, X @ MEGAsizeGPU

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  12
  Greedvidia.
  Tak samo jak jednak istniejące RTX 3080 20GB, które pojawiają się w Chinach...

  Wiadomo gdzie pakowali układy...
  • avatar
   Warmonger
   7
   Czyli wystarczy drobna zmiana nazwy i specyfikacji, aby ominąć zakaz? Jaja sobie robią?
   • avatar
    Marti99
    4
    Taki spryciarz. Az kurteczce sie w koncu dobiora do D.
    • avatar
     MRx@PL
     4
     Najwidoczniej trzeba NVIDIĘ ukarać tak by już jej się nie chciało z chinami handlować. Np wszczynając działania antymonopolowe...
     • avatar
      Wasek
      1
      "Już teraz mówi się, że część chińskich klientów przerzuciła się na konkurencyjne modele Radeon RX 7900 XTX. " - RTX 4090 nie jest konukrencją dla 7900 XTX. RX 7900 XTX lokuje się pomiędzy 4080, a 4090. Jak NVidia wyda 4080 Super to prawdopodobnie będzie osiągami bliższe do 7900 XTX.
      • avatar
       PerfectDAY
       1
       Cóż... nie dziwie się, że Nvidia kombinuje w końcu w grę wchodzą gigantyczne pieniądze.
       • avatar
        maluszek88
        1
        Obchodzenie sankcji powinno byc nielegalne. No i zamiast budowac al na 10k 4090 to dadza 20k 4080. I wybudują kolejną elektrownie weglową do zasilania tego xD
        • avatar
         yareku
         1
         Gdybym miał tak poprowadzony kabel do tej karty to spokojnie bym nie spał.
         • avatar
          PimpekJestem
          -10
          I bardzo dobrze!!! Nieh amaerykańce się odpierdolą od Chin i Rosji!!