Karty graficzne

W Chinach przerabiają karty graficzne. GeForce RTX 4090 będzie miał tajne zastosowanie

przeczytasz w 2 min.

Chińskie firmy mają problem z dostępem do kart graficznych GeForce RTX 4090, które mogłyby służyć do wspomagania sztucznej inteligencji i rozwijaniu projektów militarnych. Niektóre zakłady znalazły na to sposób i modyfikują karty do grania.

GeForce RTX 4090 to nie tylko wymarzony sprzęt dla graczy, ale też jedna z najpotężniejszych kart graficznych. Nieprzypadkowo Stany Zjednoczone zakazały sprzedaży kart do Chin – sprzęt mógłby służyć do wspomagania sztucznej inteligencji i rozwijaniu projektów militarnych. Wygląda na to, że nie jest to poważnym problemem dla wschodniego mocarstwa i niektóre firmy dostarczają taki sprzęt na masową skalę.

W Chinach przerabiają karty graficzne 

Niedawno branżowe media obiegły zdjęcia z chińskiej fabryki, która zajmuje się przerabianiem kart graficznych GeForce RTX 4090. Zakład miał skupować masowe ilości kart a następnie demontować układy graficzne Nvidia Ada Lovelace AD102 i kości pamięci GDDR6X, które posłużyłyby do opracowania nowych konstrukcji.

GeForce RTX 4090 AI
Karta graficzna GeForce RTX 4090 w wersji AI BLOWER

Nowe karty nie będą służyć graczom. I_Leak_VN opublikował zdjęcia nowych kart graficznych GeForce RTX 4090 AI, które pojawiły się na chińskich forach - to specjalne wersje GeForce RTX 4090, które zostały przystosowane z myślą o montażu w systemach obliczeniowych do wspomagania sztucznej inteligencji.

GeForce RTX 4090 AI

GeForce RTX 4090 AI

Karty GeForce RTX 4090 AI wykorzystuje chłodzenie z turbiną (blower), które sprawdzi się w konfiguracjach wyposażonych w kilka kart graficznych. Do dyspozycji oddano cztery wyjścia wideo, a zasilanie doprowadza wtyczka 12VHPWR umieszczona z tyłu płytki drukowanej (takie umiejscowienie ułatwia podłączenie sprzętu).

GeForce RTX 4090 AI
W fabryce znajdują się całe pudła kart graficznych podpisanych jako GeForce RTX 4090 AI

GeForce RTX 4090 AI

Na opublikowanych zdjęciach widać całe pudła kart graficznych. Można zatem wnioskować, że z Chinach znajduje się sporo chętnych na taki sprzęt i nowe wersje kart GeForce RTX 4090 AI są produkowane na masową skalę. Ciekawe jak to wpłynie na rynek kart graficznych, bo w Polsce już zaczęły się problemy z dostępnością kart GeForce RTX 4090.

Źródło: X @ I_Leak_VN 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  2
  Zakaz zakazem ale Chińczycy jeżdżą po świecie, eBay funkcjonuje stąd można w łatwy sposób ominąć wszelkie rządowe zakazy... Dla użytkowników ważne jest, ażeby nie powtórzyła się sytuacja z okresu boom-u kryptowalut, gdy NV w pierwszej kolejności zaopatrywała kopaczy w swoje produkty nie oferując ich na rynku detalicznym...
  • avatar
   Witalis
   1
   Eeee już zaczęli przerabiać RTX3090 bo niektóre zadania wymagają dużo pamięci a nie samej mocy obliczeniowej i te karty się do tego idealnie nadają...
   • avatar
    pimpolok
    -5
    Poczytajcie prawdę na niezależnych portalach o wdrażanych toksycznych bateriach w elektrykach i o wpływie ogromnego pola magnetycznego na pasażerów tej trumny!!!!
    Benchmark kłamie!!! Kłamie od początku czyli od 1997 roku!!!! Wszystko co piszą to jedne wielkie kłamstwo!!! To portal założony przez MASONÓW!!!!!!!!!!!
    Nie dla elektryków!!! Smierć wszystkim którzy je promują!!!!!
    • avatar
     Premek1983
     0
     To straszne Pafeł