Karty graficzne

Nvidia planowała tajną kartę. Miała się pojawić w 2019, ale nigdy nie została wydana

przeczytasz w 2 min.

Nvidia planowała wydać kartę graficzną GeForce RTX 2080 Ti SUPER? Mamy dowody, że producent rzeczywiście pracował nad dopakowaną wersją akceleratora.

Pod koniec 2018 roku zadebiutowała karta GeForce RTX 2080 Ti, czyli topowy konsumencki model z generacji Nvidia Turing. Niedługo później pojawiły się plotki o planach wydania lepszego modelu - GeForce RTX 2080 Ti SUPER, jednak taka konstrukcja ostatecznie nigdy nie trafiła do masowej produkcji.

Wracamy do tematu, bo karta GeForce RTX 2080 Ti z dopiskiem SUPER rzeczywiście była w planach! W sieci pojawiły się dowody na istnienie takiej konstrukcji.

Karta GeForce RTX 2080 Ti SUPER rzeczywiście była w planach

Plany wydania karty potwierdził Jiacheng Liu. Nvidia miała opracować wczesne próbki inżynieryjne różnych konfiguracji – „na stole” podobno były warianty z rdzeniem Turing TU102 z 4608/4480/4352 jednostkami cieniującymi oraz 10 GB/11 GB/12 GB pamięci VRAM.

GeForce RTX 2080 Ti SUPER - PCB
Płytka drukowana próbki inżynieryjnej karty GeForce RTX 2080 Ti SUPER

Jiacheng Liu opublikował nawet screena z wynikami wydajności próbki inżynieryjnej GeForce RTX 2080 Ti SUPER (wersji z 4608 jednostkami CUDA i 12 GB pamięci VRAM).

GeForce RTX 2080 Ti SUPER - wydajność w 3DMark Time Spy

W teście 3DMark Time Spy karta ma osiągać 18 193 punkty Graphics Score. Wynik wygląda niewiarygodnie dobrze (jest o jakieś 26% lepszy względem zwykłego modelu GeForce RTX 2080 Ti - osiągi można porónać do GeForce RTX 3090, czyli topowego modelu z kolejnej generacji Nvidia Ampere).

Dlaczego GeForce RTX 2080 Ti SUPER nigdy nie pojawił się na rynku? Tego chyba nigdy się nie dowiemy. Być może nowa karta byłaby zbyt podobna do modelu Titan RTX lub na drodze pojawiły się jakieś problemy konstrukcyjne związane z topowym „SUPEREM”. W 2020 roku na rynku zadebiutowała całkowicie nowa generacja kart graficznych Nvidia Ampere.

Źródło: Twitter kopite7kimi, Twitter @ Jiacheng Liu

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  5
  i czym tu się jarać? to wy nawet nie zdajecie sobie sprawy, ile się robi konstrukcji testowych, które z różnych powodów trafiają do kosza.

  najwyraźniej ten model był koszmarnie drogi, a wydajność w zestawieniu z wersją standardową nie powalała na kolanach. nie ma się czym jarać.
  • avatar
   zack24
   2
   3 lata śledztwa i w końcu dowód. Brawo redakcjo! Mamy dowód, że nie próżnowaliście.
   • avatar
    studionti
    -1
    Tylko po co? Okazało się, że Portal RTX płynnie działa na mojej starej 2060 w tandemie z i5 10400F...
    Po co przepłacać? :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Paweł Maziarz jak zwykle jest zaszokowany. Nigdy nie słyszał, by powstał jakiś prototyp, który potem nie wszedł do produkcji. To dla niego jest niepojętne i dlatego teraz rozpacza.