Karty graficzne

Wydajność GeForce RTX 4080. To będzie prawdziwy mocarz!

przeczytasz w 1 min.

Przecieki o karcie graficznej GeForce RTX 4080 pojawiają się od dłuższego czasu, ale, jak się okazuje, nie można być ich pewnym. W sieci pojawiły się nowe dane na temat sprzętu.

Karty graficzne GeForce RTX 4000 (Ada Lovelace) mają zastąpić obecne modele GeForce RTX 3000 (Ampere). Spodziewamy się znacznej poprawy wydajności, ale też wyższego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Producent nie potwierdza planów wydania sprzętu, ale w sieci pojawiają się ciekawe przecieki.

GeForce RTX 4080 jednak ze słabszą specyfikacją

Użytkownik kopite7kimi dotarł do nowych danych dotyczących specyfikacji GeForce RTX 4080. Wygląda na to, że producent zdecydował się zmodyfikować parametry techniczne karty.

Konstrukcja miałaby bazować na rdzeniu Nvidia AD103-300-A1, ale w słabszej konfiguracji – z 9728 jednostkami cieniującymi. Dodatkowo na pokładzie znalazłoby się 16 GB pamięci GDDR6X 256-bit (byłyby to kostki 21 Gbps). Limit mocy ma wynosić około 420 W.

Oznaczałoby to, że karta zaoferuje słabszą specyfikację niż pierwotnie zapowiadano. Wpłynie to także na wydajność, bo karta ma osiągać około 15 000 punktów Graphics Score w benchmarku 3DMark Time Spy Extreme (wcześniej zapowiadano tutaj ponad 15 000 punktów).

Nowy model i tak będzie oferować świetne osiągi – jeśli dane się potwierdzą, GeForce RTX 4080 byłby o jakieś 30-40% wydajniejszy od modelu GeForce RTX 3090 Ti (czyli dotychczasowego lidera wydajności). Oczko niżej uplasuje się GeForce RTX 4070 (który znowu ma oferować lepszą specyfikację niż przewidywano).

Kiedy nastąpi premiera karty? Jedne źródła wskazują na koniec tego roku, a inne o początku przyszłego roku. Cena jeszcze nie jest znana.

Źródło: Twitter @ kopite7kimi

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  11
  Przecieki za przeciekami , a i tak się pewnie jeszcze zmieni z 5 razy wszystko :)
  • avatar
   _Ciekawski_
   10
   Tytuł - "Wydajność GeForce RTX 4080. To będzie prawdziwy mocarz!"
   Podtytuł - "GeForce RTX 4080 jednak ze słabszą specyfikacją"
   Czy tylko ja dostrzegam sprzeczność jeśli chodzi o przekaz? :-)
   • avatar
    KMN123
    1
    Co prawda "przecieki" od poważnych źródeł sprawdzają się w 80% lecz tym razem nikt nie wspomina o tym, jakim wzrostem zapotrzebowania na moc będzie okupiony ten wzrost wydajności. Zmiana litografii, nowe pamięci VDDR, wyższe taktowanie, większe upakowanie w strukturze - ok., to są obiektywne przypuszczenia. W praktyce osiągi dla standardowych ustawień (bez OC) nie sądzę, że będą aż tak duże. Natomiast prądożerność wzrośnie prawie o 100%. Czy taka wydajność warta jest tego? Odprowadzić z PC-ta 600W (GPU) + 200W (CPU) wymagać będzie nowych układów chłodzenia. Samo AIO (nawet 360) nie wystarczy... Bez LC obudowy będą siłą rzeczy musiały być typu open. Stąd też chyba w ofertach producentów obudów coraz więcej takich modeli...
    • avatar
     sn00p
     1
     Ja jeszcze w tym roku mam zamiar kupić 3060ti! To będzie prawdziwy mocarz!
     • avatar
      szymcio30
      1
      Nvidia z serii 3000 już tyle namieszała, ze nic mnie nie zdziwi. Jednak widać wyraźnie, ze jaką by nie miała specyfikacje RTX4080 to wersja Ti jest wręcz pewna bo zrobiła się spora luka względem RTX4090
      • avatar
       antytalent
       1
       No naprawdę? Reweiacja. Dołożyli wszystkiego więcej to i szybsza jest. Żadnej rewolucji tu nie ma nawet ewolucji. Ot napchali dodatkowych tranzystorów.
       • avatar
        szymcio30
        0
        To sa tylko i wyłącznie plotki. Na to wygląda, że 4080 jest mocno przycięta względem 4090 czyli będzie o wiele większa różnica w wydajności niz to było miedzy 3080, a 3090. Zastanawia mnie to jakim cudem ma być szybsza ok 40% względem 3090 skoro ma znacznie gorsza przepustowość pamięci i mniej jednostek cuda?
        • avatar
         lkozierowski
         0
         I jak zwykle dupa zbita, znów nie będzie karty do 4k w 120
         • avatar
          Chiczkok
          0
          Teraz obniżyli parametry żeby zrobić miejce dla 4080Ti
          • avatar
           owatanka
           0
           Jak to jest ze na papierze specyfikacja idzie w dol a pobor energi idzie w gore a jeszcze karty na rynku nie ma
           • avatar
            Biurokrata
            0
            Karta w sam raz do mojego Razer Core X :D
            • avatar
             andreasaa
             0
             Mam pytanie odnośnie zasilacza. Mam be quiet! 750 W Gold, procesor Ryzen 7 5800X. Czy pociągnie on RTX 4080 ?. Czy jednak będę musiał kupić mocniejszy zasilacz ?.