SSD

Polski GOODRAM wprowadza topowe SSD – osiągi nośników robią wrażenie

przeczytasz w 2 min.

Firma GOODRAM nie zamierza spoczywać na laurach i prezentuje kolejny dysk SSD. Tym razem jest to topowy model SSD IRDM PRO M.2, który został zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach.

GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 to pierwsze modele polskiej marki, które korzystają z interfejsu PCI-Express 4.0 x4. Jak informuje producent, to odpowiedź na zróżnicowane zapotrzebowanie użytkowników tego typu produktów – od codziennych rozwiązań po profesjonalne zastosowania, jak na przykład praca w programach do modelowania i animowania w 3D oraz renderowania obrazów. Nośnik sprawdzi się także w konsoli PlayStation 5.

Superszybki dysk GOODRAM SSD IRDM PRO M.2

Model GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 występuje w trzech wersjach pojemnościowych: 1 TB, 2 TB i 4 TB. Uwagę zwraca autorski, opcjonalny radiator, który ma wspomagać odprowadzanie ciepła, a przy tym wyróżnia się ciekawym wzornictwem – producent postawił na styl modern retro, czerpiąc z designu elektroniki lat 80-tych.

GOODRAM SSD IRDM PRO M.2
W zestawie z dyskiem znajdziemy opcjonalny radiator - to spora konstrukcja z aluminium (20 mm wysokości)

Nowa konstrukcja wykorzystuje potencjał interfejsu PCI-Express 4.0 x4 i protokołu NVMe 1.4 – deklarowane transfery sekwencyjne sięgają 7000 MB/s przy odczycie i 6850 MB/s przy zapisie (najmniej pojemna wersja oferuje słabsze parametry zapisu).

GOODRAM SSD IRDM PRO M.2

Dobre osiągi to zasługa nowoczesnej konstrukcji. Modele IRDM PRO M.2 bazują na 8-kanałowym kontrolerze Phison PS5018-E18 i pamięciach 3D TLC NAND, a całość dodatkowo wspomaga do 2 GB pamięci DRAM.

Specyfikacja dysków GOODRAM SSD IRDM PRO M.2

Model GOODRAM IRDM PRO M.2 1 TBGOODRAM IRDM PRO M.2 2 TBGOODRAM IRDM PRO M.2 4 TB
Pojemność1 TB2 TB4 TB
InterfejsPCIe 4.0 x4/NVMe 1.4PCIe 4.0 x4/NVMe 1.4PCIe 4.0 x4/NVMe 1.4
KontrolerPhison PS5018-E18Phison PS5018-E18Phison PS5018-E18
Kości pamięci3D TLC NAND3D TLC NAND3D TLC NAND
Pamięć DRAM1 GB2 GB2 GB
Transfery (odczyt/zapis)7000/5500 MB/s7000/6850 MB/s7000/6850 MB/s
Operacje losowe (odczyt/zapis)350 000/700 000 IOPS650 000/700 000 IOPS650 000/700 000 IOPS
Gwarancja (TBW)5 lat (700 TB)5 lat (1400 TB)5 lat (3000 TB)

Ceny dysków GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 – tanio nie jest

W środku opakowania producent umieścił dysk, osobno radiator oraz zestaw montażowy składający się z blaszki, śrub oraz małego śrubokrętu. Miłym dodatkiem są też naklejki z motywami marki IRDM.

GOODRAM SSD IRDM PRO M.2
Dyski GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 są dostarczane z bogatym wyposażeniem

Dyski GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 już pojawiają się w sprzedaży, ale ich ceny nie należą do najniższych (właściwie są to jedne z najdroższych modeli bazujących na kontrolerze Phison E18).

 • GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 1 TB – 1100 zł
 • GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 2 TB – 2000 zł
 • GOODRAM SSD IRDM PRO M.2 4 TB – 4000 zł

Polski producent zapowiedział, że z biegiem czasu ceny nośników powinny spać do bardziej akceptowalnego poziomu. Za wyborem sprzętu ma przemawiać też długa, 5-letnia gwarancja (z ograniczeniem TBW).

Źródło: GOODRAM

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  13
  Odczyt sekwencyjny nigdy nie robi na mnie wrażenia, bo on jest dobry tylko do kopiowania ogromnych pojedynczych plików z jednego takiego SSD na drugi o podobnej wydajności...

  To co mnie interesuje to realne wykorzystanie, czyli mnóstwo małych plików, porozrzucanych po masie stosów TLC/QLC/3D/itd. - czyli IOPS oraz odczyt random 4K...

  A tutaj IOPS już widzę w tyle za konkurencją (ona ma po 1M IOPS). Ale to nie jest zły produkt. Po prostu szczęka nie opada. To co jest tutaj już było.
  • avatar
   BombaX
   6
   Na kim te "dyski" robią lub mają zrobić wrażenie ?
   • avatar
    biuro74
    5
    No jak tam pani Iwono Jałowy (kierownik działu PR i Marketingu w Wilk Elektronik), czy przekonała pani produkcję i cały świat do umieszczania na pudełkach produktów napisu "Solid State DIsk" zamiast "Solid State Drive", ponieważ wedle pani - i nie tylko (niestety) SSD to "dyski" ?
    Pomimo idiotycznych "zasiedzeń" językowych wciąż - jak widać - powstają i utrzymują się nowe, a przecież nikt po przemyśleniu sprawy nie nazywa choćby "reklamówką" nylonowej siateczki bez napisów - która to nazwa straciła rację bytu w przypadku siatek pozbawionych napisów reklamowych właśnie. Takich paradoksów jest więcej, a portalom komputerowym brak jest władzy sprawczej do KREOWANIA poprawnego nazewnictwa komputerowego jakby w oczekiwaniu, że poloniści i językoznawcy, czy właściwie (bo poloniście nie kwapią się do takich rzeczy) marketing z polskiego oddziału Microsoft (!) zrobią to lepiej za nich. Przeraźliwy bezwład redaktorów usatysfakcjonowanych jedynie kolejnymi testami i opisami nowinek, bez możliwości wpływania aktywnie na *poprawną* językową teraźniejszość i przyszłość środowiska, w którym sami przecież siedzą.
    • avatar
     JKRecovery_pl
     5
     Goodram zamiast w cenę powinien celować w jakość i dobór wysokiej klasy pamięci. Modele CL100, CX300, CX400 a nawet IRDM na pamięciach MLC to częsty gość w wielu labach DataRecovery.
     • avatar
      paankracyk
      5
      Chiny: produkują rocznie tony szajsowego crapu (oprócz dobrego crapu, który też produkują) - nikt nie ruszy powieką. Polska - ta jedna z nielicznych firm, która w tym kraju coś jeszcze produkuje: wydaje nowy dysk i...: zapraszam do przeczytania komentarzy powyżej :) Polak Polakowi Polakiem.
      • avatar
       Boblant
       3
       Noo... Nie robi ŻADNEGO
       • avatar
        GurarufWolalup
        2
        Dobre produkty bo dobra Polska firma! Czekamy teraz na produkty najnowszego interfejsu czyli PCI Express 5.0.
        Pamietajmy zawsze sprawdzajmy kod kreskowy i wybierajmy te produkty które są produkowane w Polsce!
        Teraz Polska! Dobre bo Polskie! Polskie najlepsze!
        • avatar
         Janisz
         -3
         Niestety, po tym jak na 6 dysków zakupionych jednorazowo (jedna partia produkcyjna, co można było wywnioskować po kolejnych numerach seryjnych) wszystkie 6 padło w przeciągu pół roku (na co nawet szczególnego wpływu nie miał sposób użytkowania, bo jeden z uszkodzonych zainstalowany był w sporadycznie uruchamianym i mało pracującym komputerze), nigdy już tej marce nie zaufam, nawet gdyby sprzedawali za pół ceny...
         • avatar
          piomiq
          -4
          "3D TLC NAND"
          Aha. Nie, dziękuję.