Internet

Google+: 10 mln użytkowników i 20 mld dolarów

z dnia
 | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor:
32 komentarze Dyskutuj z nami

Facebook nas zdominował, Facebook jest wszędzie można by powiedzieć. Gdzie się nie obejrzymy podświadomie uśmiecha się do nas Mark Zuckerberg. Ostanie dane mówią już o 750 mln użytkowników, których udało się zgromadzić w ciągu ponad 7 lat. Dla porównania Twitter ma w chwili obecnej ponad 300 mln zarejestrowanych użytkowników. Obydwie liczby oczywiście ciągle rosną.

Piszemy jednak o tym byście mieli porównanie odnośnie wyniku Google+. Larry Page, CEO Google ogłosił, że nowy serwis społecznościowy firmy z Moutain View w ciągu dwóch tygodni od startu zgromadził już 10 mln użytkowników. Czy to dużo, czy mało? Biorąc pod uwagę same liczby to rekord, ani Facebook, ani żaden inny portal społecznościowy nie zgromadził w ciągu dwóch pierwszych tygodni takiej liczby użytkowników. Z drugiej jednak strony, FB czy też Twitter, startowały z zerowej pozycji, nikomu nie znanej strony, w przypadku Google mówimy o liderze na rynku wyszukiwarek, z której korzysta większość posiadaczy internetu.

10 mln użytkowników, to liczba ograniczana przez fakt, że usługa Google jeszcze oficjalnie nie wystartowała, a można się do niej dostać jedynie poprzez zaproszenie. Podobnie jak dawno temu w przypadku Gmaila.
 

Portal społecznościowy Google+ Kręgi znajomych
 

Rozwój Google+ blokuje również brak znanych z FB fanpage'ów, przez co setki tysiecy firm nie mogą reklamować się poprzez serwis. Tak, wiele analiz mówi właśnie o setkach tysięcy firm, czy to dużych czy małych. Larry Page zapowiedział jednak, że dostrzegli ten problem i pracują już nad rozwiązaniem, jednocześnie poinformował, że dziennie na G+ udostępniany jest 1 miliard informacji. Kluczowym momentem dla rozwoju Google+ może okazać się uruchomienie otwartej rejestracji do usługi.

Portal społecznościowy to jednak również ogromne pieniądze, przekonali się o tym twórcy Facebooka i przekonuje się właśnie na własnej skórze Google. W ciągu dwóch tygodni od startu usługi kapitalizacja rynkowa firmy z Moutain View wzrosła o 20 miliardów dolarów. Kapitalizacja rynkowa to inaczej całkowita wartość wszystkich papierów wartościowych liczona według kursu giełdowego.

Idealnie obrazuje to poniższy wykres. Wartość pojedynczej akcji na zamknięciu sesji 27 czerwca wynosiła 482,80 dolarów. Był to dzień przed ogłoszeniem startu G+. Cena akcji rosła nieprzerwanie do 7 lipca kiedy to osiągnęła pułap 546,60 dolarów dając wynik kapitalizacji rynkowej powiększony o 20,6 miliarda dolarów. Jednak na zamknięciu piątkowej sesji (8 lipiec) cena akcji spadła do poziomu 532 dolarów.
 

Google+ wzrost cen akcji
 

Oczywiście podczas analizy tych danych nie można wszystkich zasług przypisywać G+, Google bowiem od dłuższego czasu poprawiało swoją pozycję na rynku smartfonów i tabletów, co również mogło zaprocentować polepszającym się wynikiem. Jednak to start serwisu społecznościowego dał największy impuls.

Skoro już jesteśmy przy wielkich liczbach odnośnie Google warto nadmienić wyniki podane podczas podsumowania drugiego kwartału tego roku. Przychody firmy osiągnęły poziom 9,03 mld dolarów, co jest wzrostem aż o 32% w stosunku do analogicznego okresu z roku ubiegłego. W przypadku drugiego kwartału mówimy o okresie zakończonym 30 czerwca, czyli dwa dni po starcie G+, więc to praktycznie jeszcze wyniki bez tego portalu. Przychód netto za drugi kwartał to 2,51 mld (1,84 mld w ubiegłym roku). Firma z Moutain View zatrudnia obecnie 28 768 pracowników i dysponuje 39 miliardami dolarów.

Dowiedzieliśmy się również nieco odnośnie Androida i Chrome. Codziennie aktywowanych jest 550 tysięcy nowych urządzeń z systemem autorstwa Google, ponadto na rynku jest obecnie ich aż 130 mln. Natomiast posiadacze tych urządzeń pobrali już z Android Market 6 miliardów aplikacji. Odnośnie Google Chrome dowiedzieliśmy się, że z przeglądarki tej korzysta już 160 mln osób.
 

 

Jeśli ktoś ciągle jakimś cudem nie otrzymał zaproszenia do Google+ służę pomocą, wyślijcie PM.


Więcej o Google+:

Źródło: Wired, TechCrunch

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kierownik
  Dziękuję nie skorzystam... Po co mi kolejne konto na portalu społecznościowym, jak na poprzednie nie wchodzę praktycznie nigdy. Prawdziwe życie to nie Facebook, zrozumcie wreszcie.
 • avatar
  SowaSS
  No to gratuluję postępu Google, ale nadal się zastanawiam czy to wyprzedzi Facebook'a .
 • avatar
  Konto usunięte
  jak nie kijem to marchewką xD
  ech ten reklamowo-marketingowy bełkot
 • avatar
  Konto usunięte
  A moim zdaniem G+ powinno się pojawić i rozrosnąć, aby stanowić realną konkurencję dla FB. Nie od dziś wiadomo, że konkurencja jest konieczna aby konsument w ostatecznym rozrachunku zyskał.
  Może FB dzięki temu zmieni trochę swoją politykę dotyczącą bezpieczeństwa? Może będą konkurować nowymi pomysłami? Ja jestem na tak i proszę nie zarzucać mi, że nie mam prawdziwego życia :)
  Pozdrawiam
 • avatar
  Konto usunięte
  Do autora. Jak otrzymać to zaproszenie od Ciebie ?
 • avatar
  Konto usunięte
  za rok potestuje
 • avatar
  Konto usunięte
  za rok potestuje
 • avatar
  Tomecek
  Nie wiem jak na benchmark się wysyła PM :|
 • avatar
  Nordh
  Jak tutaj wysłać PM? ;f
 • avatar
  Konto usunięte
  ja też nie wiem
 • avatar
  Konto usunięte
  PM można wysłać z forum, tam mam taki sam nick, ew. wejść w mój profil i wysłać wiadomość :) Niektórzy jakoś sobie poradzili
 • avatar
  Konto usunięte
  OK już jestem w "gugleplus" Dzięki.
 • avatar
  Konto usunięte
  Hehe "Należysz do niewielkiej grupy osób, które pomagają nam testować Google+" 10 mln to mała elitarna grupka:)
 • avatar
  Monos23
  Dawidzie wysłałem Ci PM na forum ,poslij zapke.
 • avatar
  Monos23
  pytol23@gmail.com
 • avatar
  Samarytanin
  ja też poproszę o zaproszenie bo za nic w świecie nie umiem tu wysłać PW. mail: rayner233@gmail.com
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja też bym prosił o zaproszenie z góry dziękuję artuss134@wp.pl
 • avatar
  Monos23
  poslalem zapki.
 • avatar
  Konto usunięte
  bylbym wdzieczny za wyslanie zaproszenia na zarova(at)gmail.com
 • avatar
  Konto usunięte
  Co to kurwa jest? Onet? Jak patrzę na niektóre komentarze na górzę to śmiem sądzić, że chyba tak.
 • avatar
  Konto usunięte
  prosze o przeslanie zaproszenia: fuzypl(at)gmail.com
 • avatar
  Samarytanin
  Dziękuję za zaproszenie.
  Jak ktoś potrzebuje to także wyśle zaproszenia.
 • avatar
  linei
  Ja chętnie przygarnę zaproszenie i empirycznie sprawdzę serwis :) Mój email: sethmarek@wp.pl . Dziękuje za góry!

 • avatar
  obcypl
  jesli można prosić zaproszenie to z chęcią skorzystam :)