Laptopy

Google rozda netbooki za darmo?

przeczytasz w 1 min.

Ekspert w dziedzinie Linuksa - Glyn Moody - przewiduje, że Google przygotowuje się do rozdawania darmowych lub prawie-darmowych netbooków. Firma może jednak oczekiwać czegoś w zamian.

Glyn, między innymi autor książki "Rebel Code: Linux and Open Source Revolution", powiedział, że oparte na Chrome OS netbooki mogłyby być oferowane przez Google za bezcen w celu rozreklamowania nowego systemu operacyjnego.

Moody uważa, że dzięki oprogramowaniu open source Google mogłoby ponosić niemalże zerowe wydatki związane z przygotowywaniem oprogramowania dla komputerów. Jeśli użytkownicy zaczną masowo korzystać z netbooków to sam koszt ich wytworzenia również okaże się minimalny.

Skoro wszystkie aplikacje swoje działanie opierają o Internet, netbook nie będzie potrzebował dysku twardego, podobnie jak i dużej ilości pamięci RAM. Moody uważa, że Google mogłoby sprzedawać takie urządzenia w cenie około 20$ (!) , a resztę poniesionych kosztów odzyskiwać z reklam. Zwraca on także uwagę na fakt, że Google wykupiło niedawno firmę Teracent, w celu tworzenia nowych rozwiązań reklamowych. To może z kolei oznaczać, że w netbookach zawarta będzie technologia pozwalająca na wyświetlanie w czasie rzeczywistym reklam dopasowanych indywidualnie do konkretnego odbiorcy.

Jeżeli faktycznie Google miałoby wykorzystać taką technologię w swych darmowych netbookach, oznaczałoby to, że przychody z reklam Google byłyby jeszcze większe.

Źródło: Fudzilla, Linux Journal

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Powiem krótko "o f*ck" :D
  • avatar
   y0ddh4
   0
   Zgłaszam się na 'testera' :D
   • avatar
    Bany_krk
    0
    zero prywatności
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     wale prywatność i cokolwiek wymyślą coś takiego na studia by mi się zdało...
     • avatar
      niesmiertelny
      0
      zamawiam jeden dla mnie :)
      • avatar
       MalFurion
       0
       Ta, rozumiem brak dysku twardego(cloud computing i inne pierdy). Ale ograniczenie ramu? Wole juz wydać 10x tyle na wlasnego netbooka i nie wkurzać sie na mulenie stron itp.
       • avatar
        Dekard
        0
        Dojdzie do tego, że będzie jak z telefonami - podpisujesz umowę na rok, albo dwa lata i dostajesz za 1 zł prostego notebooka.
        • avatar
         severian
         0
         Ciarki przechodzą.Wielki Brat patrzy a ludzie jeszcze sie z tego cieszą ;)Te resztki prywatności jakie mamy chcecie poświęcić dla okaleczonego komputerka?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          chyba zaczynam doceniac microsoft i trzymac za niego kciuki - bo w sumie nie jest tak źle - a google robi się wszechwiedzącym kombajnem - nie ma cie w google nie istniejesz :/
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           netbooki tez maiły być za 200-300$ a coraz częściej nowe modele sięgają 2000zł, także jak ktoś myśli że u nas takie coś będzie do 100zł powiedzmy to się grubo przeliczy, raczej będą to netbooki z 7-10 calowym ekranem 128mb ramu, brak dysku,tylko podstawowe wejścia jak np USB, a całość za 499zł :) także lepiej dać 1499 zł ale już mieć normalnego netbooka, który nie tylko posłuży do neta ale wyświetli film czy pozwoli na prace z officem