Internet

Google ułatwia nam zachowanie prywatności

przeczytasz w 1 min.

Nie brakuje osób, które uważają, że słowa „Google” i „prywatność” nie powinny pojawiać się w jednym zdaniu. Amerykański gigant przekonuje jednak, że jest to błędne myślenie, a na dowód udostępnia użytkownikom kolejne istotne rozwiązania.

Firma Google zbiera o nas dużo informacji, dzięki którym może prowadzić swój najbardziej dochodowy biznes – innymi słowy: potrzebuje ich do reklam. Równocześnie jednak pozwala każdemu użytkownikowi na ustalenie, które dane mają nie być gromadzone, a także na usuwanie tych, które już zostały zarejestrowane. Teraz możliwości zachowania prywatności zostały poszerzone o kolejne trzy opcje. 

Tryb incognito w Google Maps

Tryb prywatny (czyli właśnie incognito) pozwala na korzystanie z usług bez zapisywania historii czy informacji. Jest dostępny we wszystkich przeglądarkach internetowych i powoli trafia też do kolejnych serwisów Google. Na początku tego roku został udostępniony użytkownikom YouTube’a, a teraz ląduje także w Mapach, umożliwiając wyszukiwanie miejsc i ustalanie tras z zachowaniem prywatności. Wkrótce opcja pojawi się w aplikacji na Androida, a nieco później także na iOS-a.

Google Maps incognito

Asystent Google a prywatność

Wszyscy, którzy obawiają się, czy korzystanie z głosowego asystenta zagraża ich prywatności, mogą zadać mu pytanie: „OK, Google, w jaki sposób dbasz o bezpieczeństwo moich danych?”. Wówczas uzyskujemy komplet najważniejszych informacji na ten temat. W podobny sposób można usunąć historię wypowiadanych komend: „OK, Google, usuń ostatnią rzecz, którą ci powiedziałem” albo „OK, Google, usuń wszystko, co ci powiedziałem w zeszłym tygodniu”.

Automatyczne usuwanie historii na YouTube

Inną funkcją, która powoli dociera do kolejnych usług Google, jest automatyczne usuwanie historii. Do tej pory samodzielnie kasować mogły się informacje o tym, co wpisywaliśmy do wyszukiwarki i jakie strony odwiedzaliśmy, a także o naszej lokalizacji. Teraz opcja trafia do serwisu YouTube. Możemy wybrać, czy historia ma się kasować po 3 czy 18 miesiącach i niczym więcej nie musimy się przejmować.

YouTube historia

Przekonują was te nowości? Zamierzacie z nich skorzystać?

Źródło: Google Blog 

Warto zobaczyć również:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  gógiel i prywatność. przecież te pojęcia są ze sobą w 100% sprzeczne.
  • avatar
   Fiona
   2
   Czyli ukradniemy wam z domu telewizor i meble. Ale za to pomożemy chronić słoiki w piwnicy ??? Jajcarze...