• benchmark.pl
 • Gry
 • Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje grę o Bolszewikach
Gry

Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje grę o Bolszewikach

przeczytasz w 2 min.

„Gra szyfrów” to najnowszy projekt Biura Nowych Technologii IPN, który ma umożliwić skuteczniejsze dotarcie do młodszych osób i opowiedzenie im o przeszłości, w tym przypadku o wojnie polsko-bolszewickiej.

„Gra szyfrów” o wojnie polsko-bolszewickiej

Podczas dedykowanej omawianemu projektowi konferencji prasowej przypomniano, iż fundamentalną misją IPN jest pielęgnowanie pamięci o XX wieku, polskich ofiarach i bohaterach, ale również o zbrodniczych systemach totalitarnych. Biuro Nowych Technologii ma tutaj bardzo ważne zadanie do spełnienia, bo właśnie dzięki szeroko pojętej technologii można przedstawiać wiele rzeczy w otoczce mogącej zainteresować szersze grono odbiorców, także młode pokolenie.

„Gra szyfrów” to, jak głoszą oficjalne komunikaty, fabularna gra z elementami skradania i widokiem FPP. Ma składać się z trzech misji przygotowanych na bazie udokumentowanych wydarzeń historycznych i opisujących przebieg wojny polsko-bolszewickiej ze szczególnym naciskiem na polską kryptologię. Gracze będą wcielać się w żołnierzy i uruchamiać skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed lat, które wedle zapowiedzi zostały starannie odwzorowane z historycznych eksponatów.

„Gra szyfrów pozwala wcielić się młodym ludziom w bohaterów polskiej kryptologii. To jest niesamowity moment, żeby w tej wirtualnej rzeczywistości odkryć pasję i miłość do swojego kraju. Chcemy pokazać, w jaki sposób można tę technologię wykorzystać, aby pogłębiać wiedzę i obserwować swoje pasje z różnych perspektyw. W ciągu ostatnich dwóch dni realizujemy pogłębione badania z młodzieżą licealną, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób mamy ukierunkować swoje dalsze plany, jest to dla nas bardzo ważne, aby wykorzystywać minimalizm cyfrowy, ale przekierować atencję młodych ludzi właśnie w tym kierunku edukacyjnym.” - Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN

Zwiastun gry Instytutu Pamięci Narodowej

„Gra szyfrów” na PC i smartfonach. Kiedy premiera?

Instytut Pamięci Narodowej nie planuje tutaj zarabiać na graczach. Gra będzie dostępna za darmo, jeszcze w tym miesiącu. Przygotowano wersje na urządzenia mobilne z systemami Google Android oraz Apple iOS, a także na PC z Windows. Można spodziewać się też obsługi gogli VR (poprzez SteamVR). Na potrzeby przygotowania tego projektu, Instytut Pamięci Narodowej współpracował ze studiem Chronospace.

Zainteresowani? „Gra szyfrów” pojawiła się już w sklepie Steam, gdzie można dodać ją do swojej listy życzeń.

Źródło: ipn

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bruner
  6
  Gracz bedzie sterował Macierewiczem ? Czy ścinał brzozy na czas :D
  • avatar
   Gnom_Z_Piany2
   1
   to władza już nie ma na czym uzasadnić swoich kosztów w IPN i zaczęli robić grę? żal.
   btw. mit Piłsudskiego. Polscy parlamentarzyści wytykali mu wprost "nie układaj się z rosjanami, nie zdradzaj sojuszu z Ukrainą". ale gdzie tam. wydał także ruskim ukraińskich żołnierzy stacjonujących w ówczesnej polsce. taki to nasz "bohater" :( efekt? rzeź wołyńska. a piłsudski w ruskim więzieniu przepraszał ukraińskich żołnierzy. jak sam piłsudzki rzekł, kury macać. a niestety polak i przed szkodą i po szkodzie głupi (Rej?).

   a my co? zamiast realnych sankcji na rosję, jedynie morawiecki macha tymi swoimi łapami i nawołuje innych do sankcji. zamiast tej bezsensownej gry, wolę zamkniętą białorusko polską granicę.
   • avatar
    Dexterr
    0
    Jak IPN się za to zabrał to na pewno będzie tam Jarosław szarżujacy ze swoim kotem na straszliwych bolszewików. Szkoda ze nie ma informacji o kosztach bo niewątpliwie będzie to kosztować duuużo więcej niż zrobiła by to prywatna firma.
    • avatar
     Adelar
     0
     Kolejny wspaniały pomysł na przytulenie ogromnych pieniędzy, a produkcją są zainteresowani licealiści, tak samo jak dodatkowymi lekcjami pisanej na kolanie najnowszej historii od ministra Czarnka - historii co do której nie mogą się zgodzić nawet bezpośrednio w niej uczestniczący.
     • avatar
      JanSzopen
      -1
      Chcesz mieć dużo pieniędzy? Bzykać piękne kobiety na wakacjach w Dubaju, Majami czy na
      plarzach Santa Monika w San Francisco? Chcesz mieć ogromna wille z basenami i bryki za kilka baniek?
      Na pewno tak! Jestem Jan Szopen światowej sławy ekspert rynku kryptowalut ktory w 2020 zarobił 25 milionów dolarów!
      Przed 2020 byłem tylko zwykłym studentem informatyki ale dzięki inwestycjom na rynku kryptowalutowym zarobiłem kupę hajsu i rzuciłem studia na 10 tym roku bo już do niczego nie byli mnie potrzebne.
      Jak chcesz tak ja być obrzydliwie bogatym to mam dla ciebie propozycje. Zainstaluj i zarejestruj się w aplikacji Crypto com i skorzystaj mojego kodu polecajacego a dostaniesz na Start az 25$! Skorzystaj i dalacz do nas ludzi sukcesu któremu zwykli tylko zazdroszczą!!!
      jjey2xxs9c
      • avatar
       Abigail
       -4
       Instytut Polskich Nazioli by Bąkiewicz tworzy grę... hmm...
       • avatar
        chrispata
        -6
        Powinna to być gra akcji w której bohater w alternatywnej rzeczywistości lat 90 tych miałby za zadanie znalesc i wyeliminować cała elite towarzyszy III RP!!!
        • avatar
         youkai20
         -8
         Rusofobia.
         • avatar
          piomiq
          0
          Chyba chcą się wbić w nastroje, wykorzystać obecną sytuacje polityczną.
          Pozostaje pytanie czy to etyczne?
          • avatar
           michael85
           0
           Mam mieszane uczucia. Z jednej strony wiem że IPN nie powinien robić gier. Z drugiej strony przy obecnym poziomie zakłamanie warto żeby jak najwięcej ludzi dowiedziało się czym był komunizm. Zwłaszcza na zachodzie ludzie o zgrozo uważają że niczym złym.