Aplikacje mobilne

Zrobiłem nieudane zdjęcie i poprosiłem o pomoc AI. Przecieram oczy ze zdumienia

przeczytasz w 3 min.

Które smartfony najlepiej radzą sobie z usuwaniem niechcianych obiektów ze zdjęć? Możecie się zdziwić.

W mojej recenzji realme GT 6 znajdziecie fragment poświęcony jednej ze sztandarowych funkcji, którą jest Gumka AI. Wykorzystuje ona generatywną sztuczną inteligencję do wymazywania obiektów. 

W tekście zwróciłem szczególną uwagę na jedną fotkę, w przypadku której rezultat był naprawdę spektakularny i postanowiłem sprawdzić jak z tym samym zdjęciem poradzi sobie konkurencja. 

Porównanie gumek AI w smartfonach

Na początek ważna uwaga. Generatywna sztuczna inteligencja ma do siebie to, że efekty jej pracy za każdym razem mogą być nieco inne. Aby porównanie było możliwie jak najbardziej sprawiedliwie, w każdym przypadku powtórzyłem proces wymazywania obiektów trzykrotnie i wybrałem - w mojej ocenie - najlepszą grafikę. 

Dodam też, że każda testowana funkcja działa w chmurze, więc wymaga połączenia z internetem. No to jedziemy. 

realme GT 6: 

Ten przykład zmotywował mnie do przeprowadzenia testu, bo rezultat jest lepszy niż oczekiwałem. Sztuczna inteligencja zaskakująco skutecznie dorobiła sylwetki cosplayerów, w tym szturmowca po prawej, który był zasłonięty niemal całkowicie. A jak wypadły inne smartfony i aplikacje? 

OPPO Reno12 Pro 5G

Marki realme i OPPO należą do tej samej grupy kapitałowej. Obie wykorzystują tę samą autorską technologię OPPO o nazwie AndesGPT, więc nie dziwi, że i rezultaty są porównywalne. 

Samsung Galaxy Z Fold 5 z Galaxy AI

Samsung do generowania obrazu wykorzystuje technologię Gemini Google’a. Rezultat jest niezły, choć widać niedoskonałości - Darth Vader nie ma jednej dłoni, jego strój zlewa się z tłem, a szturmowiec po prawej stronie jest zdeformowany w typowy dla AI sposób. 

Google Pixel 8 z Pixel AI: 

W tym przypadku sztuczna inteligencja starała się dorobić zasłonięte sylwetki postaci, ale efekty nie są wybitne. Szturnowiec po prawej ma mocno przekłamany wygląd, strojowi temu po lewej brakuje detali i symetrii, a miecz Dartha Vadera jest zdecydowanie za krótki.

Lightroom Mobile z trybem Generatywna SI: 

Lightroom podczas generowania obrazu kompletnie zgubił gwiezdnowojenny kontekst. Sztuczna inteligencja nie domyśliła się, że postać po prawej to szturmowiec, a nie zaginiony członek zespołu Daft Punk. Z kolei miecz Vadera… Cóż, sami widzicie. 

ClipDrop Cleanup: 

Zaletą tego narzędzia jest to, że działa w przeglądarce i można z niego skorzystać na niemal dowolnym urządzeniu, ale efekty są - delikatnie mówiąc - dalekie od ideału. 

Wnioski? 

Zaskoczyło mnie, jak dobrze na tle konkurencji działa Gumka AI stworzona przez OPPO. Firma mocno chwali się, że do generowania obrazu wykorzystuje autorską technologię i jestem pod wrażeniem, jak dopracowane jest to narzędzie. 

Smartfony Samsunga i Google również poradziły sobie nieźle. W mojej ocenie lepiej niż Lightroom, który nie dość, że został stworzony przez firmę zajmującą się głównie tworzeniem narzędzi do edycji obrazu, to jeszcze jest dodatkowo płatny. 

Najgorzej wypadły zewnętrzne edytory. Wygląda więc na to, że póki co korzystanie z wbudowanych gumek AI jest nie tylko wygodniejsze i tańsze, ale i daje lepsze rezultaty. 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  galv.
  10
  pytanie na ile to jest jeszcze zdjęcie i po co je w ogóle robić, skoro można wygenerować od razu całość?
  • avatar
   xxx.514
   2
   Świetlny miecz, a świetlny bumerang... Ciekawe, co by na to powiedzieli twórcy Gwiezdnych Jaj :D
   • avatar
    piomiq
    1
    Zdjęcie od Google Pixel 8 jest zauważalnie gorsze niż od Samsunga. Także autor nie powinien ich porównywać :/.
    • avatar
     Marucins
     1
     "Z kolei miecz Vadera… Cóż, sami widzicie. "
     Miodzio :DD
     • avatar
      dada81
      1
      A gdzie "artukuł sponsorowany"?
      • avatar
       MokryN
       1
       I po co to komu? To całe retuszowanie zdjęć to jak kupowanie tandetnych plastikowych zabawek dla dzieci z Chin. Dużo tego , tanio i dziadostwo a do tego sztuczne to. Tak samo jak nie oglądam już filmów gdzie zaczęli aktorów CGI/AI robić. Szkoda na to czasu.
       • avatar
        dzemski
        0
        Lightroom radzi sobie bardzo słabo, ale już Photoshop radzi sobie rewelacyjnie. Dziwne to trochę, bo oba programy powinny korzystać z tego samego silnika AI.
        • avatar
         igor2010
         0
         no jeśli tak to będzie działać to super sprawa
         • avatar
          vacotivus
          0
          "Załóż gumę na instrument!"
          • avatar
           GejzerJara
           0
           A czego oczekujesz po narzędziach Adobe? wysokiej jakości? niezawodności? ach i jeszcze ta subskrypcja zamiast zakupu licencjonowanego egzemplarza.

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login