Technologie i Firma

Hakerzy podszywają się pod Pocztę Polską. Uważaj na niebezpieczne emaile

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy znów zaczęli podszywać się pod Pocztę Polską i rozsyłają niebezpieczne wiadomości o rzekomo niedostarczonych przesyłkach.

Poczta Polska

Cyberprzestępcy ponownie zaczęli rozsyłać fałszywe wiadomości email, podszywając się pod Pocztę Polską. Emaile zawierają informacje o niedostarczonej przesyłce oraz linki odsyłające do tzw. sieci zombie, agregujących komputery, które wykonują polecenia hakerów. Przed otwieraniem linków przestrzegają eksperci firmy ESET, monitorujący aktywność cyberprzestępców.

Po kliknięciu w załączony do wiadomości link, zostaniemy przeniesieni na stronę, która rzekomo pozwala śledzić przesyłkę Poczty Polskiej. Po przepisaniu kodu widocznego na stronie, uruchomione zostaje pobieranie pliku, który oficjalnie ma być dokumentem przewozowym, a w praktyce jest koniem trojańskim.

fałszywy mail

Tak wygląda fałszywa wiadomość e-mail przesyłana przez cyberprzestępców

ESET wykrywa jako Win32/ServStart.AD i jest to złośliwe oprogramowanie, które potrafi przeprowadzać ataki typu DoS/DDoS. Ataki tego typu polegają na próbach przeciążenia konkretnego serwera ogromną liczbą jednoczesnych prób łączenia się z nim wykonywanych przez wiele urządzeń. W ten sposób strona bazująca na atakowanym serwerze staje się niedostępna.

fałszywa strona

Oto fałszywa strona, na którą odsyła nas kliknięcie w niebezpieczny link

W przypadku wspomnianych wiadomości mailowych z pułapką już adres nadawcy nie przypomina prawdziwego adresu internetowego Poczty Polskiej. To samo dotyczy adresu strony internetowej, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu w odsyłacz. Natomiast w samej wiadomości znajdują się wyrazy pisane zarówno z wykorzystaniem polskich znaków diakrytycznych jak i bez nich. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły i zawsze zachować szczególną ostrożność, gdy próbuje się nas nakłonić do pobrania i otwarcia nieznanego pliku - radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Źródło: ESET; DAGMA

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  2
  Zawsze rozwalają mnie te błędy stylistyczne i gramatyczne popełniane przez te bambusy.

  "Kliknij na link w celu otrzymania informacji dotycza cej twojej paczki w naszym serwisie"
  • avatar
   Wenezo
   0
   Hakerzy? Frajerzy.
   • avatar
    Marucins
    0
    A żeby to pierwszy raz...

    "hakerzy" :)
    • avatar
     Kiciuk
     0
     Nic jak zwykle do mnie nie leci. Czemu ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Pod kogo oni się nie podszywali. ;-) Ale to dobrze, że ktoś zdolny promuje darwinizm cyfrowy. Najsłabsi i najgłupsi użytkownicy kompów będą w plecy. ;-)
      • avatar
       darkowal
       0
       Skynet nadchodzi
       • avatar
        kokosnh
        0
        Poczta polska i internet ?
        Skąd niby mieliby mój adres email, każdy normalny zaraz się zorientuje )