Ciekawostki

Naukowcy zbadali lodowiec. Nie jest dobrze

przeczytasz w 2 min.

Naukowcy zbadali gaz uwięziony w lodzie Antarktyki, porównując dane historyczne z obecnymi. Wyniki okazały się zatrważające – tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie 10-krotnie szybsze niż w jakimkolwiek okresie naturalnym w ciągu ostatnich 50 000 lat.

Całkiem niedawno, bo 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. I jak co roku przy tej okazji wskazywaliśmy na delikatność ziemskiego ekosystemu, w którym nic nie dzieje się bez pływu na otoczenie. Dość powiedzieć, że anomalii pogodowych przybywa o czym świadczyć mogą zarówno temperatury, które powoli stają się nieznośne (nawet jak na zazwyczaj ciepłe regiony świata) jak i wydarzenia podobne do tych z Dubaju, w którym niedawne obfite opady deszczu wywołały powódź błyskawiczną. Zmiany klimatu są niepodważalne, choć pytania o nasz udział w tym wszystkim wciąż wywołuje spore dyskusje. Najnowsze badania międzynarodowego zespołu naukowców, których wyniki opublikowane zostały w Proceedings of the National Academy of Sciences, zapewne też wzbudzą niemałe emocje. Dlaczego?

Bezprecedensowy wzrost dwutlenku węgla 

Kathleen Wendt, główna autorka badań z Oregon State University, alarmuje, że obecne tempo zmian CO2 jest 10 razy wyższe niż najszybsze tempo naturalnego wzrostu tego gazu jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Poprzednie analizy pokazały, że podczas ostatniej epoki lodowcowej również miały miejsce nagłe wzrosty poziomu dwutlenku węgla nazwane zdarzeniami Heinricha, ale nie do końca było wiadomo co działo się w tym okresie. 

Najnowsze badania, w czasie których naukowcy przenalizowali gaz uwięziony głęboko w lodzie Antarktyki, dały tu pewne odpowiedzi. Według Christo Buizerta, współautora badań, zdarzenia Heinricha spowodowane były dramatycznym zapadnięciem się północnoamerykańskiego lądolodu, co wywoływało reakcję łańcuchową, w tym zmiany w monsunach tropikalnych i wiatrach zachodnich na południowej półkuli, a także duże uwalnianie się dwutlenku węgla z oceanów. 

Co istotne, kluczową rolę w cyrkulacji oceanicznej odgrywają wiatry zachodnie, które wzmagały się podczas zdarzeń Heinricha, co z kolei prowadziło do jeszcze szybszego uwalniania się CO2 z Oceanu Południowego. I tu niestety pojawia się zła wiadomość, bo obecnie zmiany klimatyczne wydają się wzmacniać te wiatry. To zaś może ograniczyć zdolność Oceanu Południowego do pochłaniania emitowanego przez nas dwutlenku węgla. 

Źródło: iflscience

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  studionti
  2
  To co? Afryka teraz wstrzyma wydobycie w kopalniach, Indie ograniczą budowę elektrowni węglowych, które wzrosło w ciągu ostatnich lat o 200% a Niemcy przestaną przenosić produkcję z Unii Europejskiej do Chin?
  • avatar
   Alfred
   2
   No i ? Kiedyś stężenie CO2 było 20x (dwadzieścia razy) większe niż teraz, drzewa rosły ogromne, zwierzęta żyły. Obecnie mamy najniższy poziom CO2, a wszyscy jeszcze chcą go redukować - chcą zabić roślinność - to są ekolodzy ? Zobaczcie jaki wpływ na klimat ma Słońce.
   • avatar
    GejzerJara
    1
    na zachodzie UE ocieplenie póki co nie jest tak odczuwalne. wraz ze wzrostem temperatury, spada tempo przepływu prądu morskiego od afryki aż do europy, prąd ten ociepla europę. skoro wskutek ocieplenia ten prąd zanika, tym samym kompensuje się dla europy efekt ocieplenia.

    co do ludzkości, nie miejcie żadnych nadziei. ludzie będą eksploatować zasoby do oporu, aż teren zasiedlany przez ludzi spustynnieje, zapanuje głód, i ziemia sama siebie "zdezynfekuje". wtedy nie będą potrzebne żadne preteksty do nakręcania paniki, do sortowania śmieci, do przechodzenia na samochody elektryczne (to już jest ekologizm a nie ekologia), do nie jedzenia mięsa i tak dalej.
    • avatar
     vacotivus
     -1
     Oho, będzie kolejny pretekst, by nakręcać panikę i promować "rozwiązania" z d***, które nie pomogą, a tylko będą drenować nasze konta bankowe.

     Tymczasem:
     https://www.youtube.com/watch?v=MaaJqPCjNr4
     • avatar
      WacławTrawa
      -7
      Siemano ziomale. Nazywam się Wacław Trawa i jestem międzynarodowej sławy aktywista klimatycznym i ekspertem od przyrody klimata!
      Walczę o to aby klimat na ziemi się nie zmieniał i żeby czyste powietrze było dla następnych pokoleń. Jestem wielkim zwolennikiem zielonego ładu bo tylko ten ład sprawi że obniży się CO2 i uratuje to ziemie przed katastrofa klimatyczna.
      A Teresa powiem wam jaknto się stało ze moge jeździć po czlym swiecie i walczyć o przyrodę!
      Otóż odkryłem pewna aplikacje która nazywa się Crypto Com! To aplikacja gdzie bezpiecznie i ekologicznie kupicie takie kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum, BNB, Solana, cosmos atom, dogecoin, shiba inu i setki innych kryptowalut!!!
      A póz z rym aplikacja Crypto Com nie pozostawia ŚLADU WĘGLOWEGO I NIE ZANIECZYSZCZA ZIEMI!!!!
      Tylko w tamtym roku zarobiłem 100 miliardow dolarów dzięki aplikacjami Crypto Com handlując tylko kryptowalutami!!!!
      I to dziki temu jeździe po całym swiecie i walczę o środowisko naturalne!!!
      Słuchajcie wy tez możecie zarobic zajebisty hajsik!!!!! Pod spodem daje wam linkacza do zarejestrowanie w Crypto Com!!!!
      Wystarczy ze kliknięcie w niego zarejestrujecie się w aplikacji Crypto Com przejdziecie proces KYC, podepniecie swoją kartę kredytówa i zamówicie minimum czerwona karta Ruby a otrzymacie na start az 25$ w kryptowalucie Crypto Com!!!
      Kupuj, wymieniaj, handluj i trejduj kryptowalutami s zielonej aplikacji Crypto Com!!! Zarub miliony$ a przy okazji dbaj o środowisko naturalne!!!
      Ja Wacław Bomba osobiście gwarantuje
      satysfakcję i wysokie zarobki!!!
      Klikaj w linkacza teraz!!! Nie ma czasu!!! Czas to pieniądz!!! Czas to ocalenie planety!!! KLIKAJ!!!!

      https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
      • avatar
       FranzMauser
       0
       Czy ci tzw. genialni naukowcy mają IQ 75? Czemu te głąby nie zadały sobie pytania, że jak jakiegoś gazu w atmosferze przybywa to innego ubywa. Może niech zainteresują się unikatowością tlenu i jego elektronami kowalencyjnymi dzięki, którym ma taką fenomenalną zdolność wiązania się z innymi pierwiastkami często w procesie utleniania.
       • avatar
        FranzMauser
        0
        Dodam też, że w przyszłym roku poziom tlenu w atmosferze spadnie poniżej 20%. Obecnie wynosi 20,05%. Za maksymalnie 15 lat spadnie poniżej bariery lekkiego niedotlenienia tj. 19,5% i zacznie się masowe wymieranie ludzkości. Nie będzie komu ciał grzebać.