Procesory

Intel zapowiedział procesory Cannon Lake - pierwsze układy w 10 nm

przeczytasz w 1 min.

Nowe procecesory będą produkowane w niższym procesie technologicznym - możemy więc oczekiwać wyższej wydajności i niższego poboru mocy.

Za nami premiera procesorów Intel Kaby Lake, które można nazwać co najwyżej udoskonalonymi modelami Skylake. Więcej nowości przyniesie dopiero kolejna generacja Cannon Lake, gdzie proces technologiczny zostanie zmniejszony z 14 do 10 nm – producent zapowiedział jej premierę podczas konferencji na targach CES 2017.

Konferencję poprowadził CEO Intela Brian Krzanich, który starał się potwierdzić, że prawo Moore’a nadal obowiązuje – tyle tylko, że proces podwajania liczby tranzystorów w układach scalonych został spowolniony i obecnie jest wprowadzany mniej więcej co 2,5 roku. Dowodem na obowiązującą regułę mają być nadchodzące procesory Cannon Lake, a więc pierwsze układy scalone wytwarzane z mniejszych, 10-nanometrowych tranzystorów.

Podczas konferencji zaprezentowano prototypowe urządzenie 2-w-1, które zostało wyposażony właśnie w próbkę inżynieryjną procesora Cannon Lake (niestety nie ujawniono jego specyfikacji). Wprowadzenie nowej litografii jest dosyć kłopotliwe, więc na samym początku powinniśmy spodziewać się energooszczędnych układów Cannon Lake-Y i Cannon Lake-U – według zapowiedzi mają one pojawić się jeszcze przed końcem 2017 roku. Na wydajniejsze modele (w tym wersje dla komputerów stacjonarnych) przyjdzie nam poczekać trochę dłużej.

Źródło: Intel, DigitalTrends, ComputerBase

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Następne +5% u Intela. Czekam z niecierpliwością. Mam nadzieję że zmienią podstawkę i dołożą DDR5.
  • avatar
   decrypterie
   6
   hmm, czy wy też tak macie z najnowszymi gadżetami jak ja? jadę w dniu premiery np po cpu , wracam do domu montuje odpalam parę godzin później nowinki techniczne i czytam o jeszcze nowszym CPU
   • avatar
    kombajn
    3
    Układy Kaby Lake maja być częścią rodziny Cannon Lake ? Niezła innowacja....
    • avatar
     DanielNowak16108
     2
     W opisie jest chyba mały błąd bo Kaby Lake u i y to mamy już od kilku miesięcy " Kaby Lake-Y i Kaby Lake-U – według zapowiedzi mają one pojawić się jeszcze przed końcem 2017 roku." i zakładam że chodzi o Cannon Lake
     • avatar
      radex126
      2
      ten cannon lake to chyba tak najszybciej będzie coś koło czerwca 2018 roku tak na moje oko
      • avatar
       vegasnight9
       2
       Ciekawe czy dotrwam z i5 [email protected] do 2020 :) póki co śmiga w 1440p w duecie z gtx1070 w każdej grze powyżej 60fps. Często myślę o wymianie platformy tylko że sensu póki co brak
       • avatar
        Hali20
        1
        Wiecej prockow intel nowych ktore prawie nic nie zmieniaja...
        • avatar
         Much_
         1
         pomału zbliżamy się do końca procesu technologicznego???
         • avatar
          qverious
          0
          Ciekawa sytuacja będzie z tymi Cannon Lake. Architektura się nie zmieni względem Kaby Lake, ale możliwe do osiągnięcia taktowania powinny być niższe (optymistycznie na poziomie Skylake a pesymistycznie na poziomie Broadwell) przez słabsze dopracowanie nowego procesu 10nm (niż używanego od Broadwell 14nm). Z tego wychodzi, że następna generacja procesorów Intela (Cannon Lake) powinna być wolniejsza niż obecna (Kaby Lake) :)