Procesory

Intel Cannon Lake - pierwsze procesory w 10 nm po raz kolejny zaliczają obsuwę

z dnia 2017-09-21
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Czyżby Intel miał problemy z wdrożeniem nowej, niższej litografii? Część partnerów podobno woli już poczekać na kolejną generację.

We wrześniu 2014 roku zadebiutowały procesory Intel Core M, a więc pierwsze układy produkowane w 14-nanometrowej litografii Intela – choć ciągle usprawniana, technologia ta jest wykorzystywana już trzeci rok. Kiedy powinniśmy się spodziewać przejścia do niższego, 10-nanometrowego procesu technologicznego? Najnowsze informacje wskazują, że później niż pierwotnie przewidywano.

Pierwszymi procesorami produkowanymi w 10-nanometrowej technologii mają być modele z generacji Cannon Lake. Początkowo miały one pojawić się pod koniec tego roku, następnie ich premierę przesunięto na początek przyszłego, a według najnowszych informacji, ostatnio zapadła decyzja o kolejnym przesunięciu premiery – tym razem na koniec 2018 roku. Wcześniej mają pojawić się 8-rdzeniowe modele Coffee Lake.

Obsuwa premiery na pewno nie jest dobrą informacją. Część producentów podobno zdecydowała się pominąć układy Cannon Lake w swoich urządzeniach i od razu wykorzystać modele z kolejnej generacji Ice Lake (wytwarzanej w usprawnionej technologii 10nm+). Co istotne, udoskonalone procesory mają pojawić się niedługo po modelach Cannon Lake.

Nowy, niższy proces technologiczny powinien wpłynąć nie tylko na wydajność, ale też pobór mocy – planowane układy mają być o 25% wydajniejsze i o 45% bardziej energooszczędne względem modeli w wykonanych w 14 nm. Usprawnienie technologii przyniesie kolejne 15% wydajności i 25% niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Źródło: Electronics Weekly, DigiTimes

marketplace

Komentarze

25
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Robią to bo sprzedaż im hamuje. Nie mogą produkować nowych procesorów skoro stare zalegają w magazynach i sklepach. Intel mimo bardzo silnej konkurencji nadal kontynuuje cenowy koncert życzeń.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie mogą usprawniac za szybko- BO PO CO? trzeba coś sprzedawac i za 10lat. a jak opd razu by zrobili full wypas, to za pare lat by stanęoli pod ścianą i nie mieli co produkować. Zreszta po co ładowac kase w R&D jak można ja po prostu wypłacić jako dywidende na wincyj domów i koni pod maską... TAKIE PRAWO MONOPOLISTY (ewentualnie duopolu...)
  Zaloguj się
 • avatar
  45% bardziej energooszczędne ale w cyklu mieszanym, w którym 90% spędzają na najniższych zegarach, zgadłem?
  Zaloguj się
 • avatar
  Oni to robią specjalnie...
  Zaloguj się
 • avatar
  Masakra :). Jakbym chcial kupic 6rdzeniowce to bez sensu, bo za chwile 8 rdzeniowce z nowa plyta. A chwile potem nowy proces i nowa plyta oczywiscie;). Czyzbym dluzej posiedzial na moim staruszku, czy wczesniej wkurze sie i kupie. Ciekawe co AMD pokaze w miedzyczasie. Najfajniej jakby udalo im sie poprawic jeszcze maksymalne taktowanie:).
 • avatar
  "...mają być o 25% wydajniejsze i o 45% bardziej energooszczędne względem modeli w wykonanych w 14 nm. Usprawnienie technologii przyniesie kolejne 15% wydajności i 25% niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną."
  Sratatata.
 • avatar
  Stek bzdur.
  TSMC - rozmiary w TSMC to nie te same rozmiary co u intela
  Można z grubsza powiedzieć że 10nm w TSMC to co u intela 14 nm nawet ciut więcej.
  Podobnie u samsunga ale już są bliżej intela.
  Intel ma problemy gdyż zjawiska fizyczne w tak małych rozmiarach technologicznych powodują to że IC po prostu nie za bardzo chce działać.
  Może się okazać że 10nm już jest bardzo dużym problemem. Co by świadczyło że np 7 nm możemy już nie zobaczyć nie wspominając o 5nm które TSMC wieszczy (no nie mogą powiedzieć że nie są w stanie zrobić z prostego powodu oznaczało by dla nich bankructwo) więc muszą brnąc dalej.....
  ERA KRZEMU się konczy i nic innego nie mamy.

  Intel próbuje się ratować robiąc wielordzeniowe procesory rozwiazanie jakieś ale też ma kres bo ile można tych rdzeniuf upchnąc pod jedną czapką ? 20 40 ? i koniec bo TDP by już szło w setki watów a przecież i tak juz współczesnych CPU dochodzi do 200W
  Zaloguj się
 • avatar
  Do 5nm i co dalej? Grafen?