Procesory

Intel stawia wyzwanie AMD. Nowa zintegrowana grafika poradzi sobie z nowymi grami

przeczytasz w 1 min.

Przed nami premiera procesorów Intel Meteor Lake, które mają przynieść powiew świeżości na rynku laptopów. Producent chwali się nową budową chipów, ale wyjątkowo ciekawie zapowiadają się możliwości zintegrowanej grafiki – układ poradzi sobie nawet z nowszymi grami.

Zapowiedź procesorów Intel Meteor Lake odbiła się szerokim echem w branżowych mediach. Układy Intel Core Ultra trafią do nowoczesnych laptopów, które zaoferują dużo lepszą wydajność, dłuższy czas pracy na baterii i nowe rozwiązania technologiczne.

Nowa zintegrowana grafika w procesorach Meteor Lake

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się zintegrowany układ graficzny Intel Arc. Nowa grafika ma bazować na architekturze Xe LPG w wyjątkowo mocnej konfiguracji – topowe układy mają dysponować 8 blokami Xe (1024 procesory strumieniowe) i 8 jednostkami odpowiedzialnymi za Ray Tracing.

Intel Meteor Lake - budowa iGPU

Mówimy o sporych zmianach względem obecnej „integry”. Rzecz jasna będzie miało to przełożenie na lepsze możliwości sprzętu. Producent zapowiadał 2-krotnie lepszą efektywność energetyczną (wydajność względem pobieranej mocy) w porównaniu do grafiki Xe LP z procesorów Alder Lake.

Zintegrowana grafika poradzi sobie z nowymi grami

Producent opublikował filmik, w którym zademonstrował możliwości zintegrowanej grafiki Intel Arc z procesora Meteor Lake w grze Dying Light 2. Kluczową rolę ma tutaj odgrywać technologia XeSS (Xe Super Sampling), która skaluje obraz z niższej rozdzielczości.

Intel Xess

Nowa grafika pozwoli na komfortowe granie w Dying Light 2 w rozdzielczości 1080p, a włączenie skalowania XeSS z 720p przekłada się na poprawę płynności animacji o dodatkowe 60-70% (przy zachowaniu zbliżonego poboru mocy).

Wygląda więc na to, że nowa grafika przyniesie spory wzrost wydajności, szczególnie z aktywnym skalowaniem XeSS. Teoretycznie pozwoliłoby to konstruować tańsze laptopy do gier (wystarczyłby sam procesor z dobrą "integrą").

Jesteśmy ciekawi dokładnych wyników wydajności, bo do tej pory zintegrowane grafiki były mocną stroną procesorów AMD. Teraz może się to zmienić. Na dokładną ocenę sprzętu będziemy musieli poczekać do14 grudnia 2023 roku, gdy na rynku pojawią się pierwsze laptopy z procesorami Intel Core Ultra.

Źródło: Intel

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  First-Ever
  3
  "This is the first time when we have XeSS in embedded (integrated) graphics cards"

  Nie prawda, ja już jakiś czas temu testowałem XeSS w Cyberpunk 2077 na wbudowanym Radeon Graphics w AMD Ryzen 4700U. Na tym CPU/GPU Intel XeSS działa dużo gorzej niż FSR 2 od AMD. Dla porównania na ASUS PN50 w rozdzielczości 720p i niskich ustawieniach oraz FSR 2 (Balance) co zapewniało 30-40FPS, a z XeSS 1.1 miałem połowę tych klatek. Ogólnie to jestem w szoku, że ta gra działa na tym sprzęcie - poniżej link do zdjęć :)

  https://imgur.com/a/LbywzpM

  P.S.
  Testowałem też ASUS PN51 z 5500U i starszy 4700U jest minimalnie szybszy.
  • avatar
   Ktos123
   2
   intel prawie 600W poboru prądu kiedy AMD robi niemal to samo zadowalając się 290W intel to jakiś żart, kto w ogóle ma chłodzenie potrafiące schłodzić 600W, niektórzy cały zasilacz mają takiej mocy
   • avatar
    Okonio
    0
    Słabo to wygląda, zważywszy na fakt, że z tą grą radzą sobie nawet starsze integry AMD, jak 680m wbudowana w leciwego już 6800u. A przecież to już zamierzchłe wczasy, skoro mamy szybszą integrę 780m w 7840u. To jednak jeszcze nic, bo już są przecieki co do kolejnego, lepszego chipu z ulepszonym GPU.
    Ktoś policzył, ile generacji Intel jest do tyłu? Powtórzę: słabo to wygląda.
    • avatar
     pawluto
     0
     Jeśli mówimy o grze Pasjans to tak , poradzi sobie... :)
     • avatar
      FranzMauser
      0
      Niech to porównają z serią AMD 7000H i HX, slajdami wydajności nie na mnożą.
      • avatar
       PerfectDAY
       0
       Nie spodziewał bym się cudów, ale jeśli realnie będzie w stanie konkurować z rozwiązaniami AMD to przynajmniej będzie większy wybór.
       • avatar
        domaru
        0
        Albo to ma moc rtx 3060 albo w Alan Wake 2 będzie 15fps
        • avatar
         Wenezo
         0
         wydajnośc większa x1.70 zamiast ilości fps już czuje wała.

         Witaj!

         Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
         Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

         Połącz konto już teraz.

         Zaloguj przez 1Login