Laptopy

Intel: my też wesprzemy USB 3.0

przeczytasz w 2 min.

Wczoraj informowaliśmy was o wprowadzeniu przez AMD chipsetów z natywną obsługą USB 3.0. Intel chociaż i tak największe nadzieje pokłada we własnej technologii Thunderbolt, poinformował, że nie zapomni o obsłudze USB trzeciej generacji.

Warto przeczytać:
Intel "Oak Trail" dla tabletów
 AMD wprowadza USB 3.0 do chipsetów

Kirk Skaugen, który jest odpowiedzialny za architekturę chipsetów twierdzi, że Intel jak najbardziej wprowadzi natywne wsparcie dla standardu USB 3.0. Nie nastąpi to jednak szybciej, niż przed prezentacją najnowszej platformy Ivy Bridge (następca Sandy Bridge), czyli dopiero w 2012 roku. Planowane chipsety będą zatem obsługiwały zarówno USB 3.0, jak i Thunderbolt. Oba standardy mają się wzajemnie uzupełniać - twierdzi Intel.

Niedawno zaprezentowaną technologię Thunderbolt, z komputerów obsługują obecnie tylko najnowsze urządzenia firmy Apple. Interesuje się nią także Sony. Jednak z USB 3.0, które już teraz jest popularne, będzie można skorzystać niebawem na znacznie większą skalę, wybierając platformę Fusion.  

 
Źródło: tom's hardware

Polecamy artykuły:  
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as klasy średniej?
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Najlepsze karty graficzne - kwiecień

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  AMD powie, że będą wspierać DINa i dodadzą 3 x ISA na płycie, a Intel po trzech dniach na to - nasz chipset też będzie wspierał.
  • avatar
   wildthink
   0
   No była już pora na to USB3 u intela, zanim thunderbolt się rozpowszechni, nie będziemy się męczyć z USB2.
   • avatar
    hecto
    0
    dobrze że wprowadzili, bo za niedługo byłaby kolejna wojna. chcesz USB3 musisz mieć AMD, masz intela musisz korzystać tylko z thunderbolt.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Intel Thunderbolt z założenia ma bardzo poważną wadę, nie posiada funkcji zasilania urządzenia. Wersję którą promuje Intel jest na kablach miedzianych (z założenia ma być na kablu optycznym) i jednak też nie ma opcji zasilania urządzenia. Kabel optyczny ma sporo wad i ograniczeń jak: łatwo go można połamać/uszkodzić, ma ograniczoną elastyczność, jest droższy w produkcji. Intel próbuje tak na prawdę wcisnąć go na siłę. USB 3.0 powinno być na dzień dobry już od 2006-2007 roku. Między USB 1.1 i USB 2.0 przeszło zaledwie kilka lat, w 2002 roku był w każdym PC. A tutaj mamy prawie 2012 rok, a urządzeń na USB 3.0 jak kot napłakał, nie mówiąc, że posiada go tylko
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Intel Thunderbolt z założenia ma bardzo poważną wadę, nie posiada funkcji zasilania urządzenia. Wersję którą promuje Intel jest na kablach miedzianych (z założenia ma być na kablu optycznym) i jednak też nie ma opcji zasilania urządzenia. Kabel optyczny ma sporo wad i ograniczeń jak: łatwo go można połamać/uszkodzić, ma ograniczoną elastyczność, jest droższy w produkcji. Intel próbuje tak na prawdę wcisnąć go na siłę. USB 3.0 powinno być na dzień dobry już od 2006-2007 roku. Między USB 1.1 i USB 2.0 przeszło zaledwie kilka lat, w 2002 roku był w każdym PC. A tutaj mamy prawie 2012 rok, a urządzeń na USB 3.0 jak kot napłakał, nie mówiąc, że posiada go tylko mniej 1% komputerów na świecie. Producenci tylko niewielką cześć PC wypuszczają z nowym USB 3.0, za co odpowiedzialny jest wprost INTEL z swoją idiotyczną polityką! USB posiada sporo wad, ale jest bardzo praktyczny i wróżę mu jeszcze co najmniej długich 10 lat życia. Fajnie, że jest wstecznie zgodny, właśnie tak powinno być, najczęściej urządzenia elektroniczne służą przynajmniej 3-5 lat więc jest możliwość użycia ich w nowych urządzeniach. Jakby swoje istnienie thunderbird nie skończył podobnie jak FireWire. Też był szybszy, doskonalszy, nawet zasilał urządzenia do 500 mAh, a jednak nie był praktyczny więc drogi, i zakończył żywot na rynku konsumenckim po zniknięciu kamer na kasety DV.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        @Sławekpl problem w tym, że aktualny TB jest tylko w wersji miedzianej...
        Trochę tragikomiczna informacja - coś w stylu "nasze procesory Sandy Bridge może wesprzemy w przyszłych płytach głównych" ;P
        • avatar
         TheEmperor
         0
         Oba standardy mają istotne wady. TB będzie zapewne droższy no i nie zasila urządzeń. USB 3.0 ma chore ograniczenia co do długości kabla i mocno obciąża procesor. Może faktycznie jedyne wyjście to równoczesne wspieranie obu rozwiązań?