Bezpieczeństwo

Czego obawiamy się w sieci?

przeczytasz w 2 min.

Czego boi się przeciętny internauta? Na to pytanie odpowiadają firmy Kaspersky Lab oraz F-Secure.

Internet klik

Internet jest pełen niebezpieczeństw i zagrożeń – wystarczy rzucić okiem na poświęconą temu tematowi strefę. Czego jednak tak naprawdę się obawiamy i czego w sieci unikamy? Na to pytanie odpowiedź znaleźć próbowały firmy Kaspersky Lab i B2B International w przeprowadzonym wśród Europejczyków badaniu.

Okazuje się, że numerem 1 wśród naszych obaw są płatności internetowe. 44 proc. ankietowanych przyznało, że nie czuje się bezpiecznie podczas zakupów online, a 38 proc. dodało, że korzystałoby z tego rozwiązania częściej, gdyby tylko miało pewność o ochronie przez cyberzagrożeniami. 

Jak wynika z badań, aż 62 proc. Europejczyków realnie obawia się oszustwa finansowego w Internecie. Warto dodać, że obawy te są efektem coraz większej świadomości wśród użytkowników – 44 proc. respondentów przyznało, że zdarzyło się im przerwać transakcję z powodu braku przekonania co do jej bezpieczeństwa.

Jeśli już jesteśmy przy świadomości, podkreślić należy, że 61 proc. badanych stwierdziło, że przy wyborze dostawcy usług zwraca uwagę na dodatkowe środki ochrony. Z drugiej strony wolimy jednak by to firmy dbały o nasze bezpieczeństwo – aż 71 proc. respondentów zrzuca całą odpowiedzialność na banki i sklepy.

„Wielu użytkowników nadal czuje się bezpieczniej, płacąc gotówką lub kartą przy fizycznej kasie, niż dokonując zakupów online przy użyciu komputera lub urządzenia mobilnego i ta niechęć hamuje rozwój rynku płatności online” – powiedział Ross Hogan z Kaspersky Lab.

„Sytuację może poprawić oferowanie przez serwisy płatności dodatkowych warstw zabezpieczeń przeznaczonych do ochrony transakcji bankowych i płatności online, [ich] obecność (...) daje klientom natychmiastowe i widoczne zapewnienie, że ich pieniądze są należycie chronione” – dodał Hogan.

płatności online Kaspersky

Jeśli chodzi o pozostałe obawy, Europejczycy boją się także o swoją prywatność. Choć platformy chmurowe wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wycieki (jak chociażby afera Fappening) bez wątpienia mogą się na tych usługach odbić.

Warto w tym miejscu wspomnieć o wcześniejszych badaniach firmy Kaspersky Lab, z których wynika że co piąty Europejczyk zakrywa swoją kamerę internetową w obawie przed tym, że cyberprzestępcy mogą zdalnie przechwycić rejestrowany przez nią obraz. 

Tymczasem niedawno Edward Snowden stwierdził, że powinniśmy zaprzestać korzystania z usług amerykańskich gigantów, podając za przykłady Dropbox, Facebook oraz Google. Według niego poważnie zagrażają one naszej prywatności i anonimowości w Internecie.

Snowden prywatność

Fińska firma F-Secure, na fali wypowiedzi Snowdena przeprowadziła badanie. Okazało się, że ponad połowa (53 proc.) badanych z chęcią zmieniłoby usługodawców, jeśli tylko zapewniliby podobne możliwości, a jednocześnie zwiększoną ochronę prywatności.

Co więcej, 46 proc. respondentów z sześciu krajów wyraziło chęć płacenia za niektóre usługi, gdyby tylko w zamian miało pewność, że dane osobiste nie są przesyłane przez Stany Zjednoczone. To pokazuje, że faktycznie zaczynamy się obawiać amerykańskich rozwiązań.

Badania F-Secure pokazały też, że dwie trzecie Europejczyków próbuje chronić swoją prywatność poprzez szyfrowane połączenia lub korzystanie z trybu incognito. 57 proc. z nas ma znaczną świadomość i nie czuje się dobrze wiedząc, że dane osobiste są wykorzystywane bez naszej wiedzy.

„Wyniki badania pokazują że nastroje opinii publicznej zmieniają się.  Ludzie czują obawy, a wiadomości o zagrożeniach dla prywatności przebijają się do głównego nurtu. Branża zabezpieczeń internetowych opiera się na zaufaniu i wiele firm jest obecnie zagrożonych jego utratą” – mówi Samu Kontinnen z F-Secure. 

prywatność internet

A czego wy obawiacie się w sieci najbardziej?

Źródło: Kaspersky Lab, F-Secure, Hurriyet Daily News, inf. własna

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Kaspersky + Snowden mówiący: "powinniśmy zaprzestać korzystania z usług amerykańskich gigantów". Ehh...
  • avatar
   mesjan
   6
   Tego :) http://komixxy.pl/202385/Potw%C3%B3r%20pod%20%C5%82%C3%B3%C5%BCkiem
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Pajakow ?????
    • avatar
     yendrek
     5
     Czego się boję w sieci ? Troli i przygłupów z własną stroną/blogiem. Ze wszystkim innym można sobie poradzić, ale ci pierwsi potrafią skutecznie obrzydzić życie, a drudzy wyrządzić niezłe kuku informacyjne bredniami ubranymi w zgrabne i mądrze wyglądające słówka.
     • avatar
      Spojler
      4
      Gabena i jego wyprzedaży na steamie...
      https://www.youtube.com/watch?v=5FbCjJ30ggM
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Najbardziej debili którzy na siłę próbują wytłumaczyć normalnym ludziom jak żyć normalnie.
       • avatar
        szefuncio
        1
        Jak sie klika co popadnie bez wcześniejszego zastanowienia to potem sie trzeba bać, a bo sie po instalowały różne śmieci a to znów wirusy ...
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Reklam!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Tak na prawdę ne wiem o co ten hałas wokół anonimowości w sieci. Osobiście nie mam nic przeciwko temu żeby banda podglądaczy z NSA czy innej szpiegującej komórki oglądała moje wyniki wyszukiwania googla czy też moje maile. I cóż tam znajdą? W googlach: Benchmark, Twittery, lokalne wiadomości, pogode i YT. Nie prowadzę tajnych korespondencji, a to czy ktoś widzi jakie zakupy robie w sieci... Pff... Mam wrażenie, że najwięcej krzyczą ci, którzy albo mają coś na sumieniu albo mogą mieć. Tak na prawdę nigdy nie było tajemnicą, że podłączając się do sieci nie jesteś anonimowy. Nagle z początkiem powszechnego dostępu do internetu problem zaczął się nadymać.
          Powiem tak, póki mogę spokojnie położyć się wieczorem na sofie z kieliszkiem wina przy książce i muzycę bez obaw, że ktoś na mnie patrzy, słucha nie będę sobie zawracał tym głowy...

          Wyprzedzając przyszłe komentarze - nie mam webcamu, mikrofonu też nie.
          • avatar
           prime27pl
           0
           Niczego.