Telewizory

Czy ty też masz taki stary telewizor?

przeczytasz w 2 min.

W przypadku telewizorów postęp nie jest aż tak dynamiczny jak choćby w przypadku smartfonów, niemniej jednak standardy łączności i systemy Smart TV potrafią się całkiem szybko zdezaktualizować. Mimo to nie wymieniamy telewizorów tak często, jak mogłoby się wydawać.

Stare telewizory w naszych domach. Co ile lat wymieniamy TV?

Z najnowszego badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że tylko 15 proc. Polaków ma nowy telewizor, przy czym „nowy” oznacza tu kupiony w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Podkreślmy od razu, że badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie roku, więc może nie uwzględniać na przykład odbiorników kupionych na tegoroczny Mundial.

To jak stare są w takim razie telewizory w polskich domach? Prawie połowa (47,1 proc.) to telewizory mające na koncie 2 – 4 lata i prawie tyle samo (46%) jest telewizorów w wieku od 5 do 10 lat. Nie brakuje też odbiorników działających od ponad dekady. 

TV rodzina

Jaki telewizor ma w domu Polak?

Krajowy Instytut Mediów spytał Polaków nie tylko o wiek telewizorów w ich domach, ale też o podstawowe parametry techniczne. Okazuje się, że dostęp do funkcjonalności Smart TV ma tylko 55,4 proc. Polaków. To oznacza, że prawie połowa jest ograniczona do telewizji linearnej i – ewentualnie – treści odtwarzanych na urządzeniach zewnętrznych. 

Co zaś się tyczy rozdzielczości, to wciąż dominują telewizory Full HD. Takie urządzenia ma 37,8 proc. Polaków i to nawet pomimo tego, że coraz trudniej jest kupić TV tego typu. Kolejne 25,9 proc. ma telewizory o jeszcze niższej rozdzielczości: HD Ready. Telewizory 4K stanowią tylko 25,2 proc., a udział modeli 8K jest marginalny (1,2 proc.). 

Jeżeli natomiast chodzi o rozmiar, to najpopularniejsze w Polsce są telewizory 40-, 42-, 43-, 48- i 49-calowe. Ma je 45,6 proc. osób. Na drugim miejscu (z wynikiem 32,4 proc.) plasują się telewizory 50-, 55- i 58-calowe, a na trzecim (26,1 proc.) – modele z ekranami o przekątnych pomiędzy 32 a 39 cali. Najmniejsze i największe telewizory razem nie stanowią nawet 6 proc. całości. 

telewizor KIM

A ile osób w Polsce nie ma telewizora?

Choć ostatnimi czasy bardzo często da się usłyszeć, że ktoś nie ma telewizora, to statystyki Krajowego Instytutu Mediów pokazują coś zupełnie innego. Brak TV w domu zadeklarowało jedynie 4,4 proc. Polaków

Co więcej, prawie co czwarty Polak ma w domu więcej niż jeden telewizor (23,8 proc.). Trzeba tu też jednak zaznaczyć od razu, że z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim w gospodarstwach 4-osobowych i większych (39,2 proc.) i na wsiach (31,7 proc.), gdzie dostęp do innego typu rozrywek jest ograniczony. 

Źródło: zrealizowane w pierwszej połowie 2022 roku badanie Krajowego Instytutu Mediów na losowej próbie 8474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w Polsce. 

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zibi101
  9
  Moment... poprawcie jeśli coś źle zrozumiałem,: wiek tv mniej niż rok 15,1%, dwa-cztery lata 47,1%, pięć do dziesięciu lat 46%, więcej niż dziesięć lat 8,6% to w sumie 116,8%... hę?
  • avatar
   topiq
   6
   W bodajże 2013 kupiłem Samsunga FHD 40" z 3D i wbudowanym tunerem SAT. Dziś mamy 2022 rok a ja w kablówce mam 1 słownie jeden kanał 4K NASA TV i okresowo na mistrzostwa w piłce nożnej włączają TVP 4K, który wyłączają zaraz po zakończeniu transmisji. TV ma się świetnie, co prawda SMART TV się mocno zdezaktualizował, a YT działa tylko w 720p, ale podpinam go po HDMI do PC i mam smart TV jaki chcę. Nie mam potrzeby zmiany na 4K, 8K itp. póki się nie zepsuje. Może jak się kiedyś pojawią niewypalające się OLEDy albo microLEDy w normalnych cenach a nie wartości mieszkania i wielkości właśnie 40-50" to się wtedy zacznę zastanawiać nad zmianą. Po za tym jest taka moda na eko, więc jestem eko, bo nie generuję elektroodpadów. Nie pamiętam kiedy wyrzuciłem jakieś popsute urządzenie. Zazwyczaj wszystko jeszcze działa czasem od 15 lat i jeszcze są to urządzenia naprawialne, tylko zaczyna brakować części zamiennych przez politykę firm. Co niestety wymusza też wyrzucanie do śmieci urządzenia, które nie działa przez jakąś pierdołę.
   • avatar
    Witalis
    5
    Mój Samsung LED/LCD jest z 2007 roku i pewnie bym go wymienił ale skoro działa to po co?
    • avatar
     Yetii
     2
     tylko 15 proc. Polaków ma nowy telewizor, przy czym „nowy” oznacza tu kupiony w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Pomijając 5% wypadków losowych zmuszających do kupna nowego. To mamy tylko 10% amerykanów w społeczeństwie. Bez spiny drogie Amerykany proszę.
     • avatar
      piomiq
      1
      Nie mam telewizora od co najmniej kilkunastu lat i znam co najmniej jedną osobę, która również nie ma.
      Ciekawe jak robią te badania, z których wynika że tylko 4.4% polaków nie ma TV w domu.
      Sonda na benchmark.pl jak na razie pokazuje, że to 27% i jest to czołowa pozycja wyprzedzająca o 7% (3-5 lat mam telewizor)
      • avatar
       zack24
       1
       Nie mam tv i cieszę się tym faktem. Mam spokojniejsze życie, mniej uciążliwych dyskusji politycznych, a przede wszystkim czas dla rodziny i hobby po pracy.
       • avatar
        pawluto
        -1
        Telewizor crt będzie działał latami (oprócz marki Elemis...niestety Polski badziew) - u mnie tv Sanyo działa nadal a był to telewizor "katowany" odtwarzaczem vhs i komputerem ZX Spectrum C-64 i Amiga 500...
        Do dziś obraz jak żyleta...
        Dla odmiany tv led...góra 6 lat i kaput...
        • avatar
         loostraat
         -2
         HD Ready nie jest oznaczeniem rozdzielczości. Oznacza tylko tyle że odbiornik wyświetla min 720 linii obrazu. Istotną informacją jest ta że urządzeni HD Ready obsługuje szyfrowanie sygnału - podobno już dawno były urządzenia pokazujące obraz w rozdzielczości HD, ale bez obsługi szyfrowania nie współpracują z dzisiejszymi urządzeniami.
         Można odnieść wrażenie że odbiorca obrazu HD powinien zostać unicestwiony po obejrzeniu programu, bo jeszcze by coś z tego obrazu zapamiętał...
         • avatar
          Erikson83
          -2
          Ja w tamtym roku kupiłem 55Oled B13 i nie żałuję.
          • avatar
           Kasuja Wpisy Automatem
           -2
           telewizornia jest do kitu. w dodatku głupawy abonament z którego finansowany jest ten śmietnik.
           na świecie to zdaje się tylko Polska ma aż tyle państwowych kanałów TV, jak się przegląda programy, tak, są dostępne na necie, to ponad 11 programów państwowych jest. nie publicznych lecz państwowych, bo TVP jest państwowa.

           żeby ten abonament szedł na utrzymanie nadajników. a gdzie tam, on idzie na utrzymanie tego kosztownego pasztetu.

           szkoda tylko że nie ma monitorów w większym rozmiarze niż 30" z groszami, bo jak się kupi telewizor, to trzeba od razu zepsuć w nim tuner aby przestał być telewizorem. niestety od razu traci się gwarancję, więc lepiej kupić używkę i zrobić to samo. płacenie na ten pasztet odczuwam jako działanie wbrew interesom Polski. a konsolę do gier i komputer do internetowego VOD do czegoś trzeba podpiąć :)

           nie mogę się doczekać, kiedy państwowa TVP przestanie nadawać w starym HEVC, i będzie dostępny wyłącznie HEVC2. Wtedy kupiłbym starszy telewizor, i nawet tunera nie trzeba będzie w nim psuć aby poborcy chorego abonamentu się odwalili.
           • avatar
            baertus11
            0
            gdyby nie agresywna polityka producentów to nie trzeba by tak często wymieniać TV. No ale daje się jakąś "hiper/super/plus/future_gen" funkcję która tak naprawdę jest od dawna lub poprawia o 1-3% parametry i sru.... TV do wymiany. 3 lata minęły? No to wygaszamy funkcje smart bo trzeba dać 4k animowaną tapetkę w menu lub samostartujące reklamy.... Albo wmawiajmy wszystkim, że do oglądania tv naziemnej potrzeba 60 cali i 4k.... Próbujesz kupić TV 32-43 cale? No to albo dostaniesz gniota 32cale ready hd (Philips i Sony takie dają - wystarczy poczytać specyfikacje) albo jak coś ma mniej niż 50 cali to ma wolny, niezoptymalizowany Android TV (Xioami/TCL). Teraz "must have" to co najmniej 55cali z smart(slowly)system... no ale "wincyj cali wincyj"!
            • avatar
             studionti
             0
             Mam HD i kolejny też będzie HD. To samo tyczy się oczywiście monitora.