Pamięć RAM

Pamięci DDR5 oficjalnie zapowiedziane

przeczytasz w 1 min.

Nowy standard zaoferuje jeszcze wyższą przepustowość i pojemność, ale na masową produkcję jeszcze trochę poczekamy.

Pamięci DDR5 rzeczywiście pojawią się na rynku. Co prawda pierwsze informacje o nowym standardzie pojawiły się już w ubiegłym roku, ale wczoraj został on oficjalnie zapowiedziany również przez JEDEC – główną organizacja zajmująca się standaryzacją pamięci RAM.

Pamięci DDR5 zaoferują dwukrotnie wyższą przepustowość i pojemność względem modułów DDR4, a ponadto mają charakteryzować się bardziej przyjaznym interfejsem dla platform klienckich i serwerowych – podobno pozwoli to uzyskać jeszcze lepszą wydajność, a także poprawi zarządzanie energią.

Micron - DDR5 RAM

JEDEC planuje wydać oficjalny standard już w 2018 roku (według informacji firm Micron i Samsung masowa produkcja ma rozpocząć się rok później). Więcej informacji o nowych pamięciach pojawi się na czerwcowej konferencji JEDEC’s Server Forum w Santa Clara.

NVDIMM-N i NVDIMM-P - slajd

NVDIMM-N i NVDIMM-P - slajd   NVDIMM-N i NVDIMM-P - slajd

To jednak nie koniec nowości, bo JEDEC przy okazji zapowiedział również hybrydowy standard NVDIMM-P – podobno został on zoptymalizowany pod kątem jeszcze lepszej wydajności, poboru energii elektrycznej i kosztów. NVDIMM-P dołączy do wcześniejszego standardu NVDIMM-N, ale zaoferuje jeszcze większą pojemność dla zaawansowanych systemów obliczeniowych.

Źródło: JEDEC, Micron, ComputerBase

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chong-li
  19
  Czyli wychodzi na to że nie ma sensu zmieniać platformy do 2019 roku ten news to strzał w stopę dla amd i intela bo kto ma trochę rozumu już teraz wie że nie warto modernizować sprzętu przed wydaniem ddr5.
  • avatar
   supervisor
   3
   Innymi słowy, powtórka z rozrywki DDR4 (czyli rozwój pamięci głównie kierowany dla zastosowań profesjonalnych).
   • avatar
    Dudi4Fr
    2
    I tak trzeba będzie poczekać do 2020 aż ceny spadną do normalnych i Intel z AMD wyda nowe platformy. Zobaczymy co z tego wyjdzie w testach.
    • avatar
     Vaclav
     2
     A nie można użyć DDR5 z GPU jako kości RAM?
     W czym jest problem?
     • avatar
      stach122
      2
      Eh a ja niecałe 2 lata temu dopiero przesiadłem się na DDR3/i5 drugiej generacji i już na starcie byłem zacofany a tu GDDR5 i VDDR6.
      • avatar
       xpawelx777
       2
       artykuł powstał 31.03.2017, dziś jest 7.04 a już 34 osoby zaznaczyły że mają pamięci DDR5
       ...
       • avatar
        Ruter19
        0
        Kasy chca zarobic i tyle !!! ja osobiscie kupilem kompa za 9800 6 rdzeni i mam spokoj od 3,5roku. Gry nie chca zejsc ponizej 60 kl/s BF1 115-125 max wszystko FR4 68-92
        • avatar
         owatanka
         -2
         Hmm a co z pamieciami firmy Nantero bazujacymi na nanorurkach weglowych?

         Z roznych artykolow w sieci wynika ze firma juz zakonczyla badania nad technologia i zaczyna sprzedaz licencji na ich rozwiazania jedna z firm ktora kupila licencje jest Fujitsu.

         Nram jak nazwala swoje rozwiazanie firma Nantero to pamiec nieulotna jak pamiec flash tyle ze nanorurki wytrzymuja setki miliardow cykli zapisu jednoczesnie szybsza niz pamiec ddr jest przystosowana do budowy planardnej lub w stosach oraz jest duzo bardziej upakowana niz inne pamieci moze nawet pracowac w temperaturze 1000 stopni celciusza ponadto firma opracowala interfejs dla pamieci ddr3 i ddr4 ,pamieci te mozna produkowac na istniejacych juz liniach produkcyjnych.