Nauka

Kamuflaż doskonały wcale nie musi być drogi

przeczytasz w 1 min.

Skuteczna "peleryna-niewidka" z przedmiotów kupionych w supermarkecie? Niewykluczone.

Rochester Cloak

Próby stworzenia kamuflażu doskonałego trwają już od wielu, wielu lat. Testowano już nawet tak egzotyczne technologie jak optyka włókiennicza, a nawet metamateriały zmieniające kolor i emitujące światło. Tymczasem rozwiązanie może być znacznie prostsze. Naukowcy z University of Rochester stworzyli „pelerynę-niewidkę”, która świetnie radzi sobie z ukrywaniem przedmiotów, a może zostać wykonana z tanich, powszechnie dostępnych materiałów.

Na czym polega ten projekt? Na umieszczeniu czterech standardowych (tanich, dostępnych w normalnych sklepach) obiektywów w odpowiedniej odległości od siebie. Taki system może nie naruszając tła kamuflować obiekt, pozostawiając go w ukryciu nawet gdy obserwator zmieni kąt, pod którym patrzy (nawet do 15 stopni). Według naukowców kamuflowane obiekty mogą być różnorakiej wielkości – im większe tym po prostu większe obiektywy trzeba zastosować.

„To pierwsze znane nam urządzenie, które potrafi dokonać trójwymiarowego kamuflażu dowolnego obiektu” – powiedział Joseph Choi z Instytutu Optyki na University of Rochester. Obecnie naukowcy pracują nad ulepszeniem swojego projektu i być może już wkrótce zaprezentują światu finalny produkt. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia materiału przybliżającego charakterystykę tego nietypowego kamuflażu:

Źródło: Engadget, Phys.org, University of Rochester

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bialyikar
  15
  To raczej ciekawostka z zakresu fizyki / optyki, niż faktyczne urządzenie maskujące.
  • avatar
   bullseye
   3
   Ok, już to widzę jak maskują jakiś kompleks tym, albo czołg :D z tylko jednej strony i do tego 15*
   • avatar
    wizdar
    0
    Jak robiłem zdjęcia w zoo przez siatkę i ustawiłem ostrość na zwierzaka to też mi siatka znikała. Nagle stawała się przezroczysta. I wg mnie tu jest podobnie.

    Powinni pokazać obiektywy prostokątne, mało jest rzeczy do których kamuflaż okręgiem będzie pasował. A półokrągły obiektyw już nie zadziała.
    • avatar
     stalkerpl
     0
     polacy tez stworzyli kamuflarz, specjalna peleryne gdy zakryje sie np pojazd przez noktowizor go nie zobaczsz tak samo mozna z człowiekiem
     • avatar
      shamoth
      0
      Ameryki nie odkryli...
      Jako dziecko rozebrałem mikroskop i lunetę i bawiłem się soczewkami osiągając podobne efekty, tylko soczewki były mniejsze. Poza tym żeby efekt był na prawdę super to muszą być zastosowane nie tanie krystaliczne czyste szkła bez jakichkolwiek skaz lub jak kto woli HD.
      Niedługo pochwalą się odkryciem paralaksy na nowo...
      • avatar
       wdowa94
       0
       A to Chu... Joseph...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Prosta obserwacja - działa na obiekty wewnątrz urządzenia, między soczewkami, w statycznym ich układzie.
        Więc myśląc o możliwości zastosowaniu w życiu - tak, jest to tylko ciekawostka naukowa...