Gry

PES znika, Konami stawia na eFootball

przeczytasz w 2 min.

Konami ze swoją wirtualną piłką nożną od lat pozostaje w cieniu serii FIFA. Wygląda na to, że zdecydowano się pójść na całość, bo w tym roku wydany zostanie darmowy eFootball.

eFootball zamiast Pro Evolution Soccer

Tym samym powoli można już chyba zapominać o Pro Evolution Soccer, przynajmniej w kontekście nazwy. Wygląda na to, że markę przemianowano na stałe na eFootball i chociaż główne założenia związane z mechaniką rozgrywki pozostaną bez zmian, zupełnie inaczej ma wyglądać dystrybucja. eFootball to bowiem gra free-to-play. Śledzący branżowe doniesienia nie będą zaskoczeni, jakiś czas temu pisaliśmy o takim scenariuszu.

eFootball ma przy tym korzystać z silnika Unreal Engine 4, to też zmiana jeśli chodzi o ten cykl bo porzucono FOX Engine. Gra jesienią zostanie wydana na PC, konsolach Xbox i PlayStation obecnej oraz starszej generacji, a także nieco później także na urządzenia mobilne z iOS i Android. I tu wypada odnotować, że w pewnej kwestii Konami postąpi identycznie jak EA. Niestety, ponieważ chodzi o wersję PC, która będzie równała do konsol poprzedniej, a nie obecnej generacji. Tak przynajmniej sugerują opisy na oficjalnej stronie internetowej eFootball. Na plus za to brzmią wzmianki na temat wsparcia cross-play.

Brzmi dobrze? Nie wszystko będzie darmowe

Nie nastawiajcie się jednak na to, że otrzymacie kompletną grę za darmo. Konami ma opowiadać o przyjętym modelu biznesowym nieco później, póki co zdradziło tylko kilka informacji. Wynika z nich, iż początkowo eFootball zaoferuje stosunkowo niewiele, bo jedynie mecze towarzyskie i 9 drużyn klubowych. Kolejne tryby, zespoły i funkcje mają pojawiać się z czasem, niektóre zapewne będą dostępne jedynie odpłatnie. I to nie od razu, a w kolejnych miesiącach.

eFootball

O sukcesie lub porażce eFootball przesądzi zatem już nie tylko gameplay, ale również aspekt finansowy i wycena poszczególnych elementów. Zawartość dostępna na start wygląda bowiem na tyle skromnie, że śmiało można określić ją mianem wersji demo, a te akurat w przypadku serii FIFA i PES otrzymywaliśmy regularnie.

Jak zapatrujcie się na eFootball od Konami?

Źródło: eFootball

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  greghostor
  4
  Za darmo to uczciwa cena, fifa to jest szmira taka sama jak pes, to się niczym nie różni od lat tylko jest jeszcze bardziej zjebane
  • avatar
   DrzewusPoland
   0
   Messi z twarzy to Diogo Jota
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ciekawe jak będzie z licencjami na nazwy zespołów, piłkarzy i stadiony. Hit z Pielmontu to zawsze coś. PES to była super seria ale bardzo dawno temu.
    • avatar
     majster klepka
     0
     Hmm. PES 19 zaczyna mi się jeszcze bardziej podobać niż fifa 21. A dopiero co zaczołem PSA ogrywać
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ja takie gry widzę jedynie w modelu F2P, podobnie jak WoT i tym podobne gry.