Karty graficzne

Chińscy górnicy złamali zabezpieczenia GeForce RTX 3060? No nie do końca...

przeczytasz w 1 min.

W branżowych mediach zawrzało! Chińscy górnicy podobno ominęli zabezpieczenia karty graficznej GeForce RTX 3060, więc będzie ona masowo wykorzystywana w koparkach kryptowalut. Czy aby na pewno?

GeForce RTX 3060 to pierwsza karta graficzna, w której Nvidia zdecydowała się wprowadzić sztuczne ograniczenia wydajności w kopaniu kryptowaluty. No właśnie, jednej kryptowaluty – chodzi o Ethereum, które jest masowo wydobywana właśnie za pomocą kart graficznych.

„Kaganiec” teoretycznie ma zniechęcić górników do wykupywania sprzętu. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo kopanie pozostałych altcoinów nie zostało ograniczone.

Nie, chińscy górnicy nie ominęli zabezpieczeń karty GeForce RTX 3060

GeForce RTX 3060 - informacja o złamaniu zabezpieczeń w kopaniu kryptowaluty Etherum

Ostatnio w branżowych mediach pojawiły się niepokojące informacje. Chińscy górnicy mieli ominąć zabezpieczenia w karcie GeForce RTX 3060, dzięki czemu oferowała ona pełną wydajność w kopaniu Ethereum. Nie jest to jednak prawda.

GeForce RTX 3060 - informacja o złamaniu zabezpieczeń w kopaniu kryptowaluty Etherum

Serwis VideoCardz szybko zdementował te informacje. Screeny udostępniane w artykułach tak naprawdę przedstawiają kopanie kryptowaluty Conflux (CFX) z użyciem algorytmu Octopus (tutaj wydajność karty nie była ograniczona od samego początku).

Kopanie kryptowaluty Ethereum nadal jest ograniczona (GeForce RTX 3060 osiąga tutaj około 25,7 MH/s, co sprawia, że na ten moment jest zupełnie nieopłacalne).

GeForce RTX 3060 - gracze mogą spać spokojnie?

To zależy. Jeżeli kopanie innych kryptowalut stanie się opłacalne, GeForce RTX 3060 stanie się łakomym kąskiem dla górników. Nie można też wykluczyć, że prędzej czy później zabezpieczenia rzeczywiście zostaną złamane.

Inna sprawa to to, że karty GeForce RTX 3060 i tak obecnie są trudno dostępne (a jeżeli są to w mocno zawyżonych cenach).

Źródło: Twitter @ VideoCardz

Zobacz więcej o kopaniu kryptowalut:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  6
  Oby to była prawda. Ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że to zabezpieczenie zadziała na dłużej.
  • avatar
   sn00p
   4
   Ta karta ma wydajność na poziomie 1080Ti a różnica w cenie to 1000-1500 zł. Gdzie tu sens? Czy nie lepiej kupić bardziej dopracowany model sprawdzonych już na rynku 1080Ti? Jeśli chodzi o zainteresowanie tym modelem wśród kopaczy, to ciężko doszukać się tu jakiegokolwiek sensu.
   • avatar
    PIRAT_PL
    2
    W sumie dzięki bogu że kupiłem z półtorej roku temu RTX 2070 da się na tym śmiało popykać a sprzężony jest z przeciętną specyfikacją ale na tyle że wszystko w fullhd póki co śmiga więc trzeba czekać aż sytuacja się uspokoi i stawiać nowszą maszynkę za 2-3 lata.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     prawdziwym rozwiązaniem jest rejestrowanie przez grafę swojego zużycia, tak jak to robią dyski w technologii SMART. Wtedy wiem czy karta była zażynana przez nałogowego gracza w źle wentylowanej budzie, czy też ryła walutę, i wtedy taką kartę mogę kupić, ale *taniej*.

     stawianie takich ograniczeń nie ma sensu, bo w końcu nastąpi jedna (albo obie) rzeczy:
     1. w końcu ograniczą przypadkiem wydajność w jakiejś grze lub silniku gry
     2. algorytmy do koparek będą modyfikowane, aby jak najbardziej udawały obciążenie grą

     przy okazji

     3. ucierpi zastosowanie GPU w uczeniu maszynowym

     to po prostu nie ma sensu. jak dla mnie producenci w ogóle powinni zaprzestać produkowania top topów, tak jak to było kiedyś. wtedy nowa seria zaczynała się od najniższych modeli, i stopniowo w miarę nasycania rynku były wprowadzone coraz mocniejsze wersje. Ale odkąd AMD wyszło z Polarisem, to Nvidia zaczęła upychać na rynku grafy od górnych modeli, co wywołało zapaść rynkową.
     • avatar
      Blejd
      1
      To zabezpieczenie nie jest takie łatwe do złamania bo opiera się na Biosie - układzie scalonym na karcie - sterowniku , chociaż nie wątpię że za jakiś czas i to obejdą , dobrze że dadzą to zabezpieczenie w 3080ti i w kolejnych kartach może to chociaż trochę obniży zachłanność kopaczy przynajmniej w Eth :) i dostępność kart będzie chodź trochę większa.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       ,,Conflux (CFX) z użyciem algorytmu Octopus (tutaj wydajność karty nie była ograniczona od samego początku).'' Cena CFX będzie rosnąć?
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        @Paweł, znowu tanie pseudo sensacyjne "dziennikarstwo". tytuł:
        Chińscy górnicy złamali zabezpieczenia GeForce RTX 3060?
        w artykulle: Nie, chińscy górnicy nie ominęli zabezpieczeń karty GeForce RTX 3060

        to jest najgroszy szablon artykułu na portalu technologicznym. I to jest właśnie pudelek.pl w twoim wydaniu. wielka szkoda i wielka lipa.
        • avatar
         kitamo
         -2
         Macie stare info bo na dagger hashi-motto idzie z tego co widac z pelna predkoscia.
         • avatar
          kitamo
          -2
          https://bitcoin.pl/gornicy-omineli-blokade-hash-rateu-na-kartach-nvidia/
          Nie widac co prawda wiele tutaj na tym screenie ale na forum BTC duzo jest wpisow ze to dagerr hashimoto na eth.
          • avatar
           Adrianwo
           0
           Zamiast łamania zabezpieczeń niech Nvidia opracuje specjalne wersje kart CMP dla Chin. Byłyby tańsze bo oparte na starszych generacjach architektur. Wpierw Pascal, potem Maxwell, ewentualnie też Kepler.
           • avatar
            hollytom
            0
            trochę słabo, a była nikła nadzieja
            • avatar
             piotrek8x
             0
             Czy to prawda, że te karty kopią z pełną mocą na systemach nie-windowsowych (czyli takich jakich używają górnicy)?