Przeglądarki WWW

Wiesz, która przeglądarka najbardziej dba o twoją prywatność?

przeczytasz w 2 min.

Chrome, Firefox, Safari, a może jeszcze jakaś inna? Która przeglądarka internetowa zapewnia największe bezpieczeństwo swojemu użytkownikowi? Sprawdzono to na irlandzkiej uczelni Trinity College Dublin.

Jakiś czas temu sprawdziliśmy, która przeglądarka jest najszybsza. I choć to bardzo istotne, to na tym wcale nie kończy się lista rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego programu do surfowania. To, czy aplikacja dba o naszą prywatność i zapewnia nam bezpieczeństwo, jest równie istotne. Co pokazało na ten temat badanie?

Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? To nie Chrome, nie Safari, ani nawet nie Firefox

Google Chrome jest bezsprzecznie najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Według danych dostarczonych przez NetMarketShare, korzysta z niej aktualnie 2 na 3 internautów, podczas gdy żadna inna nie może pochwalić się wynikiem powyżej 10 proc. Nasz test wykazał też, że jest najszybsza, ale tytułu najbezpieczniej nie udało jej się uzyskać.

Nie trafił on też do Safari, choć ekosystem Apple uznawany jest raczej za bezpieczny, ani do Firefoksa – ostatniej spośród najpopularniejszych przeglądarek, która wciąż trzyma się swoich rozwiązań i innego silnika niż Chromium. Nie – według badania z Trinity College Dublin najbezpieczniejszą przeglądarką internetową jest Brave

Przeglądarka Brave zaledwie kilka miesięcy temu doczekała się stabilnego wydania 1.0 i – jak czytamy w raporcie z badania – jest jedyną aplikacją, która nie używała identyfikatorów umożliwiających śledzenie adresu IP i nie udostępniała szczegółów na temat odwiedzanych stron żadnym serwerom

Program Brave jest promowany jako bezpieczny i wygląda na to, że rzeczywiście taki jest. Ma otwarty kod, automatycznie blokuje reklamy i wtyczki śledzące oraz nie zapisuje informacji o aktywności użytkownika. Wprawdzie inne przeglądarki też mogą tak działać, po aktywacji dodatków, ale badanie opierało się na „czystych instalacjach”.

Brave to numer jeden. A jak w badaniu wypadły pozostałe przeglądarki internetowe?

Chrome, Firefox i Safari wypadły w badaniu gorzej od Brave, ze względu na używanie wspomnianych identyfikatorów oraz udostępnianie szczegółów na temat przeglądania (na potrzeby funkcji automatycznego uzupełniania treści). Z całej trójki Chrome wydaje się najmniej „szkodliwy”. 

incognito

Jeszcze gorzej ocenione zostały przeglądarki Yandex oraz Microsoft Edge (z silnikiem Chromium), które nie tylko używają bardziej szczegółowych identyfikatorów (powiązanych również ze sprzętem), ale też przesyłają na serwery informacje, które zdają się nie dotyczyć funkcji autouzupełniania. 

Zaznaczmy tylko jeszcze, że wśród przetestowanych przeglądarek zabrakło programów Opera i Vivaldi. Nie wiadomo więc jak wypadają w porównaniu ze wspomnianymi aplikacjami. Pełny raport dostępny jest tutaj.

Źródło: Trinity Dublin College, ghacks, informacja własna

Czytaj dalej o przeglądarkach internetowych: 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szczupak90
  2
  Z ciekawości sprawdzę. Ktoś używa tej przeglądarki?
  • avatar
   MaNiAc
   2
   Używam od jakiegoś czasu (+/- 8 mc) jak dla mnie do moich zastosowań (w których ją wykorzystuję) działa (ku mojemu zaskoczeniu) rewelacyjnie, można podpiąć każdy dodatek z chrome, działa synchronizacja kart, zresztą to i tak jest na silniku chromium.
   • avatar
    mrxenomorph
    2
    Dzięki za wiadomość. Całkiem sprawnie działa ten brave.
    • avatar
     Dekard
     1
     Bezpieczeństwo w sieci to pojęcie bardzo względne. Niekiedy aby czuć się bezpiecznym, albo zapewnić bezpieczeństwo młodszym, chcielibyśmy precyzyjnie identyfikować kto jest "po drugiej stronie".
     • avatar
      pablo11
      1
      Zawsze mam wątpliwości co do tego typu ,,badań", w których w dziedzinie prywatności wysoko stoi Google. Co do Vivaldiego, przestałem z niego korzystać chyba głównie przez domyślne ustawienia, które wysyłają wszystkie przeglądane adresy do Google. Do Opery, to nie mam zaufania od kiedy wykradli na swoje serwery hasła zapisane w innych przeglądarkach, po czym sprzedali się chińczykom i był wyciek haseł z serwerów....
      • avatar
       Yesusik
       1
       A ten cały "Brave" przegrywa w starciu z SRWare Iron, którego "badacze" (tfu!) nie uwzględnili w swoich "badaniach" (tfu tfu!)
       I takie "badania" może wykonać każdy sam, odpalając snnifera i sprawdzając "co wychodzi" z aktualnie używanej przeglądarki - no niesamowity RESEARCH !!!! :o (sic!)
       • avatar
        Gromowładny
        1
        brave mnie nie dziwi, ale dziwi mnie brak Opery. VPN czy blokery trakerów świadczą na ich korzyść.
        • avatar
         Marucins
         0
         ŁAAAAAŁ
         A ja mam FF + uBlock + uMatrix i śmieję się z rozpuchu temu całemu zestawieniu :DDDD
         • avatar
          KMyL13
          0
          Ciekawe ile czasu utrzyma się taki stan i czy to nie będzie swego rodzaju "zarzutka" na nowych użytkowników...
          • avatar
           mesjan
           0
           Chyba chodzi o przeglądarkę slajdów na projektorze lampowym.
           • avatar
            SuperTurboUser
            0
            Korzystam z Brave'a na blaszaku (Windows 10) i tablecie (Android). Jestem bardzo zadowolony.
            • avatar
             z2z2z
             0
             Oczywiście że Brave TO NIEBEZPIECZNA PRZEGLĄDARKA , "informatycy zajmujący się bezpieczeństwem zaczęli badać tę sprawę i wykryli, że pracując w trybie Tor przeglądarka Brave wysyła zapytania dotyczące domen .onion nie do węzłów wspieranych przez sieć Tor, ale do ogólnodostępnych, publicznych serwerów rozpoznających nazwy DNS w internecie. Informację tę zbadali i potwierdzili niedawno informatycy z prestiżowej organizacji CERT/CC."".Jak się właśnie okazało, oferowana od przeszło 2,5 roku !!! - funkcja nie działała poprawnie. https://vimeo.com/514331080
             ----------------
             Przeglądarka Brave nadszarpnęła zaufanie użytkowników. Prywatność jednak nie była na pierwszym miejscu?
             O sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu, kiedy uwagę świata w temacie zwrócił użytkownik o nicku @cryptonator1337 na Twitterze, pisząc:
             So when you are using the @brave browser and type in "binance[.]us" you end up getting redirected to "binance[.]us/en?ref=35089877" – I see what you did there mates